Robert Czykiel| 

Uważajcie na kleszcze, GIS wydał ostrzeżenie. Jak się chronić przed kleszczami?

13

Eksperci od dłuższego czasu ostrzegają, że w tym roku w polskich lasach będzie duży kleszczy. Główny Inspektorat Sanitarny właśnie wydał ostrzeżenie.

GIS ostrzega przed kleszczami
GIS ostrzega przed kleszczami (Pixabay)

Są małe, ich ugryzienia nie czujemy, a w dodatku przenoszą bardzo groźne choroby. Kleszcze co roku są naszą zmorą, a ten sezon jest szczególnie niebezpieczny. Ciepła zima sprawiła, że będzie ich bardzo dużo.

GIS ostrzega. Kleszcze się uaktywniły!

Najbardziej trzeba uważać w lasach, parkach i na terenach zielonych. Główny Inspektorat Sanitarny w środę wystosował ostrzeżenie na swojej stronie internetowej. Kleszcze właśnie się uaktywniły.

GIS apeluje do Polaków, by dokładnie sprawdzali swoje ciało po powrocie z lasu lub parku. Pamiętać należy, że kleszcze uwielbiają miejsca, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Dlatego szczególnie trzeba sprawdzać ręce, nogi i głowę.

"W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM, można się zaszczepić! Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem" - informuje GIS.

Warto pamiętać, że kleszcze atakują także zwierzęta. Dlatego warto regularnie sprawdzać skórę u psów i kotów.

Jak się chronić przed kleszczami?

Wychodząc do lasu lub parku, warto ubrać się tak, by mieć zakryte nogi, ręce oraz głowę. Można także stosować preparaty, które mają za zadanie odstraszać kleszcze. Po powrocie do domu najlepiej dokładnie sprawdzić ciało, a ubranie wyprać w wysokiej temperaturze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić