Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Donald Tusk mówił po niemiecku. "Błogosławieństwo dla całej Europy"

921

W sobotę odbył się zjazd rządzącej w Niemczech Unii Chrześcijańsko Demokratycznej (CDU). Pojawili się na nim kanclerz Austrii Sebastian Kurz, liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska oraz przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Były polski premier po niemiecku pogratulował partii osiągnięć na arenie międzynarodowej.

Donald Tusk mówił po niemiecku. "Błogosławieństwo dla całej Europy"
(Getty Images)

Donald Tusk wygłosił przemówienie skierowane do delegatów CDU. Podziękował w nim niemieckiej frakcji politycznej za dbanie o obywateli Unii Europejskiej w czasie kryzysu. Podkreślił, że Niemcy włożyli w to wiele wysiłku.

Gdyby ktoś zapytał mnie, na kogo mogłem liczyć w staraniach o utrzymanie naszego wysokiego standardu życia, bez wahania wskazałbym na CDU. To właśnie CDU zawdzięczamy, że w walce z autorytarnymi tendencjami, korupcją, populizmem i kłamstwem nie zatraciliśmy wolności, uczciwości, przejrzystości oraz prawdy – stwierdził Donald Tusk.

Donald Tusk gratuluje Niemcom. "Wasze rządy były błogosławieństwem dla całej Europy"

Przewodniczący Europejskiej Ludowej odniósł się także do sposobu rządzenia CDU. Zauważył, że to właśnie on był kluczowy w zmaganiach z obecnymi wyzwaniami. Ocenił, że gdyby nie Niemcy, sytuacja w całej Europie mogłaby wyglądać dużo gorzej.

Wasz styl rządzenia był błogosławieństwem nie tylko dla Niemiec, ale także dla całej Europy, w tym dla waszych wschodnich sąsiadów, a jako Polak wiem, o czym mówię. Był istotny także dla państw bałkańskich w realizacji ich marzenia o dołączeniu do Unii Europejskiej oraz dla Ukrainy w jej walce z agresją – stwierdził Tusk.

Donald Tusk ocenił, że to właśnie dzięki wysiłkom Niemiec nie utracono wiary w przyszłość zjednoczonej Europy i w to, że jej wartości mają sens. Stwierdził, że jest to wynikiem konsekwencji i cierpliwości CDU. Dodał, że odpowiada za to również "przyzwoitość", co jest jego zdaniem jednym największych komplementów, jakie można powiedzieć wobec formacji politycznej.

Dziękuję za pierwszorzędne, polityczne przywództwo w dramatycznym momencie naszej historii. Pandemia, brexit, napięcia wewnątrz Unii Europejskiej i chaos za Atlantykiem – to ekstremalnie ciężki egzamin dla cierpliwości, efektywności i odpowiedzialności. Ciężar tej odpowiedzialności spoczywał w ostatnich miesiącach na barkach trzech wspaniałych kobiet: Angeli Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer i Ursuli von der Leyen. I mówię to w imieniu całej Europejskiej Partii Ludowej. Jestem pełen podziwu dla tego, co udało wam się zdziałać i osiągnąć – powiedział przewodniczący EPL.

Na koniec Donald Tusk zaapelował do przedstawicieli partii. Poprosił ich, aby nie ustawali w walce o demokrację oraz wolność na arenie międzynarodowej. Ocenił, że w przyszłości trzeba będzie podejmować trudne decyzje.

Wasze jednoznaczne stanowisko będzie decydujące i tym samym na wagę złota. Jestem pewien, że również tutaj nas nie rozczarujecie. Dziękuję – powiedział Tusk.

Zjazd CDU. Wybrano nowego przewodniczącego

Podczas sobotniego zjazdu chadeków zapadły również decyzje personalne. Na nowego przewodniczącego partii wybrano Armina Lascheta, dotychczasowego premiera Nadrenii Północnej-Westfalii. Przejmie on schedę po Angeli Merkel i Annegret Kramp-Karrenbauer.

Laschet pokonał w drugiej turze Friedricha Merza. Zdobył 521 głosy, podczas gdy jego rywal uzyskał ich 466. Oczekuje się, że nowy przewodniczący CDU może wkrótce zastąpić Angelę Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić