aktualizacja 

Prawnik nagrał TikToka o zimowych mandatach. Nie wszyscy się zgadzają

0

Prawnik Marcin Kruszewski na swoim TikToku porusza tematy, które są naszą codzienną bolączką. Tym razem nagrał filmik o nieodśnieżaniu samochodu. Największą karę sprowadzacie na siebie sami - ostrzegł prawnik.

Prawnik nagrał TikToka o zimowych mandatach. Nie wszyscy się zgadzają
Przy odśnieżaniu samochodu ograniczasz się do minimum? Prawnik ostrzega (TikTok)

Temat nie jest błahy, bo kary za kierowanie pojazdem, który nie jest utrzymany w należyty sposób, znacznie w ostatnim czasie wzrosły.

Kiedyś to było do 500 zł a teraz to jest nawet do 3 tys. zł - zauważył prawnik.

Jednak mandatów za nieodśnieżanie jest znacznie więcej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odśnieżali dach bez zabezpieczeń. Nagranie z Gliwic rozgrzało internautów

Za nieodśnieżenie świateł możemy otrzymać mandat w wysokości 300 zł. W okresie zimowym szybko zapada zmrok, dlatego bez odśnieżenia reflektorów jesteśmy kompletnie niewidzialni. Nawyk włączania świateł, które obecnie są obowiązkowe przez całą dobę, nie pomoże jeśli przykrywa je gruba warstwa białego puchu.

Z kolei za nieodśnieżenie tablicy rejestracyjnej może zostać nałożona na nas grzywna w wysokości 500 zł. Tablice rejestracyjne pozwalają zidentyfikować pojazd, gdy ten łamie przepisy. Stąd odgórne zalecenie, aby były one zawsze widoczne.

Największą karą nie jest mandat

Wbrew pozorom jeśli nie przypilnujemy odśnieżania nie będziemy ryzykować wyłącznie mandatu. A właściwie to będzie to najmniejsza z naszych trosk.

Największą karę sprowadzacie na siebie sami. Bo ryzykujecie własnym zdrowiem i życiem, jeżdżąc samochodem, który nie jest do tego dostosowany - podsumował prawnik.

Jednak nie wszyscy się z tym zgodzili. Internauci zwracali uwagę na absurdalność mandatu za nieodśnieżone tablice rejestracyjne.

A co kiedy jest śnieżyca i mi napada śnieg na tablice? Moim zdaniem ten przepis w ogóle nie powinien istnieć, skoro dopuszcza do nałożenia mandatu z winy pogody.

A co jeśli podczas dużego wiatru podczas jazdy całą rejestrację mi zasypie a przed startem była widoczna? Już miałem taką sytuację.

Niektórzy zauważyli, że lepiej poświęcić 5-10 minut na dokładne odśnieżenie samochodu, niż ryzykować mandat, lub tym bardziej - czyjeś życie.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Ta zasada dotyczy także odpowiednich opon. Bo chociaż w Polsce nie istnieje bezpośredni zapis mówiący o posiadaniu opon zimowych, to jednak jazda na "łysych" oponach może się skończyć źle zarówno dla nas, jak i dla innych - niewinnych uczestników ruchu drogowego.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić