Dziwne dźwięki w polskich lasach. Nagranie leśników

3

Czy kiedyś zastanawialiście się jakie dźwięki wydają z siebie lisy? Okazuje się, że te dosyć skryte i ciche zwierzęta, w okresie godowym nawołują się w specyficzny i rzadki dla ucha sposób. Nagranie lisich zalotów zarejestrowała kamera leśników. Może ktoś kiedyś słyszał podobne dźwięki podczas spaceru?

Dziwne dźwięki w polskich lasach. Nagranie leśników
Lisy wydają nietypowe dźwięki w okresie godowym. Uchwyciła je kamera leśników (Facebook, Nadleśnictwo Solec Kujawski)

Sposób porozumiewania się lisów w dużej mierze opiera się na szczekaniu i pomrukach, które zwierzęta wydają, kiedy czują się dobrze i bezpiecznie.

Ale okazuje się, ze lisi język jest o wiele bardziej złożony i zmienia się podczas okresu godowego. Ten rzadki moment udało się złapać w nagraniu fotopułapki pracownikom Lasów Państwowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Swędząca przypadłość. Urocze nagranie lisa z Bieszczad
Czy słyszeliście takie odgłosy w lesie bądź polu?To nawoływanie partnerów podczas lisiej cieczki, która właśnie trwa - piszą leśnicy z nadleśnictwa w Solcu Kujawskim w swoich mediach społecznościowych i publikują filmik z nocnej wędrówki lisa.

Widać na nim samotnie przemierzającego las samca, który wyraźnie pobudzony rozgląda się za partnerką. Leśnicy wyjaśniają, co oznacza rodzaj lisich nawoływań w nagraniu.

Czy wiedzieliście, że lisy szczekają podobnie jak psy, ale głosem krótkim, o wyższej tonacji. Głosem tym przywołują się liszka i pies. Również szczekaniem liszka ostrzega młode przed niebezpieczeństwem. Lisy szczekają też podczas walki między sobą lub z psem domowym - informują leśnicy.

Następnym razem, gdy będziecie w lesie i usłyszycie podobne dźwięki - nie bójcie się.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić