aktualizacja 

Duchowny w Radiu Maryja: "Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie".

1083

Ks. bp Wojciech Osial, ordynariusz diecezji łowickiej na antenie Radia Maryja poruszył problem katechezy w Polsce. - Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie, nie ma już międzypokoleniowego przekazu wiary - podkreślił duchowny.

Duchowny w Radiu Maryja: "Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie".
Bp dr hab. Wojciech Osial (Diecezja Łowicka)

Ks. bp Wojciech Osial - przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski był gościem czwartkowej audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja. Ordynariusz diecezji łowickiej mówił o katechizacji w Polsce.

Mamy lekcję religii w szkole, mamy katechezę w parafii i katechezę w rodzinie. Jeśli chodzi o lekcję religii w szkole i katechezę w parafii, to są to dwie rzeczywistości, które muszą się uzupełniać i dopełniać. Często potocznie mówi się, że w szkole się katechizuje, jak gdyby cały ciężar katechizacji przekłada się na szkołę, co nie jest dobrze rozumiane. W szkole mamy tylko część katechezy - podkreśla ks. bp Wojciech Osial.

Duchowny zaznaczył, że lekcja religii w szkole nie może w pełni zrealizować podstawowych funkcji katechezy (wychowanie w wierze, nauczanie doktryny chrześcijańskiej oraz wtajemniczenie w życie wiarą). – Te funkcje mogą dokonać się we wspólnotach parafialnych – wskazał gość Radia Maryja.

"Rodzice nie wychowują do wiary"

Ks. bp Wojciech Osial stwierdził także, że współcześnie mamy "kryzys wychowania religijnego w rodzinie".

Uczniowie wypisują się z lekcji religii, a to rodzi pytanie: co im dajemy? Dzieci, które mamy teraz na lekcjach religii, są dziećmi osób, które wcześniej miały lekcje religii w szkołach. Okazuje się, że rodzice nie wychowują do wiary. Dziecko do 18. roku życia chodzi na lekcję religii decyzją rodzica, więc jeśli nie chodzi, to jest to zgoda rodzica. Nie ma już międzypokoleniowego przekazu wiary. Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie. To z kolei rodzi pytanie o katechezę dorosłych. Dziś mamy jedną z nielicznych możliwości katechizowania dorosłych, kiedy dzieci przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej – zwrócił uwagę ordynariusz diecezji łowickiej.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, jak ważna jest skuteczna katecheza podczas lekcji religii w szkołach.

Jesteśmy przygotowani teoretycznie. Wyzwanie jest pod adresem praktyki. Chodzi o to, żeby katecheza w parafii dawała więź z Panem Bogiem, wówczas uczeń przyjdzie na Mszę świętą, będzie się spowiadał, będzie się modlił, bo będzie więź z Bogiem. Gdy tego zabraknie, to często mamy to, co mamy. Działania katechetyczne w parafii powinny podkreślić potrzebę nauczenia modlitwy i doświadczenia wspólnoty – podkreślił ordynariusz diecezji łowickiej.
Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić