aktualizacja 

Czy Omikron jest już w Polsce? Zwołano sztab kryzysowy

74

Do Europy dotarł Omikron, nowy wariant koronawirusa wykryty w RPA. Na razie nie ma informacji o tym, by mutacja pojawiła się także w Polsce. W poniedziałek odbędzie się jednak posiedzenie sztabu kryzysowego.

Czy Omikron jest już w Polsce? Zwołano sztab kryzysowy
Wariant Omikron rozprzestrzenia się w Europie. - Jeżeli pojawi się w Polsce, a pewno będziemy natychmiast działać - deklaruje Waldemar Kraska (PAP, Tomasz Gzell)

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Polsat News mówił m.in. o nowej mutacji koronawirusa Omikron. Podkreślił, że Polska uważnie się jej przygląda, choć nie została ona jeszcze wykryta w naszym kraju.

Myślę, że jeżeli taki przypadek w Polsce się pojawi - a na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych doniesień, że taki przypadek tej nowej mutacji Omikronu jest w Polsce - na pewno będziemy natychmiast działać - powiedział wiceminister.
Chcemy, żeby jak najszybciej - jeżeli pojawi się taka mutacja w naszym kraju - ją znaleźć, ograniczyć to miejsce ewentualne, które się pojawi, to ognisko - dodał.

Nowy wariant koronawirusa. W Polsce zbiera się sztab kryzysowy

Kraska podkreślił, że w poniedziałek o godz. 11 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Zakładu Higieny – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego mają oszacować, jakim zagrożeniem dla Polski jest nowa odmiana koronawirusa i jakie działania powinny zostać podjęte.

O godz. 14 zbierze się także zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia. Waldemar Kraska podkreślił, że zespół ten obradował już w ubiegłym tygodniu.

Zobacz także: Ciężkie zachorowania COVID-19 tylko wśród niezaszczepionych? Prof. Simon podaje dane

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić