oprac. Robert Czykiel| 

Egzotyczne kleszcze w Polsce. Ich ukąszenie może być bardzo niebezpieczne

9

Afrykańskie kleszcze dotarły do Europy i trzeba się liczyć z tym, że mogą pojawić się w Polsce. Są większe od tych, które znamy i przenoszą niebezpieczne choroby.

Egzotyczne kleszcze w Polsce. Ich ukąszenie może być bardzo niebezpieczne
Egzotyczne kleszcze w Polsce? (Getty Images, ullstein bild)

Kleszcze jak co roku zaczynają atakować na wiosnę, a w Polsce szczególnie aktywne są w okresie letnim. Nauczyliśmy się z nimi żyć, choć ich ukąszenie może wywołać groźne choroby. Niestety, w Europie pojawił się nowy gatunek.

Egzotyczne kleszcze w Polsce

Egzotyczne kleszcze pochodzą z Afryki, a to za sprawą ocieplenia klimatu. Znacznie różnią się wyglądem od tych, które znamy. Mają ponad 2 centymetry wielkości i są koloru pomarańczowo-żółtego. Lada moment mogą pojawić się w Polsce.

Ostatnio natrafiono na nie m.in. w Turcji, Hiszpanii i Francji. Niedawno egzotyczne kleszcze ujawniły się także w Niemczech. Trzeba mieć się na baczności, bo ukąszenie może skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Zobacz także: Jak skutecznie pozbyć się kleszcza? Lekarka pokazała nagranie z gabinetu

Kleszcze z Afryki przenoszą m.in. bakterię riketsja, która może doprowadzić do zaburzenia pracy serca i układu nerwowego. W dodatku po ukąszeniu może pojawić się gorączka krwotoczna krymsko-kongijska.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić