o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Groźne komary z Azji przyleciały do Europy. Są w kolejnym kraju

3
Podziel się

W Europie rozprzestrzenia się niebezpieczny komar tygrysi. Azjatycki owad przenosi choroby takie jak denga i Zika. Ostrzeżenia przed komarem tygrysim wydały już Francja i Hiszpania, owady zbliżają się też do Wielkiej Brytanii.

Komar tygrysi w Europie. Atakuje kolejne kraje
Komar tygrysi w Europie. Atakuje kolejne kraje (Getty Images)
bECNnRmJ

Kolejne europejskie kraje ostrzegają obywateli przed komarem tygrysim. Charakterystyczne pasiaste owady z Azji opanowują coraz większe obszary Francji. Już ponad połowa kraju znajduje się w czerwonej strefie zagrożenia, od zeszłego roku przybyło na tej mapie siedem francuskich jednostek administracyjnych.

Komar tygrysi w Europie. Pandemia koronawirusa mu sprzyja

Egzotyczny owad jest utrapieniem mieszkańców Ibizy. Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie hoteli, domy należące do zagranicznych właścicieli także stoją puste. Nieoczyszczona i niechlorowana woda z basenów stanowi idealne środowisko dla komarów.

bECNnRmL

Populacja komarów zwykłych i tygrysich jest czterokrotnie wyższa niż zwykle o tej porze roku. Dlatego wzywamy wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do oczyszczenia basenów, zanim plaga komarów spowoduje prawdziwy problem zdrowia publicznego - napisano w komunikacie Rady Ibizy.

Komar tygrysi. Czym grozi ukąszenie?

Dla alergików samo ukąszenie komara tygrysiego może skończyć się śmiercią. Jednak nie tylko osoby uczulone mają się czego obawiać. Komar tygrysi jest niebezpieczny przede wszystkim z powodu chorób, które może przenosić, nierzadko skutkujących śmiercią zarażonego. Komary są nośnikami około 20 arbowirusów, w tym tych wywołujących choroby takie jak:

  • chikungunya (CHIK),
  • denga,
  • wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (EEE, WEE i VEE),
  • żółta febra,
  • gorączka Zachodniego Nilu,
  • japońskie zapalenie mózgu.
bECNnRmR

Jak rozpoznać komary tygrysie? Owad różni się od gatunków występujących w naszym kraju wyglądem: jest od nich większy i ma charakterystyczne srebrnobiałe paski na czarnym tle. Aedes albopictus pochodzi z południowo-wschodniej Azji.

Zobacz też: Kogo atakują komary? 5 nietypowych zależności

bECNnRmS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bECNnRnm
KOMENTARZE
(3)
Gwiazda
rok temu
Słyszałam w szkole że w USA zmuntowali pszczołę żeby była wydajniejsza a okazało się później że jest śmiercionośna ale poszła w świat. Tak chemicy robiq cuda ale po co,. Najgroźniejsze niebezpieczeństwa świata 21 wieku to też przeludnienie
Ted
rok temu
Co nas jeszcze zaatakuje zostali tylko żółtki
Merkuria
rok temu
Trzeba wprowadzic obowiązek noszenia maseczek dla komarów
bECNnRnn
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić