Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Donald Trump skazany na śmierć. Wyrok wydał jemeński sąd

214

Donald Trump jest jedną z dziesięciu osób, które zostały skazane na śmierć przez jemeński sąd podlegający ruchowi Huti. Wśród innych skazanych są m.in. król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd oraz prezydent Jemenu Abd Rabbuh Mansur Hadi.

Donald Trump skazany na śmierć. Wyrok wydał jemeński sąd
Donald Trump skazany na śmierć. Wyrok wydał jemeński sąd (PAP, EPA, KEN CEDENO , POOL)

Prezydent Stanów Zjednoczonych został skazany na śmierć za zbombardowanie autobusu z dziećmi. Wyrok wydał jemeński sąd podlegający ruchowi Huti, który od pięciu lat walczy z prezydentem Jemenu Abdem Rabbuhem Mansurem Hadim. Prezydenta wspiera koalicja państw pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej.

We wrześniu 2018 roku Saudyjczycy dokonali nalotu na market w kontrolowanym przez Huti mieście Dayhan. Zabili 51 osób, w tym 40 dzieci, które w trakcie nalotu siedziały w autobusie szkolnym.

Sąd Huti ogłosił zaoczny wyrok śmierci dla dziesięciu osób za zbrodnię wojenną. Na liście winnych znaleźli się m.in. Donald Trump, król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd, saudyjski książę Muhammad ibn Salman, dowódca saudyjskich sił powietrznych oraz prezydent Jemenu.

Donald Trump skazany na śmierć i grzywnę

Sąd w Sadzie uznał, że winni powinni także wypłacić rodzinom ofiar nalotu w sumie 10 mld dolarów odszkodowania. Z uwagi na to, że wymieniony sąd został w 2018 roku zdelegalizowany przez Sąd Najwyższy Jemenu, wyrok ma znaczenie czysto symboliczne.

Wojna domowa w Jemenie toczy się od 2015 roku. W opozycji do prezydenta Abda Rabbuha Mansura Hadiego działają jeszcze m.in. Al Kaida oraz tzw. Państwo Islamskie. Każda grupa opozycyjna jest wroga wobec pozostałych.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Zmiany dotyczące noszenia maseczek. "Musimy się chronić"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić