o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Donald Tusk mówił po niemiecku. "Błogosławieństwo dla całej Europy"

646
Podziel się

W sobotę odbył się zjazd rządzącej w Niemczech Unii Chrześcijańsko Demokratycznej (CDU). Pojawili się na nim kanclerz Austrii Sebastian Kurz, liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska oraz przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Były polski premier po niemiecku pogratulował partii osiągnięć na arenie międzynarodowej.

Donald Tusk mówił po niemiecku. "Błogosławieństwo dla całej Europy"
(Getty Images)
bDKbSsJh

Donald Tusk wygłosił przemówienie skierowane do delegatów CDU. Podziękował w nim niemieckiej frakcji politycznej za dbanie o obywateli Unii Europejskiej w czasie kryzysu. Podkreślił, że Niemcy włożyli w to wiele wysiłku.

Gdyby ktoś zapytał mnie, na kogo mogłem liczyć w staraniach o utrzymanie naszego wysokiego standardu życia, bez wahania wskazałbym na CDU. To właśnie CDU zawdzięczamy, że w walce z autorytarnymi tendencjami, korupcją, populizmem i kłamstwem nie zatraciliśmy wolności, uczciwości, przejrzystości oraz prawdy – stwierdził Donald Tusk.
bDKbSsJj

Donald Tusk gratuluje Niemcom. "Wasze rządy były błogosławieństwem dla całej Europy"

Przewodniczący Europejskiej Ludowej odniósł się także do sposobu rządzenia CDU. Zauważył, że to właśnie on był kluczowy w zmaganiach z obecnymi wyzwaniami. Ocenił, że gdyby nie Niemcy, sytuacja w całej Europie mogłaby wyglądać dużo gorzej.

Wasz styl rządzenia był błogosławieństwem nie tylko dla Niemiec, ale także dla całej Europy, w tym dla waszych wschodnich sąsiadów, a jako Polak wiem, o czym mówię. Był istotny także dla państw bałkańskich w realizacji ich marzenia o dołączeniu do Unii Europejskiej oraz dla Ukrainy w jej walce z agresją – stwierdził Tusk.

Donald Tusk ocenił, że to właśnie dzięki wysiłkom Niemiec nie utracono wiary w przyszłość zjednoczonej Europy i w to, że jej wartości mają sens. Stwierdził, że jest to wynikiem konsekwencji i cierpliwości CDU. Dodał, że odpowiada za to również "przyzwoitość", co jest jego zdaniem jednym największych komplementów, jakie można powiedzieć wobec formacji politycznej.

bDKbSsJp
Dziękuję za pierwszorzędne, polityczne przywództwo w dramatycznym momencie naszej historii. Pandemia, brexit, napięcia wewnątrz Unii Europejskiej i chaos za Atlantykiem – to ekstremalnie ciężki egzamin dla cierpliwości, efektywności i odpowiedzialności. Ciężar tej odpowiedzialności spoczywał w ostatnich miesiącach na barkach trzech wspaniałych kobiet: Angeli Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer i Ursuli von der Leyen. I mówię to w imieniu całej Europejskiej Partii Ludowej. Jestem pełen podziwu dla tego, co udało wam się zdziałać i osiągnąć – powiedział przewodniczący EPL.

Na koniec Donald Tusk zaapelował do przedstawicieli partii. Poprosił ich, aby nie ustawali w walce o demokrację oraz wolność na arenie międzynarodowej. Ocenił, że w przyszłości trzeba będzie podejmować trudne decyzje.

Wasze jednoznaczne stanowisko będzie decydujące i tym samym na wagę złota. Jestem pewien, że również tutaj nas nie rozczarujecie. Dziękuję – powiedział Tusk.
bDKbSsJq

Zjazd CDU. Wybrano nowego przewodniczącego

Podczas sobotniego zjazdu chadeków zapadły również decyzje personalne. Na nowego przewodniczącego partii wybrano Armina Lascheta, dotychczasowego premiera Nadrenii Północnej-Westfalii. Przejmie on schedę po Angeli Merkel i Annegret Kramp-Karrenbauer.

Laschet pokonał w drugiej turze Friedricha Merza. Zdobył 521 głosy, podczas gdy jego rywal uzyskał ich 466. Oczekuje się, że nowy przewodniczący CDU może wkrótce zastąpić Angelę Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec.

bDKbSsJr
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKbSsJK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(646)
krak
2 miesiące temu
przemowienie w swoim rodzimym jezyku
Nejman
2 miesiące temu
Dziadek nauczył
ja p......
2 miesiące temu
najprawdziwszy z prawdziwych
bDKbSsJL
Inżynier
2 miesiące temu
Czyta w rodzimym języku
jureka
2 miesiące temu
Czytać każdy może, (prompter)ale akcent to on ma z Niemiec wschodnich.
Najnowsze komentarze (646)
diete TYCZKA
2 tyg. temu
tak dziala kapitalizm .!! zmien branze skoro ta nie daje zarobic... np.w usa 20 % ludzi dostaje bony zywieniowe i ktos te posilki produkuje.moze takie rozwiazanie ?
juge nd
3 tyg. temu
ale chyba nie przy dziecku Donald Tusk mówił po niemiecku.
Prow
2 miesiące temu
Ja bym poszedł dalej ." Jesteśmy(będziemy) wam dozgonnie wdzięczni za zaanektowanie Polski". - Mówię oczywiście w imieniu mniejszości niemieckiej. - Czy aby na pewno jeszcze mniejszości?
Kasia
2 miesiące temu
Jak długo Polska będzie wolała narzekać i jęczeć? Jak długo będzie kąsać ręce karmiącego? Tusk myśli racjonalnie i przyszłościowo. Ludzie którzy zrobili nam krzywdę dawno nie żyją. Ale Polska jest zawistna. Tak jak patrzymy ze złością na sąsiada, który ma lepsze auto. Brawo!! Nabawimy się wrzodów i będziemy mogli narzekać dalej. To potrafimy. Ale podnieść się, otrząsnąć i iść dalej... To jest sztuka. Na to trzeba mieć jaja. Uważam, że mówienie po niemiecku do Niemców to wyraz dobrego wychowania. Tak po prostu wypadało. Zna ten język, to niech go używa.
gość
2 miesiące temu
To ,że po niemiecku, to wiadomo..,ale te hołdy- błogosławieństwo dla europy i inne wyssane z palca bzdety!!!lizus..
Monachijczyk
2 miesiące temu
Tusk zapomniałeś o czarnych kontach cud w Lichtenstein, są tyle samo warci co ty!!!
xul
2 miesiące temu
Ujawnił swój ojczysty język.
gość
2 miesiące temu
Do jednego:co ty pleciesz?! my zniszczeni po wojnie w strefie ruskiej , a i tak Syreny , Warszawy, Stary produkowaliśmy,a później w kooperacji inne. A teraz Żerań pusty stoi i niszczeje ,bo her tusk i spółka sprzedali wszystko!!!!a niemiaszki finansowane przez zachód, hameryke w luksusy opływali ! to jest prawda!
bDKbSsJD
gość
2 miesiące temu
Jeszcze niech ich po rekach całuje.....
tdarujse!
2 miesiące temu
Styl rządzenia niemiec błogosławieństwem dla całej Europy?! To jakiś okrutny żart!!!
gość
2 miesiące temu
A czego innego można się spodziewać po tym niemieckim namiestniku?!
Kate
2 miesiące temu
Popieram Donalda Tuska a nie popieram D.T żeby to było jasne w moich postach. Demokracja polega na człowieczeństwie i prawdzie a nie tylko na pazerstwie.europa stwarza warunki dla wszystkich ,Ameryka moim zdaniem nie. I Polska polityką nie stwarza warunków dla Polaków a co dopiero mówić o innych,chcemy mieć opiekę za darmo ? To bulimy tak jak żaden kraj w Europie!
Kate
2 miesiące temu
Mnie wstyd za Polskę!za naszych polityków! Zarabiają jak zachodni politycy , wiele ludzi bieduje nie mamy nic ! Ludzie Europa jest z nami ale my nie chcemy być z Europą! Polacy chcą jeździć audi itp mieć luxusy zachodnie ą co my możemy zrobić? D.T wojuje i Polska razem z nim ! Opamietajecie się! Latanie bez wizy to nie wszystko drogo za to zapłacimy.
Z woly.
2 miesiące temu
Krzyzacki knecht.wiemy to juz od dawna.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić