Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Dlaczego dinozaury miały krótkie łapy? Naukowcy dokonali nowego odkrycia

54
Podziel się:

Paleontolodzy natrafili na ślady ogromnego dinozaura, który kiedyś zamieszkiwał tereny Argentyny. Badacze twierdzą, że odkryty gatunek może stanowić brakujące ogniwo zagadki na temat krótkich przednich łap u tych prehistorycznych zwierząt.

Dlaczego dinozaury miały krótkie łapy? Naukowcy dokonali nowego odkrycia
Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura, meraxes gigas (Uniwersytet Minnesoty)

Odnaleziony gatunek dinozaura, meraxes gigas, ważył nieco ponad 4 tony i mierzył maksymalnie 12 metrów. Mięsożerna bestia stąpała po ziemi w okresie kredy, czyli ok. 90 mln lat temu. Dinozaur miał dużą czaszkę i krótkie przednie łapy, zupełnie tak jak tyrannosaurus rex.

Dlaczego dinozaury miały krótkie łapy? Naukowcy mają teorię

Badania na temat nowego gatunku dinozaura ukazały się w czwartek 7 lipca w periodyku naukowym Current Biology. Paleontolodzy zaznaczają, że duża czaszka i krótkie łapy dinozaura dostarczają wskazówek na temat ewolucji tych prehistorycznych drapieżników. Mogą także stanowić źródło wiedzy na temat ich sposobu polowania.

Meraxes gigas jest członkiem rodziny karcharodontozaurydów, grupy mięsożernych teropodów. Choć przypominał powszechnie kojarzonego przez ludzi T-rexa, oba te gatunki nie były ze sobą spokrewnione. Wskazuje to, że krótkie przednie łapy rozwinęły się u różnych gatunków niezależnie od siebie.

To trend dla wielu dwunożnych, mięsożernych dinozaurów z trzech różnych rodzin – opisał jeden z autorów badania Peter Makovicky, paleontolog z Uniwersytetu Minnesoty.

Dlaczego niektóre dinozaury miały krótkie przednia łapy? Hipoteza

Badacze stawiają hipotezę, że dinozaury miały krótkie przednie łapy, ponieważ w wyniku ewolucji ta część ciała uległa "optymalizacji". Funkcje ułatwiające dinozaurowi polowanie miały zostać "przeniesione" do czaszki.

W wyniku optymalizacji wielkości głowy pod kątem szerokości zgryzu i mocy zacisku paszczy, ramiona stały się krótsze. To nie znaczy, że były całkiem bezużyteczne podczas polowania, ale najprawdopodobniej pełniły mniej istotną funkcję – opisuje Makovicky.

Znaleźli czaszkę na "cmentarzysku dinozaurów"

Czaszka meraxesa została znaleziona w 2012 roku na "cmentarzu dinozaurów" w północnej Patagonii. Razem z nią znaleziono także inne kości należące do dinozaura tego gatunku. Badacze przeprowadzili analizę odkrytych fragmentów szkieletu i porównali je z innymi szkieletami znanymi dotychczas paleontologom. Przy projekcie pracowali naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Río Negro i Uniwersytetu Maimonides w Argentynie.

To kolejny przykład tego, jak nauka może przekraczać granice i kultury. Badanie pokazuje, że jest ona wspaniałym, wspólnym doświadczeniem – podkreśla Peter Makovicky.

Obejrzyj także: Nowy gatunek dinozaura. Brytyjscy poszukiwacze odkryli kości kuzyna T-Rexa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(54)
Maciar
2 miesiące temu
Antoni to wyjaśni. Powoła specjalną komisję złożoną z wybitnych, światowej sławy specjalistów z Tworek i innych znanych w świecie tego typu uczelni.Trzeba mu dać tylko 25 ml zł na badania, bez konieczności udokumentowania wydatków
Jahve
3 miesiące temu
Krótkie łapy, żeby się nie brandzlować, bo to grzech!
Ernesto
3 miesiące temu
By łatwiej chodzić w pozycji wyprostowanej jak u naczelnych
Xxx
3 miesiące temu
Komentarze na poziomie brawo, ale tak to jest jak nie posiada się wiedzy w temacie.
Bystry
3 miesiące temu
Głupie pytanie.. Bo im nie urosły!!
Papa idzie na...
3 miesiące temu
Chodzi o to, żeby t -FUCKING rex nie mógł trzepac kapucyna,bo to płonoć wielki grzech stworzenia nieczyste jak to mawiał Wilki uczony w Piśmie Tadeusz Rydz...yk
Ewa Ko
3 miesiące temu
Ha, a to dlatego dinozaury przegrywały jak ludzie rzucali w nie kamieniami. Mając krótkie przednie łapki dinozaury nie mogły się bronić w ten sam sposób.
a no
3 miesiące temu
niektórym padło na ręce innym na głowę --i teraz mamy problemy z unijną kasą , nie chca dać społeczeństwu polskiemu bo dadzą tym dla kogo kasa przygotowana , proponuje wprost zapytac unijnych urzedników jaki mają w tym cel --przecież dotacje maja trafić dla społeczeństwa w różnych zadaniach na które zostały przyznane --widac natura im nie wszystko dała o BOGU nie mówie bo oni sami sie za bogów uważają i jest to słowo od bogactwa wzięte w ich przypadku --pieniądz jak widać psuje ludzi szczególnie na stanowiskach wpływowych -- grzyby znane już od istnienia świata powinny odejsc bo psują grzybnie .
Bronek
3 miesiące temu
W drodze ewolucji Tusk stał się Niemcem.
Darwin
3 miesiące temu
Bo ten dino sobie pomyślał: "zwiększę swoją głowę, kosztem pomniejszenia przednich kończyn". A coś ty myślał?
Nabuchonodozo...
3 miesiące temu
Ewolucja to tylko nieudowodnione teoria i to słaba.A badanie DNA Encold z 2007 roku mówi jasno - DNA nie mogło powstać samoistnie!!! Nie ma mutacji pozytywnych,wszystkie są szkodzące
cvdsfd
3 miesiące temu
a do czego kangurowi sa potrzebne przednie krotkie lapy , wystaczy poobserwowac kangura i macie odpowiedz i nie trzeba tu tytulow naukowych
Dlaczego
3 miesiące temu
niektóre dinozaury miały krótkie przednia łapy? Dla tego, że autor nie miał słownika języka polskiego.
Barejmajster
3 miesiące temu
Tak durnego, bez sensownej treści, bez podstaw naukowych, twierdzeń popartych nauką artykułu dawno nie czytałem !!! "Brawo" pseudo dziennikarze !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić