Egzekucja polityka w Iranie. "Bezduszny i tchórzliwy akt"

163

W sobotę 14 stycznia irańska agencja informacyjna Mizan poinformowała, że były wiceminister obrony Iranu Alireza Akbari został stracony. Był oskarżany o szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Śmierć brytyjsko-irańskiego obywatela została potępiona i jak zapewnia Wielka Brytania, "nie ujdzie ona bezkarnie".

Egzekucja polityka w Iranie. "Bezduszny i tchórzliwy akt"
Były wiceminister obrony Iranu stracony. Wielka Brytania reaguje. "Bezduszny i tchórzliwy akt" (PAP, KHABARONLINE / HANDOUT)

Wielka Brytania nazwała egzekucję obywatela brytyjsko-irańskiego Alireza Akbari aktem barbarzyństwa i zapewniła, że nie ujdzie ona bezkarnie. Były wiceminister obrony Iranu został skazany na śmierć pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii. Egzekucji dokonano poprzez powieszenie.

W czwartek irańskie władze opublikowały nagranie, które miało wskazywać, że Alireza Akbari był uwikłany w zabójstwo jednego z czołowych irańskich naukowców zajmującego się badaniami nuklearnymi Mohsena Fachrizadeha. Na filmie skazany polityk miał przyznać się do tego czynu. Z kolei BBC przedstawiło zapis dźwiękowy, na którym słychać jak Akbari opowiada, że jest niewinny, a przyznanie się do zbrodni zostało na nim wymuszone torturami, które trwały całymi miesiącami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramatyczne nagranie z pokładu statku. Mężczyzna na mostku musiał być przerażony

Były wiceminister obrony Iranu stracony. Wielka Brytania reaguje. "Bezduszny i tchórzliwy akt"

Wielka Brytania reaguje na egzekucję. Premier Wielkiej Brytanii napisał na Twitterze: - Jestem zbulwersowany egzekucją brytyjsko-irańskiego obywatela Alirezy Akbariego w Iranie. To był bezduszny i tchórzliwy akt, przeprowadzony przez barbarzyński reżim, który nie szanuje praw człowieka własnego narodu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Głos zabrał także brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly, który napisał na Twitterze: - Ten barbarzyński akt zasługuje na potępienie w najostrzejszych możliwych słowach. Nie pozostanie to bez sprzeciwu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Alireza Akbari został zabity przez reżim, który stosuje karę śmierci do celów politycznych. Prokurator Generalny Mohammad Jafar Montazeri, jest jedną z najpotężniejszych postaci w irańskim systemie sądownictwa. Dzisiaj nałożyliśmy na niego sankcje - dodał Członek Izby Lordów Wielkiej Brytanii, Tariq Ahmad.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić