o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Eutanazja dla dzieci? I to dla najmłodszych! Kontrowersyjny pomysł w Holandii

182
Podziel się

Rząd w Holandii rozważa wprowadzenie legalnej eutanazji dzieci w wieku od 1 do 12 lat. Eutanazja byłaby możliwa tylko w przypadku nieuleczalnie chorych dzieci.

Eutanazja dla dzieci? I to dla najmłodszych! Kontrowersyjny pomysł w Holandii
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)
bEDzXWmt

Jak podaje "Daily Mail", holenderski minister zdrowia Huge de Jonge zaproponował we wtorek krajowym władzom ustawodawczym nową politykę odnośnie eutanazji dla dzieci od 1 do 12 roku życia. Jak twierdzi polityk, zakończenie życia powinno być dostępne dla "małej grupy nieuleczalnie chorych dzieci".

Obecnie holenderskie prawo dopuszcza wyłącznie za zgodą rodziców eutanazję niemowląt do ukończenia przez nie 1. roku życia oraz dzieci między 12. a 16. rokiem życia. Holandia była pierwszym krajem, który w 2002 r. zalegalizował eutanazję osób poniżej 18. roku życia.

bEDzXWmv

Jak mówi De Jonge, w przypadku nieuleczalnie chorych dzieci w wieku od 1 do 12 lat, "cierpiących bez nadziei", lekarze mogą jedynie zapewnić opiekę paliatywną lub wstrzymać odżywianie do czasu śmierci pacjenta.

To stworzyło coś, co lekarze nazywają "szarą strefą" pomiędzy tradycyjną opieką paliatywną a aktywnym wspomaganiem samobójstwa, co skłoniło ich do zwrócenia się o więcej regulacji - tłumaczy minister zdrowia.

Polityk opiera swoje propozycje na raporcie z zeszłego roku, sporządzonego w szpitalach w Groningen, Rotterdamie i Amsterdamie. Z raportu wynika, że 84 proc. pediatrów w tym kraju chce wprowadzenia eutanazji dla nieuleczalnie chorych dzieci w wieku 1-12 lat, za zgodą ich rodziców. W oparciu o ten raport Stowarzyszenie Holenderskich Pediatrów zaapelowało do parlamentu o nowelizację przepisów dotyczących eutanazji.

bEDzXWmB

Ustawodawcy sprzeciwiają się propozycji ministra zdrowia. Stwierdzili, że niewłaściwe jest wprowadzanie zmian na mniej niż 6 miesięcy przed wyborami w kraju. De Jonge twierdzi, że ustawa pozwoli na większą przejrzystość wspomnianej "szarej strefy".

Zobacz także: Belgowie zalegalizowali eutanazję dzieci
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDzXWmW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(182)
vbfb
2 miesiące temu
Za zgodą rodziców....dobre sobie , chętnie pozbędą się dziecka w świetle prawa.Tak można każdego zabić, stara niepotrzebną matke, męża rodzeństwo
Zosia
3 miesiące temu
Jesteśmy dziwnym narodem mamy litość dla zwierząt i poddajemy je eutanazji by nie cierpieli a bliskim każemy umierać w męczarniach bo tak każe wiara katolicka?
tom_dud
9 miesięcy temu
Dzień dobry dlaczego usunięto mój komentarz? Czy mógłbym dostać odpowiedź ? Tylko jawną wraz z opublikowaniem mojego komentarza .
bEDzXWmX
Gallanonim
10 miesięcy temu
Calkowity upadek z człowieczeństwem nie maja nic wspólnego. Życie ludzkie jest wartością nadrzędna, każdy ma obowiązek bronić słabszych, chorych, a nie zabijać,
BKK
11 miesięcy temu
Do wszystkich oburzających się - wiecie, co jest największą wartością dla cierpiącego katusze, śmiertelnie chorego, dla którego nie ma żadnej nadziei? Tą wartością jest spokój i ulga od cierpienia. Dlatego też pomoc w godnym ich odejściu jest oznaką człowieczeństwa i poszanowania dla nich! By mogli odejść do krainy spokoju, gdzie już nie będą cierpieć w komfortowych warunkach, wśród najbliższych. A śmiertelnie chore dzieci, świadome swego stanu potrafią bardzo zadziwić swoją dojrzałością, niejednokrotnie większą niż u dorosłych.
Natks
11 miesięcy temu
A JA NIE MAM NIC PRZECIWKO TEMU. WSZYSCY NA TYM SKORZYSTAJĄ. I DZIECKO DLA KTÓREGO NIE MA JUŻ NADZIEI, BO NIE BĘDZIE MUSIAŁA SIE DŁUŻEJ MĘCZYĆ I RODZICE, KTÓRZY BĘDĄ MOGLI POCZĄĆ KOLEJNE, MOŻE TYM RAZEM, ZDROWE DZIECKO. POZA TYM ILE TAKICH DZIECI BĘDZIE UPRAWNIONYCH DO TEGO ? 50 ROCZNIE ? WYOBRAŹ SOBIE, ZACHORUJESZ MAJĄC LAT 2, A POTEM PRZEZ 20 LAT LEŻYSZ TYLKO W ŁÓŻKU IRUSZASZ TYLKO OCZAMI, BO NICZYM INNYM NIE MOŻESZ. JA, OSOBIŚCIE, WOLAŁABYM UMRZEĆ JAKO TE 2 LETNIE DZIECKO.
D19bezc
11 miesięcy temu
Na swiecie dziala teraz legalna autoeutanazja, za popmoca maski. Wydychanie CO2 do maski i ponowne go wdychanie tonic innego jak stopniowe podduszanie sie.
Miki
11 miesięcy temu
Zachwile będzie w Polsce
Marchołt
11 miesięcy temu
I co tak się oburzacie kołtuny? Dla własnego spokoju nie będziecie sobie brudzić sumienia eutanazją, ale patrzeć na umierające w męczarniach dzieci też nie chcecie. Niech sobie po chrześcijańsku wyją z bólu w hospicjach, niech broczą krwią, niech robią pod siebie, niech się dławią własnymi wymiocinami. Śmieć chorych na nowotwory nie wygląda jak się wam wydaje. A tak przy okazji, w polskich szpitalach i hospicjach też jest stosowana eutanazja terminalnie chorych. Tylko bez zasad i procedur. Zaprzestaje się uporczywej terapii i czeka aż pacjent umrze. W mękach.
polka
11 miesięcy temu
To znaczy ze chore dzieci nie maja praw.uczyc nas beda
1234
11 miesięcy temu
Polacy też nie są zbyt litościwi. Wystarczy poczytać komentarze pod artykułem o godzinach dla seniorów.
Tomasz
11 miesięcy temu
Eutanazja -to zabicie drugiego człowieka, który chce żyć. Życie ludzkie jest darem od Boga. Politycy głosując za eutanazją są bez serca, w ich sumieniu jest ciemność umysłu.Ludzie schorowani i w podeszłym wieku mają dylemat, czy nie uciekać z kraju .Już często osiedlają się w krajach,gdzie nie uchwalono eutanazji ekonomicznej.
Ryszard
11 miesięcy temu
Na zachodzie to koniec cywilizacji,bo zabijanie ludzi chorych wbrew czystemu sumieniu ,jest brak człowieczeństwa.Na zachodzie ludzie zapomnieli o dekalogu i wierze w Boga.
bEDzXWmP
eugenika
11 miesięcy temu
Hitler jak widać zawsze żywy. Taki to postęp.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić