Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Gigantyczne zmiany! Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 po nowemu

215

W czwartek dowiedzieliśmy się więcej na temat planowanych zmian w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty. Wygląda na to, że przewidywane modyfikacje, są jak najbardziej korzystne dla abiturientów i absolwentów szkół podstawowych.

Gigantyczne zmiany! Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 po nowemu
Zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty (PAP)

Co się zmieni w maturze i egzaminie ósmoklasisty? Jeżeli chodzi o język polski na poziomie podstawowym, to tutaj uczniowie będą mieli do napisania albo rozprawkę, albo opowiadanie. Inne formy nie będą dopuszczone. Będzie też mniej zadań, a czas pozostanie ten sam.

Mniej zadań, szczególnie tych otwartych, będzie też na maturze z matematyki. Ograniczona zostanie również liczba zadań w przypadku egzaminu z języka obcego. Ma być mniej gramatyki.

Co istotne, w roku 2021 nie będzie obowiązku, by uczeń zdawał maturę w formie rozszerzonej. Taki warunek zostaje usunięty. Wiadomo jednak, że najpewniej podejście do matury rozszerzonej będzie potrzebne, by dostać się na studia - ma to związek z wymaganiami uczelni.

Takie zmiany mają mieć odniesienie jedynie do egzaminów w 2021 roku. Modyfikacje programów i wymagań są "incydentalne", tzn. wprowadza się je w odpowiedzi na oczekiwania nauczycieli i uczniów, które są związane z ograniczeniem dostępu do edukacji powstałym na skutek pandemii koronawirusa.

Matura 2021. Czy będzie matura ustna?

W tym roku nie było matury ustnej, to ze względu na pandemię koronawirusa. A jak będzie za rok?

Wszystko będzie zależało od rozwoju wydarzeń. Mamy głęboką nadzieję, że uczniowie szybko będą mogli powrócić do normalnej nauki. Na razie nie widzimy przeciwwskazań, by ta część matury się odbyła - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić