Komary mogą przynieść śmierć. Ostrzeżenie dla Europy

47

Choroby takie jak denga czy żółta febra mogą być powszechnie roznoszone przez komary w Europie w 2030 roku - tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez uniwersytet Imperial College London.

W kolejnej dekadzie śmiertelne choroby roznoszone przez komary będą powszechne w Europie? Wszystko przez globalne ocieplenie.
W kolejnej dekadzie śmiertelne choroby roznoszone przez komary będą powszechne w Europie? Wszystko przez globalne ocieplenie. (Getty Images)

Wszystko z powodu globalnego ocieplenia. Wzrost temperatury i zmiany w ilości opadów mogą sprawić, że komary roznoszące choroby mogą zadomowić się w Europie już całkiem niedługo.

Komary mogą przynieść dengę, żóltą febrę i Zikę

Wirus roznoszony jest przez komary tropikalne i subtropikalne i występuje głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Jak podaje "Daily Mail", obszar występowania komarów może się poszerzyć w następnej dekadzie i może objąć Hiszpanię, Portugalię, Grecję i Turcję.

Imperial Collage London sprawdziło, jak wzrost emisji gazów cieplarnianych przyczyni się do wzrostu temperatury. Naukowcy zbadali różne scenariusze oparte na aktualnych poziomach emisji i tych, które będą mieć miejsce w przyszłości. Przyjrzano się również zmianom środowiska i jak wpłynęłyby one na cykl życiowy komara.

Dzięki wynikom widzimy, że ten gatunek komara prawdopodobnie już skorzystał na niedawnych zmianach klimatu w dużej części świata. Jednak tempo zaczyna powoli wzrastać - twierdzi dr Kris Murray z MRC Centre for Global Infectious Disease Analysis.

Kris Murray dodał także, że "redukcja emisji gazów może wpłynąć na zmniejszenie tempa". To z kolei spowolni "zadomowianie się" komarów przenoszących choroby w innych krajach.

Zobacz także: Mity o koronawirusie. Obalamy często powielane kłamstwa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić