Takie dyktando pisały dzieci. Oburzenie w polskiej podstawówce

448

Trener personalny Leszek Klimas pokazał w mediach społecznościowych dyktando z pewnego zeszytu ćwiczeń dla uczniów podstawówki. W tekście w "żartobliwy" sposób poruszono temat odchudzania i otyłości. Niektórzy internauci są oburzeni. Jest oświadczenie wydawnictwa.

Takie dyktando pisały dzieci. Oburzenie w polskiej podstawówce
Dyktando oburzyło internautów (Pixabay, Facebook)

W zbiorze ćwiczeń "140 dyktand. Klasy 4-6" Wydawnictwa Olesiejuk pojawił się tekst, który wywołał burzę w internecie. Dyktando opisuje niezdrowe nawyki żywieniowe i proces odchudzania się.

Dyktando o otyłości wśród dzieci

Dyktando dla 4 klasy. Czytam i nie wierzę, czytam jeszcze raz i dalej nie mogę uwierzyć, że w 2021 roku ktoś jest w stanie nie tylko napisać taki tekst, ale go wydać i uczyć za pomocą tych bzdur dzieci... - komentuje trener personalny Leszek Klimas.

W tekście opisano próbę schudnięcia, która kończy się porażką. "Czasami myślę, że skutecznie odchudzić może mnie tylko dobra wróżka, która sprawi cud, i będę jadła tak mało, jak wróbelek. Przestanę być gruba, pozostanę tylko pulchna" - czytamy.

Dyktando przytoczone przez Klimasa wywołał oburzenie wśród internautów. Na wpis zareagowało kilka tysięcy osób. "Gazeta Wyborcza" skontaktowała się z wydawnictwem i otrzymała oświadczenie zapewniające, że tekst jest żartobliwy i nikogo nie piętnuje.

Nikt nie piętnuje otyłych ludzi, nikt ich nie ocenia. W żartobliwy sposób narratorka dzieli się swoimi uwagami na temat odchudzania: że jest nieskuteczne, a ona nie ma silnej woli. Sytuacja, którą zna większość z nas, o której większość z nas rozmawia, dzieli się sukcesami i porażkami - stwierdzono w oświadczeniu.

W oświadczeniu napisano również, że tekst zawiera wyrazy, które powinny znaleźć się w ćwiczeniach. Nie mniej jednak na końcu dodano, że wydawnictwo dołoży starań, aby w przyszłych edycjach znalazły się inne treści.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Wszystkich Świętych i Zaduszki - jaka jest różnica? Ksiądz tłumaczy
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić