o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Gigantyczne zmiany! Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 po nowemu

109
Podziel się

W czwartek dowiedzieliśmy się więcej na temat planowanych zmian w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty. Wygląda na to, że przewidywane modyfikacje, są jak najbardziej korzystne dla abiturientów i absolwentów szkół podstawowych.

Gigantyczne zmiany! Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 po nowemu
Zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty (PAP)
bDYWHMUR

Co się zmieni w maturze i egzaminie ósmoklasisty? Jeżeli chodzi o język polski na poziomie podstawowym, to tutaj uczniowie będą mieli do napisania albo rozprawkę, albo opowiadanie. Inne formy nie będą dopuszczone. Będzie też mniej zadań, a czas pozostanie ten sam.

Mniej zadań, szczególnie tych otwartych, będzie też na maturze z matematyki. Ograniczona zostanie również liczba zadań w przypadku egzaminu z języka obcego. Ma być mniej gramatyki.

bDYWHMUT

Co istotne, w roku 2021 nie będzie obowiązku, by uczeń zdawał maturę w formie rozszerzonej. Taki warunek zostaje usunięty. Wiadomo jednak, że najpewniej podejście do matury rozszerzonej będzie potrzebne, by dostać się na studia - ma to związek z wymaganiami uczelni.

Takie zmiany mają mieć odniesienie jedynie do egzaminów w 2021 roku. Modyfikacje programów i wymagań są "incydentalne", tzn. wprowadza się je w odpowiedzi na oczekiwania nauczycieli i uczniów, które są związane z ograniczeniem dostępu do edukacji powstałym na skutek pandemii koronawirusa.

bDYWHMUZ

Matura 2021. Czy będzie matura ustna?

W tym roku nie było matury ustnej, to ze względu na pandemię koronawirusa. A jak będzie za rok?

Wszystko będzie zależało od rozwoju wydarzeń. Mamy głęboką nadzieję, że uczniowie szybko będą mogli powrócić do normalnej nauki. Na razie nie widzimy przeciwwskazań, by ta część matury się odbyła - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYWHMVu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(109)
Ktoś
6 miesięcy temu
To jest niesprawiedliwe ze będziemy mieć ustne matury nie mieliśmy szkoły przez 6 miesięcy i nie wiadomo kiedy wrócimy do normalnych zajęć nie jesteśmy na to przygotowani .Nie powinno ich wgl być skoro jest więcej zakażeń niż w tamtym roku zwłaszcza ze one nie wliczają się punktacja do matur pisemnych ,a jedyne co dają to ogromny stres .
Plate
6 miesięcy temu
To są zagadnienia z matematyki, których nie będzie na maturze (jeśli zatwierdzą bez zmian). Jak dla mnie to nie wiele zmienia: 1. Liczby rzeczywiste. Uczeń 7) oblicza błąd bezwzględny i błąd względny przybliżenia; 3. Równania i nierówności. Uczeń: 6) korzysta z defi nicji pierwiastka do roz wią zywania równań typu x3 = –8; 4. Funkcje. Uczeń: 12) wykorzystuje własności funkcji liniowej i kwa dratowej do interpretacji zagad nień geometrycznych, fi zycznych itp. (także osa dzonych w kontekście praktycznym); 13) szkicuje wykres funkcji f(x) = a/x dla danego a, korzysta ze wzoru i wykresu tej funkcji do interpretacji zagadnień zwią zanych z wiel kościami odwrotnie propor cjo nalnymi; 14) szkicuje wykresy funkcji wykładniczych dla różnych podstaw; 15) posługuje się funkcjami wykładniczymi do opisu zjawisk fi zycznych, chemicznych, a także w zagadnieniach osadzonych w kon tekście praktycznym. 6. Trygonometria. Zdający: 2) korzysta z przybliżonych wartości funkcji trygonometrycznych (odczy ta nych z tablic lub obliczonych za pomocą kalkulatora); 8. Geometria na płaszczyźnie kartezjańskiej. Uczeń: 7) znajduje obrazy niektórych fi - gur geo me trycznych (punktu, prostej, odcinka, okręgu, trójkąta itp.) w symetrii osiowej względem osi układu współrzędnych i symetrii środ kowej względem począt ku układu. 9. Stereometria. Zdający: 4) rozpoznaje w graniastosłupach i ostro słu pach kąty między ścianami; 5) określa, jakąfi gurą jest dany przekrój pro stopadłościanu płaszczyzną; 10. Elementy statystyki opisowej. Teoria prawdopodobieństwa i kombinatoryka. Zdający: 1) oblicza średnią ważoną i odchylenie stan dardowe zestawu danych (także w przy padku danych odpowiednio po gru po wanych), interpretuje te parametry dla danych empirycznych;
Plate
6 miesięcy temu
Sprawdźcie rzeczywiste zmiany programowe i zagadnienia jakie są usunięte, to zobaczycie, że to co wyleciało to same pierdoły, które niewiele zmieniają, albo pojawiają się na maturze co parę lat. I tak trzeba się uczyć.
bDYWHMVv
Białek, MINI
6 miesięcy temu
Na maturze tylko egzamin ze znajomości katechizmu i wystarczy
zbycho52
6 miesięcy temu
Matura-z jednej strony to jest jakis egzamin z wiadomosci,z drugiej strony,to nauczyciel najlepiej wie, co umie uczen.Mialem kolezanke,uczennica na samych5,a na maturze z matematyki ustnej,zaciela sie,powstala pustka w glowie i nic nie mogla wydukac.Dopiero nauczyciel,ktory jaznal bardzo dobrze,uspokoil ja,podpowiedzial dwoma slowami i nastapilo odblokowanie,wszystko dalej poszlo bezproblemowo.Tak wiec najlepszy nawet uczen moze ze stresu zopomniec jezyka w buzi.
Polak
6 miesięcy temu
Tak chcą stworzyć ciemny naród po swojemu
Skandal
6 miesięcy temu
Zamach na polską inteligencję ! Może w ogóle odwołać matury bo jakiś wirus. Już obecnie młodzież jest coraz mniej inteligentna to teraz będzie jeszcze gorzej.
obywatel
6 miesięcy temu
czas najwyższy na poważne i trwałe zmiany w edukacji, czas wyrzucić całą tę niepotrzebną wiedzę zaśmiecającą umysł a nieprzygotowującą do życia i pracy
TERA
6 miesięcy temu
Moja matura 1978, zdałeś jeżeli zaliczyłeś 51%, teraz chyba ok. 30% Już widać żądany poziom wiedzy. W rozmowie codziennej obecni maturzyści daleko odstają od tych "dinozaurów". Uważam,że poziom wiedzy obecnie wymaganej jest głęboko zaniżony - szczególnie z wiedzy ogólnej. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze zdana matura nie świadczy o poziomie wiedzy zdającego. P.S. jednak nie dogonię obecnych uczniów w sferze informatycznej, nawet na średnim poziomie - posiadam tylko zakres potrzebny do codziennego posługiwania się komputerem dla potrzeb własnych i programów używanych w pracy zawodowej.
Ggg
6 miesięcy temu
A po co wszyscy leza do liceów? Mówicie że poziom w liceach jest niski. A kto tworzy poziom? Jak nie potrafisz zliczyć do trzech, czytać ci się nie chce to do zawodówki i do roboty, a nie narzekanie, że matura na 30% musi być zdana.Podstawowa!I pytanie... kto polikwidował zawodówki? Nie, sorry... szkoły branżowe, bo teraz tumana nawet nazwa szkoły obraża, to zmienili... życie odpowiednio go obrazi.
wpiekle
6 miesięcy temu
upolitycznienie edukacji, które trwa od lat, dla nauczycieli i wykładowców oznacza to jedno-regres .. widać to od lat. Z roku na rok szkoły mają śmieszny poziom. Uczelnie proponują tytuł i pustą ławkę. Zero zaplecza. Nauczyciele zajmują się nadmierną biurokracją za pensję z biedronki. Ministerswo świetnie żyje z produkcji książeczek generując wycinkę drzew, a nasz "onerowczyk" próbuje osiągnąć poziom w podstawówce jaki sam kiedyś miał. Nie da się z miernego piątki zrobić bez wiedzy...ale skąd to może wiedzieć nasz bohater z onru. Młodzież ucieka z kraju, powodów im nie brak. Będzie to kraj starych ludzi do których będą wpadać w odwiedziny z zagranicy o ile nie zbudują ponownie żelaznej kurtyny ...bo na oczach władza już ją ma.
Jolka
6 miesięcy temu
Ten kto ma z religii 5 zda maturę, w przeciwnym razie nawet nowy Einstein czy Kopernik nie zda brnąc w teksty Zenka i matematykę ograniczoną do podstaw, chyba, że się nawróci na religie smoleńską i poprze tę sektę.
Rozczarowana
6 miesięcy temu
Po co dzieciom greka czy łacina w szkole , jak nie będą znać polskiej gramatyki ? Zapewne bez zaliczonej religii nie dopuszczą do matury. A program w szkołach cofa nas na koniec Europy. Czy ludzie w PL mają produkować głupców tylko po to aby łatwo było nimi rządzić i przekonywać , ze bez PIS i plusów nie sa nic warci ? Jak młode pokolenie sobie poradzi , co osiągnie ? Socjal z zadłużonego na biliony budzetu ?
bDYWHMVn
Student UW
6 miesięcy temu
Matura PLUS - w sam raz dla wyborców PIS i ich rodzin, którzy mają wykształcenie głównie podstawowe i zawodowe. Sam Czarnek przecież uważa, że kobiety mają nie robić kariery tylko rodzić dzieci, więc po co im studia. Skończą z taką maturą po której żadna uczelnia ich nie przyjmie. Program propagandy i ogłupiania narodu dopiero sie rozkręca.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić