Aniela Siwek| 

​Niesamowite odkrycie geologów. Wulkan pod Europą może się przebudzić

248

Geolodzy dokonali zaskakującego odkrycia. Zauważyli oznaki coraz większej aktywności wulkanicznej głęboko pod Europą. "Szykuje się coś wielkiego"- mówią o swoim odkryciu.

​Niesamowite odkrycie geologów. Wulkan pod Europą może się przebudzić
Wulkan pod Europą może się przebudzić (Getty Images)

Naukowcy znaleźli nowe dowody na zwiększoną aktywność wulkaniczną w północnej Europie. Mowa tu o wulkanie w Eifel, paśmie górskim w południowo-zachodnich Niemczech w Nadrenii Palatynacie.

Geolodzy odkryli, że skorupa ziemska pod tamtym regionem jest cieńsza niż na reszcie kontynentu. A to dowód na istnienie gorącej strefy pod spodem. Wulkan może się znajdować nawet do 400 metrów pod ziemią.

Podobne zjawiska odnotowano już w ubiegłym roku. Teraz jednak się powtarzają i to ze zwiększoną mocą. Naukowcy opublikowali swoje spostrzeżenia w czasopiśmie "Geophysical Journal International".

Zobacz także: Erupcje w Yellowstone. Nowe odkrycia badaczy

Teren gór Eifel jest znany z wulkanów. To miejsce z wieloma kraterami, które powstały po wybuchach, jeziorami i śladami po płynącej lawie. Jednym ze wciąż aktywnych wulkanów jest Laacher See, chociaż geolodzy podejrzewają, że może być ich więcej.

Ostatnia erupcja miała miejsce 10 tys. lat p.n.e. i trwała kilka dni. Okolice zostały przykryte 7-metrową warstwą pyłów i pumeksu. Naukowcy nie wykluczają, że historia może się powtórzyć. Jeśli wulkan wybuchnie, spadną kwaśne deszcze, zmieni się klimat w całej Europie i temperatury drastycznie spadną.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić