Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Robert Czykiel
|

Uważajcie na kleszcze, GIS wydał ostrzeżenie. Jak się chronić przed kleszczami?

6
Podziel się

Eksperci od dłuższego czasu ostrzegają, że w tym roku w polskich lasach będzie duży kleszczy. Główny Inspektorat Sanitarny właśnie wydał ostrzeżenie.

GIS ostrzega przed kleszczami
GIS ostrzega przed kleszczami (Pixabay)
bELiRstN

Są małe, ich ugryzienia nie czujemy, a w dodatku przenoszą bardzo groźne choroby. Kleszcze co roku są naszą zmorą, a ten sezon jest szczególnie niebezpieczny. Ciepła zima sprawiła, że będzie ich bardzo dużo.

GIS ostrzega. Kleszcze się uaktywniły!

Najbardziej trzeba uważać w lasach, parkach i na terenach zielonych. Główny Inspektorat Sanitarny w środę wystosował ostrzeżenie na swojej stronie internetowej. Kleszcze właśnie się uaktywniły.

GIS apeluje do Polaków, by dokładnie sprawdzali swoje ciało po powrocie z lasu lub parku. Pamiętać należy, że kleszcze uwielbiają miejsca, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Dlatego szczególnie trzeba sprawdzać ręce, nogi i głowę.

bELiRstP

"W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM, można się zaszczepić! Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem" - informuje GIS.

Warto pamiętać, że kleszcze atakują także zwierzęta. Dlatego warto regularnie sprawdzać skórę u psów i kotów.

Jak się chronić przed kleszczami?

Wychodząc do lasu lub parku, warto ubrać się tak, by mieć zakryte nogi, ręce oraz głowę. Można także stosować preparaty, które mają za zadanie odstraszać kleszcze. Po powrocie do domu najlepiej dokładnie sprawdzić ciało, a ubranie wyprać w wysokiej temperaturze.

bELiRstV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bELiRsuq
KOMENTARZE
(6)
jagoda
rok temu
borelioza to też epidemia, czytałam książkę borelioza. strach i nadzieja polecam gorąco
Katr
rok temu
Ja od kilku lat używam zioła Czystek napar soki tabletki super sprawa kleszcze omijają ..moje kotki piją z mlekiem i nie mają kleszczy ...ostry i niemiły pot zmienia się w bezwonny ...korzystajcie ludzie z natury !🤗
miki
rok temu
polski to trudna języka - dla „redaktorów” O2 szczególnie
bELiRsur
Wedkarz
rok temu
Kleszcze uaktywniły się już z 2 miesiące temu , wiem bo już kilkanaście znalazłem na ubraniu , jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się kleszczy to wypalanie traw ,bo teraz to już prawdziwa plaga .
Landrynka
rok temu
Fajnie było by poprawić ten błond 👱
Luśka
rok temu
Mój pies od jednego kleszcza dostał aż 3 odkleszczowe choroby..... dziadostwo straszne..... teraz 4 tygodnie antybiotyk, zobaczymy czy wyjdzie z tego. Cały tydzień kroplówki, pies aż dostał 4 ataków padaczki.... ja prld...... kleszcz gorszy od suskiego
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić