o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Efekt koronawirusa? Polacy chcą zniesienia zakazu handlu w niedziele [BADANIE]

172
Podziel się

Po ponad dwudziestu latach od transformacji ustrojowej Polacy ponownie utknęli w kolejkach. Frustracja zmniejszyła się po zniesieniu godzin dla seniorów oraz poluzowaniu obostrzeń w sklepach, jednak wiele osób uważa, że rząd powinien pójść krok dalej. Zapytaliśmy Polaków, czy popierają pomysł zniesienia zakazu handlu w niedzielę.

Polacy chcą zniesienia zakazu handlu w niedziele
Polacy chcą zniesienia zakazu handlu w niedziele (ONS.pl)
bDoGNHGZ

Polacy z ulgą przyjmują kolejne etapy odmrażania gospodarki. 4 maja otwarte zostały centra handlowe, które wcześniej pracowały w ograniczonym zakresie. Tego dnia zniesiono również godziny dla seniorów, które z tygodnia na tydzień były coraz bardziej krytykowane przez społeczeństwo.

Mimo poluzowania obostrzeń Polacy nie są usatysfakcjonowani. Robienie zakupów wciąż jest znacznie bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem, niż byśmy sobie tego życzyli. Sfrustrowani Polacy coraz przychylniej odnoszą się do pomysłu zniesienia na czas pandemii zakazu handlu w niedzielę.

bDoGNHHb

Koronawirus. Polacy chcą niedziel handlowych

Pomysł zawieszenia zakazu handlu w niedzielę podoba się 50 proc. badanych. 28 procent respondentów "zdecydowanie popiera" takie rozwiązanie. Znacznie mniejsza grupa Polaków (w sumie 35 proc.) chce utrzymania obecnego stanu rzeczy, a 15 procent badanych nie ma zdania.

Odpowiedzi różnią się w zależności od sympatii politycznych. Znaczna większość (60 proc.) wyborców Koalicji Obywatelskiej popiera pomysł zniesienia zakazu handlu w niedzielę na czas pandemii. Bardziej podzieleni są za to ludzie głosujący na Prawo i Sprawiedliwość: 48 proc. chce robić zakupy w niedzielę, a 39 proc. odrzuca ten pomysł.

bDoGNHHh

W 2020 roku będzie tylko 7 niedziel handlowych

W styczniu weszły w życie kolejne zapisy ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. Ostatnią niedzielą handlową był 26 kwietnia, a na kolejną okazję trzeba będzie poczekać do 28 czerwca. W związku z epidemią koronawirusa branża handlowa domaga się zmian w ustawie i apeluje o zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Rząd póki co nie odniósł się do tego pomysłu.

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1073 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 1 – 4 maja 2020 roku.

Zobacz też: Minister gotowa odpowiadać na pytania przedsiębiorców. Podała adres mailowy

bDoGNHHi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDoGNHHC
KOMENTARZE
(172)
dociekliwy
7 miesięcy temu
Sprzedawcy powinni mieć zagwarantowane 2 dni wolne od pracy w tygodniu a sklep może być otwarty na okrągło. Praca zmianowa i po kłopocie.
Swojak
7 miesięcy temu
To jest chore jeśli ktoś chce iść do kościoła proszę bardzo niech idzie ale kupcy muszą z czegoś zyc
Nick
7 miesięcy temu
...otworzyć sklepy w niedziele i kto chce lub musi robić zakupy niech robi a ci co nie chcą to niech siedzą w domu. Pracownicy sklepów też mają wybór, zmienić pracę lub dogadać się z szefem.
bDoGNHHD
ePete
7 miesięcy temu
Ten zakaz handlu w nniedziele to najlpeszy przykład rządów klerykalnych. Czy patrioci z PiS nie wiedzą, że Piłsudski nie był religijny a Polak-Katolik to wymysł Wazów podtrzymywany przez carat.
aaaa
7 miesięcy temu
Zapraszam wszystkich do pracy w niedzielę ja też pracuję w tygodniu i w niedzielę chciałbym się ostrzyc iść do adwokata lekarza itd ludzie ogarnijcie się i nie dajcie sobą manipulować jestem z pokolenia które walczyło o wolne soboty i trzęsie mnie jak czytam takie argumenty pracuje zakupy muszę zrobić w niedzielę
Najnowsze komentarze (172)
przemo
2 miesiące temu
Niech zrobia badania przesiewowe pracownikom marketow i az jestem ciekaw czy tam nie ma zadnego nosiciela wirusa
ona
2 miesiące temu
NIE dla niedziel
apryl
7 miesięcy temu
Tak się zastanawiam, czy ludzi ten temat jeszcze jakoś grzeje, jakiś sklep jest w niedziele zawsze otwarty, żabki, ABC, czy inne, generalnie wszyscy jakoś się przyzwyczaili, więc myślę, że nie ma sensu kruszyć kopii o zniesienie tej ustawy.
Zdzicho
7 miesięcy temu
Niech spytają jakichś PRAWDZIWYCH Polaków o zakaz handlu, np. towarzysza Bujarę z Solidarności, oj ten to by odpowiedział:„Jakie zniesienie?Żadnego zniesienia! Nasz wspaniały projekt został wykoślawiony podczas prac legislacyjnych, ale już mamy przygotowaną jego nowelizację. Najmocniejsze głowy nad tym siedziały dzień i noc, panie ile litrów poszło, trzech ekspertów już na odwyk trafiło! Ale nowelizacja jest już gotowa!”. A jak ona wejdziew życie, to nawet zatęsknimy za zamrożoną gospodarką w czasie pandemii!
Areusz
7 miesięcy temu
A ja wcale nie chcę, każdemu się należy wolne a przedsiębiorcy niech sami decyzdują. Myślę, że dopiero ewentualne próby zaostrzenia tej ustawy byłyby naprawdę złym pomysłem.
Handlowiec
7 miesięcy temu
ZAKAZ POWTÓRZĘ ZAKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH!!! TO BYŁY NIEDZIELE TYLKO DLA LUDZI ODWIEDZAJĄCYCH I SPACERUJĄCYCH. KOSZMAR!
Tomek
7 miesięcy temu
Powinien zostać zniesiony ten zakaz na stałe, ludzie pracy nie mają i z chęcią by pracowali w niedzielę, a kto by nie chciał to by mógł pracować gdzie indziej od pon do pt każdy ma wybór, a Ja zawsze chętnie robiłem zakupy w Niedzielę.
PolLol
7 miesięcy temu
Ci co tak im brakuje sklepu w Niedziele niech idą pracowac do marketu i zobaczymy czy bedą tak samo gadać. Kuźwa POLSKA kraj maruderów i wiecznie źle.
bDoGNHHv
jam
7 miesięcy temu
na niedziele pozamykać kopalnie zmniejszy się ilość zakażeń
antysocjalist
7 miesięcy temu
Co chwila kolejne nakazy zakazy i ograniczenia.I tak malutkimi kroczkami odbiera się nam wolność dla niby dobra ogółu i tzw. bezpieczeństwa.
robol
7 miesięcy temu
Ja nie pracuje w handlu tylko w przemyśle w systemie czterozmianowym i nikogo to nie obchodzi, że pracuję w niedzielę i święta.
Robot
7 miesięcy temu
Polakom się nie podoba? Rządu przecież to nie obchodzi, polecam następnym razem zmienić rządzących.
Klient
7 miesięcy temu
Popieram pomysł wynagradzania pracowników handlu za niedzielną pracę w wysokości 200% stawki.
sprzedawca
7 miesięcy temu
czytając, cytat: "Pracownicy sklepów też mają wybór, zmienić pracę lub dogadać się z szefem." to "ręce opadają..." KTO TO PISZE ???
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić