Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
ABA
|

Takie dyktando pisały dzieci. Oburzenie w polskiej podstawówce

227
Podziel się

Trener personalny Leszek Klimas pokazał w mediach społecznościowych dyktando z pewnego zeszytu ćwiczeń dla uczniów podstawówki. W tekście w "żartobliwy" sposób poruszono temat odchudzania i otyłości. Niektórzy internauci są oburzeni. Jest oświadczenie wydawnictwa.

Takie dyktando pisały dzieci. Oburzenie w polskiej podstawówce
Dyktando oburzyło internautów (Pixabay, Facebook)

W zbiorze ćwiczeń "140 dyktand. Klasy 4-6" Wydawnictwa Olesiejuk pojawił się tekst, który wywołał burzę w internecie. Dyktando opisuje niezdrowe nawyki żywieniowe i proces odchudzania się.

Dyktando o otyłości wśród dzieci

Dyktando dla 4 klasy. Czytam i nie wierzę, czytam jeszcze raz i dalej nie mogę uwierzyć, że w 2021 roku ktoś jest w stanie nie tylko napisać taki tekst, ale go wydać i uczyć za pomocą tych bzdur dzieci... - komentuje trener personalny Leszek Klimas.

W tekście opisano próbę schudnięcia, która kończy się porażką. "Czasami myślę, że skutecznie odchudzić może mnie tylko dobra wróżka, która sprawi cud, i będę jadła tak mało, jak wróbelek. Przestanę być gruba, pozostanę tylko pulchna" - czytamy.

Dyktando przytoczone przez Klimasa wywołał oburzenie wśród internautów. Na wpis zareagowało kilka tysięcy osób. "Gazeta Wyborcza" skontaktowała się z wydawnictwem i otrzymała oświadczenie zapewniające, że tekst jest żartobliwy i nikogo nie piętnuje.

Nikt nie piętnuje otyłych ludzi, nikt ich nie ocenia. W żartobliwy sposób narratorka dzieli się swoimi uwagami na temat odchudzania: że jest nieskuteczne, a ona nie ma silnej woli. Sytuacja, którą zna większość z nas, o której większość z nas rozmawia, dzieli się sukcesami i porażkami - stwierdzono w oświadczeniu.

W oświadczeniu napisano również, że tekst zawiera wyrazy, które powinny znaleźć się w ćwiczeniach. Nie mniej jednak na końcu dodano, że wydawnictwo dołoży starań, aby w przyszłych edycjach znalazły się inne treści.

Zobacz także: Wszystkich Świętych i Zaduszki - jaka jest różnica? Ksiądz tłumaczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(227)
Kowalski
2 miesiące temu
Ciągle jestem gruby. Efekt jojo działa ale to moja wina. Dyktando super. A komu się nie podoba niech pierwszy stanie na wagę...
Wróbelek...
2 miesiące temu
...je tyle ile waży. Ostrzegam przed dietą "wróbelka"!
Cris...
2 miesiące temu
Nie widze nic zlego, co komu tu przeszkadza. Dyktanda polegaja na wylapywaniu bledow i tu chodzilo "U i Ó"...czyli u otwarte i z kreska..
Deadward
2 miesiące temu
Tak. Tekst niby mógłby być lepszy, ale chyba ktoś tutaj zapomniał ze mowimy o dyktandzie. Tu nie ma większego znaczenia tekst sam w sobie a słowa w nim zawarte aby sprawdzić poziom gramatyki. Sam miewałem na studiach głupie teksty o żurnalu etc. ( tak, w Polsce już nie pisze sie journal 🤣), ale profesor nas oświecił, że dyktando ma za zadanie sprawdzać gramatykę, interpunkcję, nie zaś uczyć tekstu. Serio odpowiedzcie sobie: pisząc dyktando, skupieni byliście tylko na słowach ew na zdaniu żeby znać kontekst i nie dać gafy na nazwie własnej. Serio skupieni byliście na treści całego tekstu? Nie bardzo wierzę
Żubr
2 miesiące temu
"Przestanę być pulchna i nikt mi już nie zarzuci, że jestem gruba." Takie zakończenie byłoby bardziej logiczne.
Żubr
2 miesiące temu
Ci co się oburzają pewnie mają problem z nadwagą. W tym tekście tylko zakończenie głupie, bo jedząc mało jak wróbelek nie będę gruba tylko "pulchna"?? A jaka między tymi określeniami jest różnica? Określenie tego samego tylko w inny sposób.
Oczko
2 miesiące temu
Właśnie szukanie dziury w całym... Z tego kawałka młodzież powinna wyczytać mądrość, że nic nie da za dnia dieta jak się na noc objada jak jakiś postrzeleniec?... A młodzież to by ma się skupić na ortografii... I nie ma zachęty do anoreksji... Więc ten artykuł to większa bzdeta niż tekst dyktanda:-D
tofu
2 miesiące temu
"Pochłaniam góry tłustych wędlin i cały słój truskawkowego dżemu"? Skóra mi cierpnie jak to czytam. Jaki minister taka edukacja.
Miliarder
2 miesiące temu
To ja nie wierzę! Naprawdę ktoś traci czas na pisanie takich bzdur? Ja w rezultacie tracę czas na czytanie tego gówna. Czego dziś uczą na tym dziennikarstwie?
Idiotyzm
2 miesiące temu
Ludzie, zajmijcie się poważniejszymi problemami
DarthVader
2 miesiące temu
Fajnie, że ma to za zadanie nauki akceptacji drugiego człowieka, ale czy to u nas zadziała? Oby przez to dzieci nie nauczyły się prześladowań i naśmiewania z drugiej osoby.
Fawoniusz
2 miesiące temu
Jako osoba otyła mająca dystans do swojego ciała czuję się oburzony, że dzieciom w 4 klasie wpaja się wyśmiewanie osób z tuszą. Co dalej? Nakaz prześladowania?
Darth Vader
2 miesiące temu
Jaki minister taka edukacja!
bystryharnaś
2 miesiące temu
A kto słyszał o trenerze personalnym ... no, jak mu tam ..., a zresztą komu to potrzebne.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić