Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Groźne komary z Azji przyleciały do Europy. Są w kolejnym kraju

5

W Europie rozprzestrzenia się niebezpieczny komar tygrysi. Azjatycki owad przenosi choroby takie jak denga i Zika. Ostrzeżenia przed komarem tygrysim wydały już Francja i Hiszpania, owady zbliżają się też do Wielkiej Brytanii.

Komar tygrysi w Europie. Atakuje kolejne kraje
Komar tygrysi w Europie. Atakuje kolejne kraje (Getty Images)

Kolejne europejskie kraje ostrzegają obywateli przed komarem tygrysim. Charakterystyczne pasiaste owady z Azji opanowują coraz większe obszary Francji. Już ponad połowa kraju znajduje się w czerwonej strefie zagrożenia, od zeszłego roku przybyło na tej mapie siedem francuskich jednostek administracyjnych.

Komar tygrysi w Europie. Pandemia koronawirusa mu sprzyja

Egzotyczny owad jest utrapieniem mieszkańców Ibizy. Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie hoteli, domy należące do zagranicznych właścicieli także stoją puste. Nieoczyszczona i niechlorowana woda z basenów stanowi idealne środowisko dla komarów.

Populacja komarów zwykłych i tygrysich jest czterokrotnie wyższa niż zwykle o tej porze roku. Dlatego wzywamy wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do oczyszczenia basenów, zanim plaga komarów spowoduje prawdziwy problem zdrowia publicznego - napisano w komunikacie Rady Ibizy.

Komar tygrysi. Czym grozi ukąszenie?

Dla alergików samo ukąszenie komara tygrysiego może skończyć się śmiercią. Jednak nie tylko osoby uczulone mają się czego obawiać. Komar tygrysi jest niebezpieczny przede wszystkim z powodu chorób, które może przenosić, nierzadko skutkujących śmiercią zarażonego. Komary są nośnikami około 20 arbowirusów, w tym tych wywołujących choroby takie jak:

  • chikungunya (CHIK),
  • denga,
  • wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (EEE, WEE i VEE),
  • żółta febra,
  • gorączka Zachodniego Nilu,
  • japońskie zapalenie mózgu.

Jak rozpoznać komary tygrysie? Owad różni się od gatunków występujących w naszym kraju wyglądem: jest od nich większy i ma charakterystyczne srebrnobiałe paski na czarnym tle. Aedes albopictus pochodzi z południowo-wschodniej Azji.

Zobacz też: Kogo atakują komary? 5 nietypowych zależności

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić