aktualizacja 

"Dzieli nasz naród". Abp Jędraszewski o "kłamstwie smoleńskim"

Abp Marek Jędraszewski wygłosił homilię w Katedrze Wawelskiej w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Metropolita krakowski stwierdził, że "kłamstwo smoleńskie" dzieli nasz naród. - Sprawia, że nie można dojść do pełni pojednania - powiedział arcybiskup. Duchowny podczas kazania porównał też wspomniane "kłamstwo smoleńskie" do "kłamstwa katyńskiego".

"Dzieli nasz naród". Abp Jędraszewski o "kłamstwie smoleńskim"
Arcybiskup Jędraszewski wygłosił homilię w rocznicę katastrofy smoleńskiej (PAP)

W Niedzielę Palmową, w którą przypadła 12. rocznica katastrofy smoleńskiej, abp Marek Jędraszewski zwrócił się do wiernych zebranych w Katedrze Wawelskiej. Metropolita krakowski przypomniał m.in. słowa śp. Lecha Kaczyńskiego, które prezydent miał wygłosić w 2010 roku w Katyniu podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni.

Katyń i kłamstwo katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruły relacje między Polakami a Rosjanami. Nie da się budować trwałej relacji na kłamstwie. Kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i złość. Dlatego potrzeba nam prawdy - zacytował zmarłego tragicznie prezydenta abp Jędraszewski.

Arcybiskup porównał "kłamstwo smoleńskie" do "kłamstwa katyńskiego"

Jak zaznaczył duchowny, Lech Kaczyński nie zdołał już tych słów wypowiedzieć, gdyż 10 kwietnia 2010 roku zginął w drodze, "by niejako odkłamać kłamstwo katyńskie, by stanąć u grobu naszych zamordowanych zdradziecko oficerów w 1940 roku".

Metropolita stwierdził, że to właśnie wtedy "zrodziło się kłamstwo smoleńskie", które podobnie jak kłamstwo katyńskie, "dzieli, sprawia, że nie można dojść do pełni pojednania w naszym narodzie".

Jędraszewski: "Katastrofa smoleńska to kłamstwo"

Jędraszewski podkreślił, że w jego opinii katastrofa smoleńska jest oszustwem, gdyż "nikt o zdrowym rozsądku nie uwierzy, że brzoza jest w stanie oderwać skrzydło wielkiego samolotu".

To raczej ona powinna być ścięta, bo nikt nie jest w stanie uwierzyć, że właśnie wtedy, jakimś sposobem, zostały zawieszone najbardziej podstawowe prawa fizyki - mówił duchowny.

Kontynuował, że istnieją według niego pewne osoby, które chcą, by nasze pokolenie nie poznało prawdy na temat wydarzeń z 2010 roku oraz by "to kłamstwo zostało pokryte milczeniem, na wzór nakazanego milczenia, które zapanowało nad grobami katyńskimi".

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z kolejnym kłamstwem, związanym z bratnim narodem, gdzie najbardziej potworne, ewidentne zbrodnie są w niewiarygodny sposób pokrywane kłamstwem. Gdzie naraz prawda znaczy kłamstwo, a kłamstwo staje się prawdą - dodał metropolita krakowski.
Zobacz także: Stanowcze słowa Kaczyńskiego o Smoleńsku. Poseł PiS wymijająco komentuje
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić