Filmik z jego torturami obiegł cały świat. Nie żyje "ukrzyżowany więzień"

29-letni Jewgenij Makarow, Rosjanin, który był bity i torturowany przez funkcjonariuszy Służby Więziennej zmarł z powodu zapalenia płuc - podają niezależne media. W 2018 roku po tym, jak sieć obiegły nagrania z torturami Makarowa, otrzymał pseudonim "ukrzyżowany więzień".

Filmik z jego torturami obiegł cały świat. Nie żyje "ukrzyżowany więzień"
Nie żyje "ukrzyżowany więzień" - mężczyzna, nad którym znęcali się rosyjscy policjanci (YouTube)

O śmierci mężczyzny poinformowała niezależnemu kanałowi na Telegramie "Możem Objasnit" jego matka. Jak przekazała, syn, który był brutalnie bity i torturowany przez funkcjonariuszy w więzieniu, zmarł w więzieniu z powodu podwójnego zapalenia płuc. Makarow miał zaledwie 29 lat.

Zmarł z powodu zapalenia płuc

Rodzina skazanego przekazała, że co najmniej trzy szpitale nie były w stanie zapewnić odpowiedniej opieki medycznej w przypadku zakrzepów krwi, które powstały w jego naczyniach krwionośnych po brutalnym pobiciu w więzieniu.

Nagranie z tortur Jewgienija Makarowa w więzieniu na północy Moskwy wyciekło w 2018 roku. Filmik został udostępniony przez dziennikarzy "Nowoj Gaziety", po czym skazany zaczął być nazywany przez niezależne media "ukrzyżowanym więźniem", ponieważ strażnicy rozciągnęli go wzdłuż stołu na czas bicia.

Po zwolnieniu miał problemy ze zdrowiem

Sprawa Makarowa spowodowała serię śledztw w rosyjskich zakładach karnych, a rząd obiecał rozprawić się z torturami więziennymi. Przyjaciel zmarłego powiedział kanałowi "Możem Objasnit", że po zwolnieniu w 2018 r. otrzymał trzyletni nadzór administracyjny, ale miał problemy ze zdrowiem i psychiką.

Makarowowi nie udało się znaleźć pracy, a w zeszłym roku został ponownie skazany. Sam mężczyzna nigdy nie złożył pozwu przeciwko Federalnej Służbie Więziennej z prośbą o odszkodowanie za to, czego doświadczył w więzieniu.

Systematyczna przemoc w rosyjskich więzieniach

Jedenastu byłych strażników zostało wówczas skazanych pod zarzutem nadużycia władzy. Według obserwatorów więziennych tortury i przemoc seksualna stosowane wobec więźniów od dawna są systematyczne w rozległym rosyjskim systemie penitencjarnym, ale ten filmik był szczególnie bulwersujący i wywołał powszechną krytykę wśród rosyjskich internautów.

Zobacz także: Niemcy a Rosja. "Nastąpiła rewolucja mentalna"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić