Dynastia Romanowów potępia wojnę w Ukrainie. "Eksterminacja członków tej samej rodziny"

Wielka księżna Maria Władimirowna Romanowa, przebywająca w Danii tytularna imperatorowa Wszechrosji, wydała oświadczenie dotyczące stosunku dynastii Romanowów do wojny w Ukrainie. "Wydarzenia mające miejsce w naszej Ojczyźnie wywołują we mnie skrajny niepokój i głęboki smutek" - czytamy w liście udostępnionym przez profil "Nexta" na Twitterze.

Dynastia Romanowów potępia wojnę w Ukrainie. "Eksterminacja członków tej samej rodziny"
Wielka księżna Maria Romanowa wydała oświadczenie ws. wojny w Ukrainie (romanovs.eu)

Po niemal miesiącu od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę przedstawiciele dynastii Romanowów postanowili ustosunkować się do trwającej wojny. W środę "Nexta" udostępniła na Twitterze dyskretne oświadczenie pretendentki do tronu rosyjskiego wielkiej księżnej Marii Romanowej. Z listu wynika, że ród Romanowów potępia wojnę zainicjowaną przez Władimira Putina.

"Wydarzenia mające miejsce w naszej Ojczyźnie wywołują we mnie skrajny niepokój i głęboki smutek" - zaczęła autorka oświadczenia. Wielka księżna wyraziła pełne uznanie dla niepodległości i suwerenności wszystkich państw powstałych po upadku ZSRR. Nawiązała też do toczącej się od 8 lat wojny w Donbasie.

To straszne i bolesne patrzeć, jak przez 8 lat krew braci przelewała się w wyniku konfrontacji, jak siostry, ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie, którzy wspólnie bronili wspólnej Ojczyzny, pokojowo nastawieni ludzie, umierają i cierpią, jak rodzice ronią łzy nad trumnami swoich dzieci. Teraz przebieg tych wydarzeń doprowadził do jeszcze większych wstrząsów - czytamy w oświadczeniu.

Wielka księżna podkreśliła, że rosyjski ród cesarski nie uważa się za uprawniony do wygłaszania oświadczeń politycznych, gdyż nie dysponuje kompletnymi informacjami, które pozwałaby dokonywać ocen "bez ryzyka nieumyślnej szkody".

Ale mocno wierzymy i zawsze będziemy zapewniać, że Rosja i Ukraina, wszystkie zamieszkujące je narody, nie mogą być wrogami. To tak samo potworne i nienaturalne, jak wzajemna eksterminacja przez członków tej samej rodziny - dodała księżna.

Na końcu listu zapewniła, że zarówno ona, jak i jej syn i spadkobierca książę Jerzy Michajłowicz Romanow z żoną Wiktorią Romanowną, modlą się o szybkie zaprowadzenie pokoju. Podziękowała także osobom, które pomagają ofiarom wojny i uchodźcom. "Niech Pan Wszechmogący zbawi nasze narody i wyzwoli je od bratobójczej wrogości" - podsumowała Maria Władimirowna.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Romanowowie to rosyjski ród, dynastia carów, a potem cesarzy rządzących Rosją od 1613 do 1917 roku. Aktualnie ród liczy ponad 40 osób mieszkających w większości poza granicami Rosji. Pretendentką do tronu rosyjskiego jest obecnie Maria Władimirowna Romanowa, tytularna imperatorka Wszechrosji, mieszkająca w Danii.

Zobacz także: Co czeka Putina? "Przed żadnym sądem nigdy nie stanie"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić