Elżbieta II ukrywała to przed światem. Nikt nie wiedział, dlaczego

189

Królowa Wielkiej Brytanii urodziła czworo dzieci. Nigdy natomiast nie pokazała się publicznie, będąc w ciąży. Przebiegu jej stanu błogosławionego nie znajdziemy na żadnym zdjęciu, ani też nie poznamy szczegółów na ten temat.

Elżbieta II ukrywała to przed światem. Nikt nie wiedział, dlaczego
Królowa Elżbieta nigdy nie pokazywała się publicznie w ciąży (Getty Images)

Elżbieta II wzbudza zainteresowanie ludzi z całego świata. Wydaje się czasami, że wiemy wszystko o niej i jej rodzinie. Całe ekipy dziennikarskie i kronikarskie tworzą informacje na temat monarchini, opierając się na licznych zdjęciach rodziny królewskiej. Mało natomiast wiemy o jej życiu prywatnym.

W Wielkiej Brytanii zawsze mówiło się, że więcej czasu spędzała ze swoimi psami, niż własnymi dziećmi. W szczęśliwym małżeństwie z księciem Filipem urodziła czwórkę dzieci - Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Mimo tego w żadnym archiwum nie znajdziemy zdjęć królowej Elżbiety w ciąży.

Sama królowa też nigdy się nie przyznawała do tego, że spodziewa się dziecka. Kiedy jej ciąża robiła się widoczna, znikała z życia publicznego. Rodziła dzieci również w samotności, choć wcześniej odbywało się to z udziałem ministra spraw wewnętrznych. Później Pałac Buckingham jedynie publikował komunikat o tym, że królowa Elżbieta urodziła, na przykład, następcę tronu.

Tylko podczas narodzin najmłodszego syna, księcia Edwarda, królowa zażądała od męża jego obecności przy porodzie. Filip był pierwszym w historii ojcem, który w ten sposób uczestniczył w narodzinach dziecka. Choć w Pałacu Buckingham obecni byli królewscy fotografowie, uwiecznianie ciąży monarchini na fotografiach uważano wówczas za wysoce niestosowne.

Pierwsze zdjęcia królowej z jej pociechami pojawiało się dopiero przy okazji ich chrztu świętego. To właśnie wtedy świat miał okazję poznać potomków Windsorów. Tradycję królowej przełamała Księżna Diana, która głośno mówiła o swojej ciąży. W tym stanie nadal sprawowała wszystkie funkcje publiczne i prowadziła normalne życie.

Diana została też pierwszą kobietą, która rodziła nie w domu, lecz w szpitalu. Od tego czasu przyszli potomkowie tronu przychodzili na świat w Szpitalu Św. Marii w Londynie. Dianę naśladowały później: Sarah Ferguson, hrabina Sophie i Kate Middleton, które kilka godzin po porodzie w pełnej krasie pokazywały się fotoreporterom z maleństwami na rękach.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić