Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Duchowny w Radiu Maryja: "Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie".

732
Podziel się:

Ks. bp Wojciech Osial, ordynariusz diecezji łowickiej na antenie Radia Maryja poruszył problem katechezy w Polsce. - Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie, nie ma już międzypokoleniowego przekazu wiary - podkreślił duchowny.

Duchowny w Radiu Maryja: "Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie".
Bp dr hab. Wojciech Osial (Diecezja Łowicka)

Ks. bp Wojciech Osial - przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski był gościem czwartkowej audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja. Ordynariusz diecezji łowickiej mówił o katechizacji w Polsce.

Mamy lekcję religii w szkole, mamy katechezę w parafii i katechezę w rodzinie. Jeśli chodzi o lekcję religii w szkole i katechezę w parafii, to są to dwie rzeczywistości, które muszą się uzupełniać i dopełniać. Często potocznie mówi się, że w szkole się katechizuje, jak gdyby cały ciężar katechizacji przekłada się na szkołę, co nie jest dobrze rozumiane. W szkole mamy tylko część katechezy - podkreśla ks. bp Wojciech Osial.

Duchowny zaznaczył, że lekcja religii w szkole nie może w pełni zrealizować podstawowych funkcji katechezy (wychowanie w wierze, nauczanie doktryny chrześcijańskiej oraz wtajemniczenie w życie wiarą). – Te funkcje mogą dokonać się we wspólnotach parafialnych – wskazał gość Radia Maryja.

"Rodzice nie wychowują do wiary"

Ks. bp Wojciech Osial stwierdził także, że współcześnie mamy "kryzys wychowania religijnego w rodzinie".

Uczniowie wypisują się z lekcji religii, a to rodzi pytanie: co im dajemy? Dzieci, które mamy teraz na lekcjach religii, są dziećmi osób, które wcześniej miały lekcje religii w szkołach. Okazuje się, że rodzice nie wychowują do wiary. Dziecko do 18. roku życia chodzi na lekcję religii decyzją rodzica, więc jeśli nie chodzi, to jest to zgoda rodzica. Nie ma już międzypokoleniowego przekazu wiary. Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie. To z kolei rodzi pytanie o katechezę dorosłych. Dziś mamy jedną z nielicznych możliwości katechizowania dorosłych, kiedy dzieci przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej – zwrócił uwagę ordynariusz diecezji łowickiej.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, jak ważna jest skuteczna katecheza podczas lekcji religii w szkołach.

Jesteśmy przygotowani teoretycznie. Wyzwanie jest pod adresem praktyki. Chodzi o to, żeby katecheza w parafii dawała więź z Panem Bogiem, wówczas uczeń przyjdzie na Mszę świętą, będzie się spowiadał, będzie się modlił, bo będzie więź z Bogiem. Gdy tego zabraknie, to często mamy to, co mamy. Działania katechetyczne w parafii powinny podkreślić potrzebę nauczenia modlitwy i doświadczenia wspólnoty – podkreślił ordynariusz diecezji łowickiej.
Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(732)
wolny
2 miesiące temu
po pierwsze ludzie umieją już czytać i pisać, po drugie nie siedzą trzy pokolenia w 2 izbach , a po trzecie ciężko panowie na to pracowaliście
ValKra
4 miesiące temu
Panie ksiądz. Może nie do wszystkich to jeszcze dotarło więc powiem: Mamy XXI wiek, a Polska leży w cywilizowanej Europie. Czas już wszelkie zakłamane patologie, dogmaty, przesądy odesłać do historii. O pamiętać jako przestrogę wszelkie zbrodnie i kłamstwa, które są nieodłącznymi atrybutami religii.
Mama
6 miesięcy temu
Tak mamy kryzys, ale niech sam sobie odpowie dlaczego,biskup Osiał
Ryszard
6 miesięcy temu
Mają to do czego sami doprowadzili i teraz się dziwią
ML...
6 miesięcy temu
Polska NIE JEST KRAJEM KATOLICKIM...
Świadomy
6 miesięcy temu
Tak niestety ale to Kościół sam sobie zapracował na taką a nie inną ocenę. Ludzie są coraz bardziej świadomi. Jeśli Kościół nie podejmie radykalnych działań w kwestii poprawy swojego wizerunku to czeka go nieciekawa przyszłość
jan
6 miesięcy temu
mam nadzieję że przeciwnicy religii w szkole i gdzie się tylko da 1. nie obchodzą żadnych świąt katolickich 2. nie chodzą na żadne pogrzeby katolickie 3. nie chodzą na żadne śluby katolickie 4. nie urządzają swoim dzieciom I Komunii katolickiej 5.Nie ma w waszym świeckim domu wigilii i choinki 6. nie stawiacie kwiatków i nie palicie zniczy 1 listopada bo przecież po śmierci nic nie ma ale w razie w paranoja liczę że pracujecie 6 stycznia, w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 15 sierpnia 1 listopada i 25 i 26 grudnia jeśli nie to idzie się leczyć k do Morawicy
jan
6 miesięcy temu
on nie jest ordynariuszem diecezji ale kogo to interesuje kłamstwo powielane 10 razy będzie prawdą i tak się manipuluje ludźmi
Panie biskup
6 miesięcy temu
To chyba dobrze, że dzieci zaczynają posługiwać się swoim własnym rozumem?
Wierzący
6 miesięcy temu
Znowu mi usunęli komentarz. To chyba jakaś inkwizycja działa
Dziadek
6 miesięcy temu
Do kogo mają pretensje,bieżemy z nauczycieli przykład.
PePe
6 miesięcy temu
Socjalizm degeneruje czlowieka na kazdym poziomie i w kazdej sferze jego zycia! Wiara? no chodzi na religie, sakramenty odklepuje, to wierzacy bedzie, ja juz nie musze z nim (dzieciakiem) o tym gadac. Seks? w szkole mu wszystko powiedza co trzeba, ja juz nie musze. Do jakiej szkoly ma isc i czego sie uczyc? po co mam sie tym zajmowac, panstwo wprowadzilo przymus edukacji, oni ustalaja programy nauczania i ucza tego co bedzie dziciakowi potrzebne, to ja juz nie musze sie w to zaglebiac. utrzymanie dzieciaka? panstwo placi na dzieciaka na wiele roznych sposobow, zapewnia darmowe przedszkola, szkole, studia, mieszkanie mu znajdzie albo dofinansuje, to nie moje zmartwienie. Jeszcze troche i problem sam sie rozwiarze, bo w koncu, poco mi ten dzieciak? skoro i tak panstwo mnie utrzyma na statosc?
"Sodomia i Go...
6 miesięcy temu
Coraz mniej naiwnych, na tacy bilon od emerytów (betonowego elektoratu PiS), do seminariów trzeba organizować łapanki (podobno kandydatom rząd obiecuje bezzwrotne pożyczki ok. 50 tys. zł) no i wyłazi na jaw coraz więcej bezkarnych przypadków pedofili pomimo impotencji Specjalnej Komisji powołanej ścigania grzesznego kleru, przez Sejm i marnotrawiącej pieniądze podatników. Jak żyć w sutannie - no jak???
J.Piłsudski
6 miesięcy temu
Lata temu powiedział: "Religia jest dla ludzi bez rozumu". JASNOWIDZ!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić