Eksplozje w Naddniestrzu. Obok znaleziono rosyjski granatnik

Seria wybuchów miała miejsce w budynku "Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego" nieuznawanego Naddniestrza, które znajduje się pod wpływem Rosji. Obok uszkodzonego budynku znaleziono granatnik RPG-27, który jest na wyposażeniu rosyjskiego wojska.

Eksplozje w Naddniestrzu. Obok znaleziono rosyjski granatnik
Rosyjski granatnik w Naddniestrzu (Twitter)

Do serii eksplozji doszło w poniedziałek w godzinach popołudniowych w Tyraspolu, stolicy nieuznawanego Naddniestrza, leżącego na terenie Mołdawii. Według lokalnych mediów, w wyniku wybuchów uszkodzono budynek tzw. "ministerstwa bezpieczeństwa narodowego".

Seria eksplozji w Naddniestrzu

Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, że uszkodzone zostały również okna w budynkach obok. Jak podaje rosyjska gazeta "Komsomolskaja Prawda", nikomu nic się nie stało, ponieważ w budynku nikt nie przebywał ze względu na święta.

Również na jednym ze zdjęć na ziemi jest tuba, prawdopodobnie z granatnika, z którego oddano strzał. Według świadków, z którymi rozmawiała lokalna telewizja, słychać było kilka głośnych wybuchów. Droga w pobliżu budynku "ministerstwa" w Tyraspolu jest zablokowana.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na miejscu znaleziono rosyjski granatnik

Dziennikarz Aleksander Chrebet zwrócił uwagę, że granatnik, z którego najprawdopodobniej ostrzelano budynek, to RPG-27. Jest na wyposażeniu tylko trzech armii świata — Rosji, Jordanii i Gabonu. Może to wskazywać na to, że Rosjanie przygotowali w kontrolowanym przez siebie Naddniestrzu prowokację.

Kilka dni temu rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że druga faza operacji specjalnej przewiduje dostęp do granicy Naddniestrza. Ponadto, jednym z zadań armii rosyjskiej jest ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą.

1,5 tys. rosyjskich żołnierzy w Naddniestrzu

Mołdawia straciła kontrolę nad regionem Naddniestrza w wyniku krótkiego konfliktu zbrojnego po ogłoszeniu przez Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką w maju 1991 roku niepodległości od ZSRR. Na terytorium Naddniestrza stacjonuje około 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy.

Zobacz także: Ekspert o Rosjanach: możemy się spodziewać wszystkiego najgorszego
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić