"Drodzy żołnierze". Oświadczenie ministra obrony Ukrainy

Minister obrony Ukrainy Oleksij Reznikow zwrócił się do ukraińskich żołnierzy. W mocnych słowach odniósł się do decyzji Władimira Putina o uznaniu samozwańczych republik i nazwał Rosję "wrogiem". - To, co wiedzieliście przez 8 lat, dziś zobaczył cały świat - napisał Reznikow.

"Drodzy żołnierze". Oświadczenie ministra obrony Ukrainy
Minister obrony Ukrainy zwrócił się do żołnierzy (Getty Images, TARASOV)

- Drodzy żołnierze i marynarze, sierżanci i oficerowie, oficerowie, generałowie i admirałowie! Drodzy pracownicy Sił Zbrojnych Ukrainy! - tymi słowami rozpoczął swój apel minister obrony Ukrainy. Jak stwierdził, uznanie przez Rosję samozwańczych republik pokazało "prawdziwą twarz wroga". Reznikow podkreślił, że świat zobaczył to, o czym Ukraina wiedziała od 8 lat.

"Wróg toczył podłą wojnę"

Szef resortu obrony podziękował żołnierzom za profesjonalizm i odwagę. Jak uważa, dzięki poświęceniu żołnierzy, większość planów wroga została udaremniona, choć bilans 8 lat wojny jest tragiczny.

Wróg przez te wszystkie lata toczył podłą wojnę, ukrywając się za kobietami i dziećmi. Strzelał do szkół i domów. Porywał i torturował obywateli Ukrainy. Okłamywał ich i zastraszał. Splądrował i zniszczył naszą ziemię - wylicza Reznikow.

"Będą straty. Ale na pewno wygramy"

Reznikow uważa, że Rosja się boi, ponieważ "w końcu zbrodnia z pewnością zostanie ukarana". Zdaniem ministra Kreml próbował zrobić kolejny krok w kierunku odrodzenia Związku Radzieckiego, z nowym Układem Warszawskim i nowym Murem Berlińskim. - Jedyne, co stoi na przeszkodzie, to Ukraina i armia ukraińska - dodał.

Minister dodaje, że decyzja podjęta przez Putina na Kremlu "nic nie zmienia dla Ukrainy". - Nasz wybór jest bardzo prosty - bronić naszego kraju, naszego domu, naszej rodziny. Sytuacja ta natomiast pokaże, które kraje są rzeczywistymi partnerami Ukrainy, a które tylko próbują udawać "prawdziwych przyjaciół".  

Przed nami trudne wyzwania. Będą straty. Będziemy musieli przejść przez ból, przezwyciężyć strach i rozpacz. Ale na pewno wygramy. Ponieważ jesteśmy na naszej ziemi, a prawda jest po naszej stronie — napisał minister.

Reznikow o wzmocnieniu obrony

Reznikow dodał, że teraz wszystkie wysiłki kierownictwa wojskowo-politycznego państwa i dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy mają na celu wzmocnienie obrony. Minister zaapelował również o "zachowanie spokoju".

W piątek Reznikow napisał na Twitterze, że do kraju dotarło kolejnych 90 ton amunicji od USA dla ukraińskich sił zbrojnych. Jak dodał, amerykańskie wsparcie militarne dla Ukrainy przekroczyło już 1,3 tys. ton. Wsparcie militarne dla Ukrainy przekazywały również inne kraje, m.in. Litwa, Wielka Brytania i Kanada.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Celem Rosjan jest Kijów? "Nie zostały podjęte nadzwyczajne kroki". Relacja reportera WP
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić