Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Straszne nagranie z Poznania. Dwóch mężczyzn zachowuje się jak zombie

376

W internecie krąży przerażające nagranie z Poznania. Dwóch mężczyzn zachowuje się niemal jak zombie. Jeden przykłada głowę do chodnika, drugi stoi nad nim i stara się łapać równowagę. Obaj są najprawdopodobniej odurzeni fentanylem, czyli środkiem, który w USA stał się prawdziwym przekleństwem.

Straszne nagranie z Poznania. Dwóch mężczyzn zachowuje się jak zombie
Fentanyl w Poznaniu? Dwóch mężczyzn zachowuje się jak zombie (Sadistic)

Fentanyl to silnie uzależniający opioid, który stał się ostatnio plagą, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. W internecie jest wiele materiałów wideo dokumentujących ludzi, którzy po zażyciu tego narkotyku zaczynają zachowywać się jak zombie - są apatyczni, stoją nieruchomo z rękami zwisającymi ku ziemi. Często zasypiają lub pokładają na ziemi się w bardzo nienaturalnych pozycjach.

Dokładnie tak zachowujących się dwóch mężczyzn widać na nagraniu, które ktoś nakręcił na ulicach Poznania. W rozmowie z portalem epoznan.pl Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze szpitala miejskiego im. Raszei przyznaje, że do jego placówki trafia coraz więcej przypadków osób otumanionych tym narkotykiem.

Na pewno widać tendencję wzrostową, bo takich przypadków nie mieliśmy wcale, a teraz potrafią się pojawić 2-3 miesięcznie. Nie jest to więc poziom epidemii, ale trzeba mieć świadomość, że rzeczywiście do takich sytuacji dochodzi - zaznacza lekarz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Próbował zepchnąć 17-latka na torowisko. Niepokojące nagranie z metra w Warszawie

Fentanyl jest 50 razy silniejszy niż heroina

Fentanyl to opioid stosowany w medycynie. Najczęściej jako środek przeciwbólowy i anestezjologiczny. W powszechnej opinii to najsilniejszy dostępny środek przeciwbólowy na świecie. Według ekspertów jest 50 razy silniejszy od heroiny.

Oprócz działania przeciwbólowego ma też działanie euforyczne, ale nie w rozumieniu przypływu energii czy pobudzenia. Raczej chodzi o wprowadzenie w błogostan powodujący spowolnione ruchy. W przypadku przedawkowania człowiek staje się nieprzytomny do tego stopnia, że jego układ oddechowy zwalnia, aż może przestać oddychać, co prowadzi do śmierci - mówi doktor Eryk Matuszkiewicz.

Nagranie, które krąży po sieci, przestawia dwóch kompletnie otumanionych mężczyzn. Jeden klęczy i w nienaturalny sposób przykłada głowę do chodnika. Drugi stoi nad kolegą i na ugiętych kolanach stara się złapać równowagę. Nie da się stwierdzić ze 100% pewnością czy obaj są pod wpływem fentanylu – jednak ich zachowanie dokładnie na to wskazuje.

Do takiego stanu można się doprowadzić także, gdy przedawkujemy alkohol czy inne środki odurzające. Różnica jest taka, że w przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości alkoholu możemy zapaść w głęboki sen, ale nasz układ oddechowy będzie działać normalnie. Po fentanylu może dojść do sytuacji, w której nasz organizm będzie oddychał zaledwie 4 razy na minutę - podsumowuje Eryk Matuszkiewicz.

Nagranie możesz zobaczyć TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić