Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Nowy, niepokojący objaw koronawirusa. Pojawia się już na początku infekcji

210
Podziel się:

Naukowcy z Hiszpanii zidentyfikowali nowy objaw zakażenia koronawirusem. Niepokojący symptom wpływa na pracę mózgu i może przyczynić się do zdiagnozowania choroby na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju.

Nowy, niepokojący objaw koronawirusa. Pojawia się już na początku infekcji
(Getty Images)

Powszechnie znane symptomy choroby COVID-19 to m.in. kaszel, duszności, utrata węchu i smaku czy zmęczenie. Naukowcy z Otwartego Uniwersytetu Katalonii (UOC) zidentyfikowali kolejny objaw COVID-19, który może pojawić się już na początkowym etapie rozwoju choroby.

Delirium, czyli majaczenie z towarzyszącą gorączką, może być wczesnym objawem COVID-19. Do takich wniosków na podstawie przeglądu badań naukowych doszli hiszpańscy naukowcy. Wyniki badań opublikowano w ogólnodostępnym "Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy".

Majaczenie - nowy symptom koronawirusa

Wraz z dusznościami, utratą zmysłów smaku i zapachu, bólami głowy i trudnościami w oddychaniu u niektórych pacjentów występuje również majaczenie. W związku z tym przejaw tego stanu splątania, któremu towarzyszy gorączka, należy uznać za wczesny symptom choroby, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku.

Delirium to stan zamętu, w którym osoba czuje się oderwana od rzeczywistości, jakby śniła. Musimy być czujni, szczególnie w takiej sytuacji epidemicznej jak obecna. Oznaki dezorientacji bowiem mogą wskazywać u danej osoby na infekcję - wyjaśnił badacz UOC, Javier Correa.

Naukowcy dokonali przeglądu prac naukowych dot. skutków COVID-19 w stosunku do ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Przegląd wykazał, że do tej pory wiele badań dotyczących koronawirusa koncentrowało się na uszkodzeniach, jakie powoduje ono w płucach i innych narządach, takich jak nerki i serce.

Coraz więcej wskazuje jednak na to, że koronawirus oddziałuje również na ośrodkowy układ nerwowy i wywołuje zmiany neurokognitywne, takie jak bóle głowy i majaczenie, a także epizody psychotyczne.

Główne hipotezy wyjaśniające, w jaki sposób koronawirus SARS-CoV-2 wpływa na mózg, wskazują na trzy możliwe przyczyny: niedotlenienie lub neuronalny niedobór tlenu, zapalenie tkanki mózgowej, wywołane burzą cytokin, oraz zdolność wirusa do przenikania bariery krew-mózg, umożliwiająca bezpośrednią inwazję mózgu - skomentował Javier Correa.

Naukowiec podkreśla, że każdy z tych trzech czynników może potencjalnie wywołać majaczenie i wyjaśnia, że podczas sekcji zwłok pacjentów, którzy zmarli z powodu koronawirusa, zaobserwowano dowody na uszkodzenie mózgu związane z niedotlenieniem, a także, że można było wyizolować wirusa z tkanki mózgowej.

Zdaniem naukowców majaczenie, deficyty poznawcze i anomalie behawioralne są najprawdopodobniej wynikiem ogólnoustrojowego zapalenia narządu i stanu niedotlenienia, który również powoduje stan zapalny tkanki neuronalnej i uszkodzenia obszarów takich jak hipokamp, które są związane z dysfunkcjami poznawczymi i zmianami behawioralnymi prezentowanymi przez pacjentów cierpiących na delirium.

Zobacz także: Laboratoria są na granicy wydolności. "Na rynku zaczyna brakować różnych odczynników"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(210)
Skorpion
2 lata temu
Mówimy tu o koronowirusie (SARS-CoV-2) powodujący chorobę na grypę typu COVID-19 i że to nowy wirus?? Tym czemu grupa Coronavirus odkryta była 50 lat temu, a dokładniej w 1955 roku. Więcej kurz lrof. Leon Jabłoński wiedział że w porównaniu z innymi wirusami jest dość łagodny. Występuje ,, u dorosłych i dzieci i nie zagraża im"" no chyba że istnieją choroby współ istniejące . Książka profesora pod tytułem. Wirusologia lekarska-podręcznik dla studentów medycyny wydanej w 1980 roku. Strony 170 do 172. Polecam. Po za tym jaką pandemia w roku 2020 zmarło z powodu: 1. Koronawirus 170 tysięcy osób. 2. Na Grypę 150 tysięcy osób. 3. Na malarkę 300 tysięcy osób. 4. Na HIV/AIDS 500 tysięcy osób. 5. Z powodu raka/nowotworów ponad 2,5 miliona osób. 6. Śmiertelne ofiary wypadków drogowych to 450 tysięcy osób. 7. Ponad 2,3 miliona ,fonów dorosłych i dzieci z powodu Głodu. 8. Ponad 13 milionów ofiar aborcji. Pandemia to Wielka Ściema i świadomie Wywołana chisterja 21 Wieku . A to nie koniec udzie zacznijcie myśleć i urzywać muzgu. Mniej TV więcej myślenia o sobie i o tym jak wzięto za pysk całe narody .
zatroskany
2 lata temu
Moja żona majaczy od 14 lat. Czy ma covida? Czy powinna się zaszczepić
zatroskany
2 lata temu
Moja żona majaczy od 14 lat. Czy ma covida? Czy powinna się zaszczepić
python
2 lata temu
wszystkie objawy covida są związane z niedotlenieniem ale żadne badania nie kojarzą tego z zasłanianiem otworów wydechowo - oddechowychchyba experci noszą maseczki
Eustachy
2 lata temu
Jeszcze 2-3 miesiące z maseczką na nosie i każdy będzie majaczył z braku tlenu.
Fakecovid
2 lata temu
Odniosę się do szczepionki, dla ludzi którzy twierdzą że szczepionka, to zbawienie dla ludzkości, szczególnie te dojrzałe i dorosłe osoby wierzą ze szczepionka to zbawienie dla ludzkości, lecz jednak te osoby nie są tak dojrzałe, ponieważ jeżeli jest się dorosłym już się wie, że nad szczepionką, na jakiekolwiek choroby trzeba pracować dobre kilka lat, a nie kilka miesięcy, a co do efektów ubocznych tej szczepionki to na pewno będą, ponieważ tak jak mówię nad szczepionką pracuje się dobre kilka lat, a poza tym po co wymyślają szczepionkę na wirusa którego nie ma?
xxxx
2 lata temu
Ale głupoty, dla kogo to?.
witek
2 lata temu
W Polsce już jesienią 2019 ludzie chorowali na tego wirusa i jakoś lekarze się nie zakażali. Lekarze zakażają się odkąd ogłoszono epidemię. Nie dziwi was to?
Wiatrwieje
2 lata temu
Ciągle mówię od lat, nie kupuj chińskich towarów, oni urośli dzięki wam , bo zamiast polskie towary , kupujecie chińszczynę, którą zawalone są wasze domy, więc nawet maseczki nosicie chińskie
Wiatrwieje
2 lata temu
Tak, bo nas opryskują nową odmianą wirusa, sam wirus raz wypuszczony aż tak się nie rozwija, totalna bzdura. Każdy wirusolog zna setki koronawirusów, które powodowały wirusowe przeziebienia. Nad tym wirusem pracuje sztab genetyków aby go ciągle wzmacniać. Dlatego w określonych odstępach przewidują 3 i 4 falę, bo będą przed falami nasilone rozpryski w powietrzu.
Benia
2 lata temu
Moja mama ma przeszło 80 lat i od pięciu lat majaczy i ma dezorientację. Czyżby 5 lat chorowała na Covid?
No odkrywca!
2 lata temu
Majaczenie jest podczas b.wysokiej gorączki również przy grypie, ale odkrycie !!!
Ironia
2 lata temu
Miałam covida 30 lat temu. 40 st. C i majaczyłam. Może jestem pacjentem 0?
Kasia
2 lata temu
Na szczęście pojawiła się szczepionka i może jaki trener narciarski spowadzi do PL
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić