o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
NM
|

Eksperci przerażeni. Iran ma tony wzbogaconego uranu

101
Podziel się

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej informuje, że w Iranie znajduje się nawet 2105 kg uranu, który składowany jest w jednym z dwóch tajnych obiektów. Uran może służyć do produkcji broni jądrowej, a także do produkcji paliwa.

Eksperci przerażeni. Iran ma tony wzbogaconego uranu
Eksperci przerażeni. Iran ma tony wzbogaconego uranu (Getty Images)
bDXHyibV

Iran ma 10-krotnie większe zapasy uranu, niż zezwala międzynarodowe porozumienie z 2015 roku, które państwo podpisało niegdyś m.in. z Chinami czy USA. MAEA skontrolowało zapasy, które znajdowały się na terenie podejrzanego obiektu - informuje BBC News.

Władze Iranu pozwoliły pracownikom MAEA wejść do jednego z dwóch obiektów "w dobrej wierze", aby informacje z nimi związane przestały być tajne i budzić emocje. Nie wiadomo, co znajduje się w drugim obiekcie, ale MAEA zamierza odwiedzić także i tamtą lokalizację.

bDXHyibX

Iran podtrzymuje, że uran jest składowany i zostanie użyty przez państwo jedynie do "celów pokojowych". Zgodnie z zawartymi w porozumieniu ustaleniami, na terenie Iranu powinno być składowane maksymalnie do 300 kg uranu.

MAEA pobrało próbki pierwiastka, aby zbadać, czy jest to jedynie nisko wzbogacony uran, z którego produkuje się paliwo, czy może próbki zawierają większe stężenie izotopu. Jak podaje źródło - wysoko wzbogacony pierwiastek służy m.in. do produkcji broni.

bDXHyicd
Zobacz także: Kolejne ograniczenie liczby gości weselnych? "To spowoduje zamknięcie branży"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXHyicy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(101)
ranm
8 miesięcy temu
iran to pokojowy kraj
art12
8 miesięcy temu
Na zdjęciu wytapiają bombę atomową, potem będą ją walcować na gorąco.
Antysemita PL
8 miesięcy temu
No to giganci!! Izrael ma dużo więcej bomb.
bDXHyicz
Knebel
8 miesięcy temu
Teraz będa ich chcieli obrabować tak ,jak to zrobili z Iraqiem. Tam ukradli irakijczykom 500 kg.
pit
8 miesięcy temu
Na zdjeciu chyba wytapiaja garnki ze srebra.
Lupus
8 miesięcy temu
Ja bardziej obawiałbym się Izraela niż Iranu Iran mówi otwarcie że ma wzbogacany uran, w najgorszym przypadku mogą zrobić tz brudną bąbę natomiaz z Izraelem to jest tak że wszyscy wiedzą że zydzi mają atomówki, zydzi zaprzeczają więc nikt ich niekontroluje, do tego mają parasol ochronny od USA i czują się bezkarni
1f3jk
8 miesięcy temu
43edfd222
Pit
8 miesięcy temu
A jakie kraje maja "prawo" do posiadania bardziej wzbogaconego uranu, pakistan,korea polnocna ,izrael,indie to tylko przyklady tych najbardziej szlachetnych wsrod szlachetnych.
Palmel
8 miesięcy temu
a jest zwyczaj że kraju który ma broń atomową nie atakuje się, nie chcą powtórzyć końca Kadafiego i Husajna
Wiesław
8 miesięcy temu
Porozumienie z roku 2015 nie obowiązuje zostało zerwane jednostronnie bez powodu przez USA a na Iran zostały nałożone embarga przez Jankesów
Fiodor
8 miesięcy temu
Kupują go , czy sami wydobywają ?
antyfan
8 miesięcy temu
A kiedy przedstawiciele MAEA zostaną wpuszczeni do baz IL, by skontrolować ile ten mały terrorysta posiada broni atomowej. Bo z tego co ptaszki ćwierkają, to ma w pytę towaru i nikt nie widzi problemu...
ASAD
8 miesięcy temu
a usrance maja atoma i jakos afery nie kreca Kazdy narod powinien sam decydowac o swojej obronnosci lub jej braku Postawili na atom i rakiety a ukraina z tego zrezygnowala Kto na tym wygral ?
bDXHyicr
sal
8 miesięcy temu
a Amerykańce to ile mają?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić