Dziwna moda w centrach handlowych. Czy pełzanie na czworaka może być karalne?

28

Filmiki, na których całe grupki nastolatków czołgają się na czworaka w centrach handlowych, zalewają Internet. To nie tylko ciężkie do zrozumienia, ale też nie do końca legalne. Wyjaśnił to popularny na TikToku mecenas Marcin Kruszewski.

Dziwna moda w centrach handlowych. Czy pełzanie na czworaka może być karalne?
Popularna zabawa może się źle skończyć (TikTok)

Grupki nastolatków czołgają się w rytm jakiejś muzyki z horroru, a całość jest nagrywana i wrzucana do sieci. Akcje stały się viralem do tego stopnia, że biorą w nich udział także osoby zza granicy.

Dla niektórych takie zachowanie może wydać się głupie. Jednak czy coś za nie grozi? Na to pytanie odpowiedział mecenas Marcin Kruszewski.

Nastolatkom nic nie grozi?

Jak się okazuje, paragraf na to jest i to nie jeden. Zacznijmy od art. 51 kodeksu wykroczeń, czyli zakłócenia porządku publicznego. Grozić za to może kara aresztu, ograniczenia wolności bądź grzywny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ziobro stanie przed komisją? Twarda zapowiedź z Lewicy

Jednak czy grozi coś osobom poniżej 17 roku życia?

Młodsze osoby za popełnienie tzw. czynu karalnego mogą odpowiadać już od ukończenia 13 roku życia. A od 10 roku życia mogą odpowiadać za tzw. przejawy demoralizacji. Wtedy zajmie się nimi sąd rodzinny i będzie orzekał w świetle ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich - wyjaśnił mec. Kruszewski.

Zakłócanie porządku nie jest obiektywne?

Ze słowami prawnika nie wszyscy się zgadzają. W komentarzach starli się ci, którzy uważali, że nie jest to nic groźnego i "wszyscy kiedyś byliśmy dziećmi" oraz ci, dla których rzeczywiście jest to przejaw zakłócania porządku.

Najgorsze jest to, że oni wchodzą pracownikom za stanowiska kasowe - napisał jeden z komentujących.
Nawet jeśli to współczuje ludziom, co tam pracują, bo takie coś strasznie utrudnia dzień w pracy - dodała kolejna obserwująca.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok
A gdzie oni tutaj zakłócają porządek ? Nikomu krzywdy nie robią a boli tylko drętwych ludzi - skwitował inny internauta.

A Wy co sądzicie - czy rzeczywiście powinno to być traktowane jako zakłócanie porządku?

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić