Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Czy ptaki odczuwają żałobę? Zaskakujące słowa ekspertów

4
Podziel się:

Początek listopada - głównie za sprawą uroczystości Wszystkich Świętych - upływa pod znakiem refleksji o przemijaniu. Czuć też klimat żałoby. Czy można go spotkać tylko wśród ludzi? Okazuje się, że niekoniecznie.

Czy ptaki odczuwają żałobę? Zaskakujące słowa ekspertów
Sroka (Pixabay)

Ornitolodzy od lat spierają się o to, czy ptaki przeżywają żałobę. Ostatnio głos w tej sprawie postanowił zabrać prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pierwsze obserwacje ptasiej żałoby opierały się raczej na przekonaniach, że to co robią niektóre gatunki – na przykład sroki i inne ptaki krukowate – czyli gromadzenie się wokół martwego osobnika, wydawanie smutnych, alarmowych głosów, a nawet przynoszenie źdźbeł trawy i patyczków, przypomina ludzkie pogrzeby - powiedział naukowiec, cytowany przez skylark.up.poznan.pl.

Później zaznaczył, że "zawsze istnieje niebezpieczeństwo antropomorfizacji zachowań, ale zdecydowanie coś w tych ptasich żałobnych zachowaniach jest, zwłaszcza, iż wiemy, że poznanie przyczyny śmierci, pomaga zrozumieć niebezpieczeństwa czyhające na inne osobniki".

Nie zaskakuje zatem, że chcą one to zagadnienie bliżej poznać, a przy okazji pewnie, zwłaszcza gdy strata dotyczy bliskiego osobnika, poznanie śmierci może wywoływać smutek. Nawet podchodząc do sprawy czysto biologicznie, "na zimno", taka strata musi boleć, bowiem dotyczy najczęściej partnera lub potomstwa. Badacze z USA wykazali nawet eksperymentalnie, że modrowronki kalifornijskie nawołują się i zlatują się do martwego osobnika. To kolejny przykład pochodzący z badań nad ptakami krukowatymi, a więc ptasią inteligencją, gatunków obdarzonych dużymi mózgami i doskonałą pamięcią. Może to są właśnie te parametry mózgu, które skłaniają do refleksji o zmarłych i przemijającym czasie? - zastanawia się badacz.

Badania ptasich mózgów kluczowe

W dalszej części wypowiedzi spostrzegł, że właśnie w związku z powyższym badania ptasich mózgów są "najprawdopodobniej kluczowe w zrozumieniu istoty żałoby".

Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy badacze, którzy w ubiegłym roku na łamach specjalistycznego czasopisma Behavioural Brain Research, zastanawiali się co się dzieje w mózgu ptaka, gdy spotyka martwego osobnika. W tym celu wykorzystali bardzo zaawansowaną technikę skanowania mózgu, nazywaną pozytonową tomografią emisyjną (FDG-PET). Gdy wrony amerykańskie widziały martwą wronę, w mózgach uruchamiały się inne ośrodki (m.in. te odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i pamięć długoterminową) niż gdy spotykały innego martwego ptaka (akurat w tych badaniach tym innym gatunkiem był szarobrewka śpiewna). Warto jednak zaznaczyć, że zbyt częste przebywanie wśród martwych osobników powodowało przyzwyczajenie i zobojętnienie na problem śmierci - skomentował przedstawiciel Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
dgdsgsd
8 miesięcy temu
Widziałam kocią żałobę nad nieznanym mi, zabitym kociątkiem. To była taka ceremonia, jak i ludzka. Nie opiszę. To rozdzierało serce, jak i sama śmierć maleństwa. Potem koty rozchodziły się a najdłużej nad kociątkiem czuwała matka.
dgdsgsd
8 miesięcy temu
Widziałam kocie pożegnanie zabitego przez samochód kociątka. Koty siedziały dookoła, najbliżej matka. Potem rozchodziły się wolno, matka jeszcze czuwała. To takie uczucia jak ludzkie, z tych samych powodów, podobnie silne (może silniejsze). Różnica? Koty nie opisują swoich uczuć w ludzkim języku.
gość
8 miesięcy temu
Piotr Tryjanowski!!!! To ten, który wydal opinie, że zamek w Stobnicy (tak, ten na sztucznej wyspie w chronionym obszarze Puszczy Noteckiej) nie ingeruje w środowisko!!! Pogratulować eksperta.
Helmut
8 miesięcy temu
Nam Donek obciął zasiłek pogrzebowy...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić