Wróć na
Dagmara Smykla
|

Efekt koronawirusa? Polacy chcą zniesienia zakazu handlu w niedziele [BADANIE]

170
Podziel się

Po ponad dwudziestu latach od transformacji ustrojowej Polacy ponownie utknęli w kolejkach. Frustracja zmniejszyła się po zniesieniu godzin dla seniorów oraz poluzowaniu obostrzeń w sklepach, jednak wiele osób uważa, że rząd powinien pójść krok dalej. Zapytaliśmy Polaków, czy popierają pomysł zniesienia zakazu handlu w niedzielę.

Polacy chcą zniesienia zakazu handlu w niedziele
Polacy chcą zniesienia zakazu handlu w niedziele (ONS.pl)
bCIxoLyt

Polacy z ulgą przyjmują kolejne etapy odmrażania gospodarki. 4 maja otwarte zostały centra handlowe, które wcześniej pracowały w ograniczonym zakresie. Tego dnia zniesiono również godziny dla seniorów, które z tygodnia na tydzień były coraz bardziej krytykowane przez społeczeństwo.

Mimo poluzowania obostrzeń Polacy nie są usatysfakcjonowani. Robienie zakupów wciąż jest znacznie bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem, niż byśmy sobie tego życzyli. Sfrustrowani Polacy coraz przychylniej odnoszą się do pomysłu zniesienia na czas pandemii zakazu handlu w niedzielę.

bCIxoLyv

Koronawirus. Polacy chcą niedziel handlowych

Pomysł zawieszenia zakazu handlu w niedzielę podoba się 50 proc. badanych. 28 procent respondentów "zdecydowanie popiera" takie rozwiązanie. Znacznie mniejsza grupa Polaków (w sumie 35 proc.) chce utrzymania obecnego stanu rzeczy, a 15 procent badanych nie ma zdania.

Odpowiedzi różnią się w zależności od sympatii politycznych. Znaczna większość (60 proc.) wyborców Koalicji Obywatelskiej popiera pomysł zniesienia zakazu handlu w niedzielę na czas pandemii. Bardziej podzieleni są za to ludzie głosujący na Prawo i Sprawiedliwość: 48 proc. chce robić zakupy w niedzielę, a 39 proc. odrzuca ten pomysł.

bCIxoLyB

W 2020 roku będzie tylko 7 niedziel handlowych

W styczniu weszły w życie kolejne zapisy ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. Ostatnią niedzielą handlową był 26 kwietnia, a na kolejną okazję trzeba będzie poczekać do 28 czerwca. W związku z epidemią koronawirusa branża handlowa domaga się zmian w ustawie i apeluje o zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Rząd póki co nie odniósł się do tego pomysłu.

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1073 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 1 – 4 maja 2020 roku.

Zobacz też: Minister gotowa odpowiadać na pytania przedsiębiorców. Podała adres mailowy

bCIxoLyC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCIxoLyW
KOMENTARZE
(170)
dociekliwy
2 miesiące temu
Sprzedawcy powinni mieć zagwarantowane 2 dni wolne od pracy w tygodniu a sklep może być otwarty na okrągło. Praca zmianowa i po kłopocie.
Swojak
2 miesiące temu
To jest chore jeśli ktoś chce iść do kościoła proszę bardzo niech idzie ale kupcy muszą z czegoś zyc
Nick
2 miesiące temu
...otworzyć sklepy w niedziele i kto chce lub musi robić zakupy niech robi a ci co nie chcą to niech siedzą w domu. Pracownicy sklepów też mają wybór, zmienić pracę lub dogadać się z szefem.
bCIxoLyX
ePete
2 miesiące temu
Ten zakaz handlu w nniedziele to najlpeszy przykład rządów klerykalnych. Czy patrioci z PiS nie wiedzą, że Piłsudski nie był religijny a Polak-Katolik to wymysł Wazów podtrzymywany przez carat.
aaaa
2 miesiące temu
Zapraszam wszystkich do pracy w niedzielę ja też pracuję w tygodniu i w niedzielę chciałbym się ostrzyc iść do adwokata lekarza itd ludzie ogarnijcie się i nie dajcie sobą manipulować jestem z pokolenia które walczyło o wolne soboty i trzęsie mnie jak czytam takie argumenty pracuje zakupy muszę zrobić w niedzielę
Najnowsze komentarze (170)
apryl
2 miesiące temu
Tak się zastanawiam, czy ludzi ten temat jeszcze jakoś grzeje, jakiś sklep jest w niedziele zawsze otwarty, żabki, ABC, czy inne, generalnie wszyscy jakoś się przyzwyczaili, więc myślę, że nie ma sensu kruszyć kopii o zniesienie tej ustawy.
Zdzicho
2 miesiące temu
Niech spytają jakichś PRAWDZIWYCH Polaków o zakaz handlu, np. towarzysza Bujarę z Solidarności, oj ten to by odpowiedział:„Jakie zniesienie?Żadnego zniesienia! Nasz wspaniały projekt został wykoślawiony podczas prac legislacyjnych, ale już mamy przygotowaną jego nowelizację. Najmocniejsze głowy nad tym siedziały dzień i noc, panie ile litrów poszło, trzech ekspertów już na odwyk trafiło! Ale nowelizacja jest już gotowa!”. A jak ona wejdziew życie, to nawet zatęsknimy za zamrożoną gospodarką w czasie pandemii!
Areusz
2 miesiące temu
A ja wcale nie chcę, każdemu się należy wolne a przedsiębiorcy niech sami decyzdują. Myślę, że dopiero ewentualne próby zaostrzenia tej ustawy byłyby naprawdę złym pomysłem.
Handlowiec
2 miesiące temu
ZAKAZ POWTÓRZĘ ZAKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH!!! TO BYŁY NIEDZIELE TYLKO DLA LUDZI ODWIEDZAJĄCYCH I SPACERUJĄCYCH. KOSZMAR!
Tomek
2 miesiące temu
Powinien zostać zniesiony ten zakaz na stałe, ludzie pracy nie mają i z chęcią by pracowali w niedzielę, a kto by nie chciał to by mógł pracować gdzie indziej od pon do pt każdy ma wybór, a Ja zawsze chętnie robiłem zakupy w Niedzielę.
PolLol
2 miesiące temu
Ci co tak im brakuje sklepu w Niedziele niech idą pracowac do marketu i zobaczymy czy bedą tak samo gadać. Kuźwa POLSKA kraj maruderów i wiecznie źle.
jam
2 miesiące temu
na niedziele pozamykać kopalnie zmniejszy się ilość zakażeń
antysocjalist
2 miesiące temu
Co chwila kolejne nakazy zakazy i ograniczenia.I tak malutkimi kroczkami odbiera się nam wolność dla niby dobra ogółu i tzw. bezpieczeństwa.
bCIxoLyP
robol
2 miesiące temu
Ja nie pracuje w handlu tylko w przemyśle w systemie czterozmianowym i nikogo to nie obchodzi, że pracuję w niedzielę i święta.
Robot
2 miesiące temu
Polakom się nie podoba? Rządu przecież to nie obchodzi, polecam następnym razem zmienić rządzących.
Klient
2 miesiące temu
Popieram pomysł wynagradzania pracowników handlu za niedzielną pracę w wysokości 200% stawki.
sprzedawca
2 miesiące temu
czytając, cytat: "Pracownicy sklepów też mają wybór, zmienić pracę lub dogadać się z szefem." to "ręce opadają..." KTO TO PISZE ???
Kaśka
2 miesiące temu
Jestem też za zamkniętymi niedzielami. Ja pracowałam jeszcze jak w Boże Ciało było czynne i 15 sierpnia. Jak zaczęto stopniowo zamykać też ludzie narzekali. Teraz też nadal marudzą że jest zamknięte ale to są te osoby które tylko przychodziły się wyżyć na paniach w sklepie. Zrobić z siebie pana i władcę bo przyszedł do sklepu a z butów słoma wystawała. I wychodził zadowolony. Ja lubię swoją pracę ale teraz przy zamkniętych niedzielach jeszcze bardziej. U mnie w centrum też nie ma tłumów jeszcze jak by zrobiły że dzieci do 18 roku z rodzicami mają być a nie do 13 to wogole było by cicho i spokojnie 😊
Lala666
2 miesiące temu
Dane Głównego Urzędu Statystycznego: W kwietniu 2020 roku w Polsce zmarły 30 534 osoby (w tym z powodu COVID-19 zmarło 615 osób). W kwietniu 2019 roku zmarło 33 613 osób. W kwietniu 2018 roku zmarło 34 639 osób. Ktoś nas oszukuje, odbiera nam wolność i niszczy więzi międzyludzkie. Statystyka nie kłamie – można sprawdzić. Jaką to mamy straszną epidemię w tym roku? A jaką mieliśmy w poprzednich latach, skoro wtedy liczba zgonów była wyższa?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić