o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

Nowy, niepokojący objaw koronawirusa. Pojawia się już na początku infekcji

210
Podziel się

Naukowcy z Hiszpanii zidentyfikowali nowy objaw zakażenia koronawirusem. Niepokojący symptom wpływa na pracę mózgu i może przyczynić się do zdiagnozowania choroby na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju.

Nowy, niepokojący objaw koronawirusa. Pojawia się już na początku infekcji
(Getty Images)
bDyITggl

Powszechnie znane symptomy choroby COVID-19 to m.in. kaszel, duszności, utrata węchu i smaku czy zmęczenie. Naukowcy z Otwartego Uniwersytetu Katalonii (UOC) zidentyfikowali kolejny objaw COVID-19, który może pojawić się już na początkowym etapie rozwoju choroby.

Delirium, czyli majaczenie z towarzyszącą gorączką, może być wczesnym objawem COVID-19. Do takich wniosków na podstawie przeglądu badań naukowych doszli hiszpańscy naukowcy. Wyniki badań opublikowano w ogólnodostępnym "Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy".

bDyITggn

Majaczenie - nowy symptom koronawirusa

Wraz z dusznościami, utratą zmysłów smaku i zapachu, bólami głowy i trudnościami w oddychaniu u niektórych pacjentów występuje również majaczenie. W związku z tym przejaw tego stanu splątania, któremu towarzyszy gorączka, należy uznać za wczesny symptom choroby, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku.

Delirium to stan zamętu, w którym osoba czuje się oderwana od rzeczywistości, jakby śniła. Musimy być czujni, szczególnie w takiej sytuacji epidemicznej jak obecna. Oznaki dezorientacji bowiem mogą wskazywać u danej osoby na infekcję - wyjaśnił badacz UOC, Javier Correa.
bDyITggt

Naukowcy dokonali przeglądu prac naukowych dot. skutków COVID-19 w stosunku do ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Przegląd wykazał, że do tej pory wiele badań dotyczących koronawirusa koncentrowało się na uszkodzeniach, jakie powoduje ono w płucach i innych narządach, takich jak nerki i serce.

Coraz więcej wskazuje jednak na to, że koronawirus oddziałuje również na ośrodkowy układ nerwowy i wywołuje zmiany neurokognitywne, takie jak bóle głowy i majaczenie, a także epizody psychotyczne.

Główne hipotezy wyjaśniające, w jaki sposób koronawirus SARS-CoV-2 wpływa na mózg, wskazują na trzy możliwe przyczyny: niedotlenienie lub neuronalny niedobór tlenu, zapalenie tkanki mózgowej, wywołane burzą cytokin, oraz zdolność wirusa do przenikania bariery krew-mózg, umożliwiająca bezpośrednią inwazję mózgu - skomentował Javier Correa.

Naukowiec podkreśla, że każdy z tych trzech czynników może potencjalnie wywołać majaczenie i wyjaśnia, że podczas sekcji zwłok pacjentów, którzy zmarli z powodu koronawirusa, zaobserwowano dowody na uszkodzenie mózgu związane z niedotlenieniem, a także, że można było wyizolować wirusa z tkanki mózgowej.

bDyITggu

Zdaniem naukowców majaczenie, deficyty poznawcze i anomalie behawioralne są najprawdopodobniej wynikiem ogólnoustrojowego zapalenia narządu i stanu niedotlenienia, który również powoduje stan zapalny tkanki neuronalnej i uszkodzenia obszarów takich jak hipokamp, które są związane z dysfunkcjami poznawczymi i zmianami behawioralnymi prezentowanymi przez pacjentów cierpiących na delirium.

Zobacz także: Laboratoria są na granicy wydolności. "Na rynku zaczyna brakować różnych odczynników"
bDyITggO
KOMENTARZE
(210)
asss
2 miesiące temu
Czyli cała nasz lepsza kasta polityków ma Covida od 25 lat
kjhjkh
2 miesiące temu
Pokażcie osobę w wieku 80+ która nie majaczy przy temp. 39 stopni. Znowu naukowcy mają klapki na oczach.
COFIT 2021
2 miesiące temu
Wirus superpredator. Powoduje wzdęcia kaszel delirium, Alzheimera (hmm Joe Bid0n), padaczke, wymioty, gorączke, skurcze jelit, potliwość, nerwowość, brak węchu i smaku, ślepotę, paraliż, mutację hromosomów Y (Biedroń), no i czkawkę.
bDyITggP
jajo
2 miesiące temu
Czekam kiedy odkryją że gorączce towarzyszy wysoka temperatura. Artykuł bez autora czyżby się wstydził co napisał?
Przykre
2 miesiące temu
Lekarzem nie jestem ,ale z tego co mi wiadomo ,z koronawirusa czy bez podczas gorączki szczególnie wysokiej może pojawić się majaczenie więc zastanawiam się co oni jeszcze dodadzą ...jeszcze trochę to i puszczanie bąków będzie uznane za objaw koronawirusa xD Nie mówię ,że nie wierzę w to dziadostwo ,bo cos w tym musi być i sama boje się o zdrowie szczególnie mojego dziecka i moich bliskich ,ale moim zdaniem oni już sami tak naprawdę nie wiedza jeszcze jakie są konkretne objawy .A wogole to Chiny powinny teraz płacić wszystkim krajom za to całe zamieszanie ,bo to ich wina .Zamiast siedzieć w u siebie w kraju i zamknąć granicę jak tylko zobaczyli ,że jest cos nie tak to jeszcze sobie latali po Europie i ogólnie po całym świecie niektórzy nieświadomi że są zarażeni .Chiński rząd jak wiedział już że coś się dzieje mógł nie ukrywać nic przed resztą świata .Powinni teraz oni płacić za wszystko co potrzebne jest do ratowania ludzkości .Takie jest moje zdanie.Ale cóż ,Chiny mają tyle kasy ,że nie można ich tknąć .
Najnowsze komentarze (210)
Skorpion
2 miesiące temu
Mówimy tu o koronowirusie (SARS-CoV-2) powodujący chorobę na grypę typu COVID-19 i że to nowy wirus?? Tym czemu grupa Coronavirus odkryta była 50 lat temu, a dokładniej w 1955 roku. Więcej kurz lrof. Leon Jabłoński wiedział że w porównaniu z innymi wirusami jest dość łagodny. Występuje ,, u dorosłych i dzieci i nie zagraża im"" no chyba że istnieją choroby współ istniejące . Książka profesora pod tytułem. Wirusologia lekarska-podręcznik dla studentów medycyny wydanej w 1980 roku. Strony 170 do 172. Polecam. Po za tym jaką pandemia w roku 2020 zmarło z powodu: 1. Koronawirus 170 tysięcy osób. 2. Na Grypę 150 tysięcy osób. 3. Na malarkę 300 tysięcy osób. 4. Na HIV/AIDS 500 tysięcy osób. 5. Z powodu raka/nowotworów ponad 2,5 miliona osób. 6. Śmiertelne ofiary wypadków drogowych to 450 tysięcy osób. 7. Ponad 2,3 miliona ,fonów dorosłych i dzieci z powodu Głodu. 8. Ponad 13 milionów ofiar aborcji. Pandemia to Wielka Ściema i świadomie Wywołana chisterja 21 Wieku . A to nie koniec udzie zacznijcie myśleć i urzywać muzgu. Mniej TV więcej myślenia o sobie i o tym jak wzięto za pysk całe narody .
zatroskany
2 miesiące temu
Moja żona majaczy od 14 lat. Czy ma covida? Czy powinna się zaszczepić
zatroskany
2 miesiące temu
Moja żona majaczy od 14 lat. Czy ma covida? Czy powinna się zaszczepić
python
2 miesiące temu
wszystkie objawy covida są związane z niedotlenieniem ale żadne badania nie kojarzą tego z zasłanianiem otworów wydechowo - oddechowychchyba experci noszą maseczki
Eustachy
2 miesiące temu
Jeszcze 2-3 miesiące z maseczką na nosie i każdy będzie majaczył z braku tlenu.
Fakecovid
2 miesiące temu
Odniosę się do szczepionki, dla ludzi którzy twierdzą że szczepionka, to zbawienie dla ludzkości, szczególnie te dojrzałe i dorosłe osoby wierzą ze szczepionka to zbawienie dla ludzkości, lecz jednak te osoby nie są tak dojrzałe, ponieważ jeżeli jest się dorosłym już się wie, że nad szczepionką, na jakiekolwiek choroby trzeba pracować dobre kilka lat, a nie kilka miesięcy, a co do efektów ubocznych tej szczepionki to na pewno będą, ponieważ tak jak mówię nad szczepionką pracuje się dobre kilka lat, a poza tym po co wymyślają szczepionkę na wirusa którego nie ma?
xxxx
2 miesiące temu
Ale głupoty, dla kogo to?.
witek
2 miesiące temu
W Polsce już jesienią 2019 ludzie chorowali na tego wirusa i jakoś lekarze się nie zakażali. Lekarze zakażają się odkąd ogłoszono epidemię. Nie dziwi was to?
bDyITggH
Wiatrwieje
2 miesiące temu
Ciągle mówię od lat, nie kupuj chińskich towarów, oni urośli dzięki wam , bo zamiast polskie towary , kupujecie chińszczynę, którą zawalone są wasze domy, więc nawet maseczki nosicie chińskie
Wiatrwieje
2 miesiące temu
Tak, bo nas opryskują nową odmianą wirusa, sam wirus raz wypuszczony aż tak się nie rozwija, totalna bzdura. Każdy wirusolog zna setki koronawirusów, które powodowały wirusowe przeziebienia. Nad tym wirusem pracuje sztab genetyków aby go ciągle wzmacniać. Dlatego w określonych odstępach przewidują 3 i 4 falę, bo będą przed falami nasilone rozpryski w powietrzu.
Benia
2 miesiące temu
Moja mama ma przeszło 80 lat i od pięciu lat majaczy i ma dezorientację. Czyżby 5 lat chorowała na Covid?
No odkrywca!
2 miesiące temu
Majaczenie jest podczas b.wysokiej gorączki również przy grypie, ale odkrycie !!!
Ironia
2 miesiące temu
Miałam covida 30 lat temu. 40 st. C i majaczyłam. Może jestem pacjentem 0?
Kasia
2 miesiące temu
Na szczęście pojawiła się szczepionka i może jaki trener narciarski spowadzi do PL
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić