Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Gulbinowicz zgromadził ogromną fortunę. "Gdyby wierni się dowiedzieli..."

388
Podziel się:

W poniedziałek zmarł były metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. Wczoraj został odczytany jego testament. Nie wiadomo jednak, czy jego treść zostanie ujawniona. Jak donosi "Super Express", Gulbinowicz zostawił po sobie ogromną fortunę.

Gulbinowicz zgromadził ogromną fortunę. "Gdyby wierni się dowiedzieli..."
Msza żałobna za kard. Gulbinowicza odbędzie się w piątek w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu. (PAP)

W poniedziałek zmarł kard. Henryk Gulbinowicz. Miał 97 lat. Hierarcha zmarł w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, gdzie trafił kilka dni wcześniej. Msza żałobna za kard. Gulbinowicza odbędzie się w piątek w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu. Kuria Metropolitalna Wrocławska nie podała czasu i miejsca pochówku kardynała.

Kardynał Henryk Gulbinowicz pozostawił po sobie testament. Wczoraj został on odczytany, nie wiadomo jednak, czy jego treść zostanie ujawniona. Dlaczego? Jak informuje "Super Express", wszystko przez ogromną fortunę, jaką przez lata gromadził duchowny.

Gdyby wierni dowiedzieli się, jaką fortunę zebrał kardynał, doznaliby wstrząsu i niesmaku - mówi jeden z wrocławskich księży, cytowany przez "Super Express".

Dożywotnia pensja kardynała wynosi 5 tys. euro, tj. ponad 21 tys. złotych. Łatwo obliczyć, że roczne dochody duchownego przekraczały ćwierć miliona złotych. Należy dodać, że kard. Gulbinowicz nie musiał na nic wydawać pieniędzy, bo miał zapewniony darmowy wikt i opierunek. Duchowny mógł więc całą pensję odkładać.

Prawdopodobnie majątek Gulbinowicz odziedziczy rodzina zmarłego księdza. Jednak decyzją papieża Franciszka fortuna będzie pomniejszona o kwotę, która trafi do fundacji św. Józefa, która pomaga ofiarom wykorzystywania seksualnego w Kościele. Dokładnej sumy jeszcze nie podano.

To będzie trudna decyzja. Nie można dać za mało, aby nie oburzyć, ale też nie można dać za dużo, z tego samego powodu - mówi rozmówca tabloidu.
Pamiętajmy jednak o jednym. Kardynał Gulbinowicz znany był z tego, że rozdawał mnóstwo pieniędzy, choćby potrzebującym. Dlatego nie będę zdziwiony, jeśli okaże się, że większość fortuny przeznaczył już dawno na cele charytatywne – mówi informator w rozmowie z tabloidem.

Henryk Gulbinowicz na początku listopada został ukarany przez Watykan w związku z oskarżeniami dotyczącymi molestowania seksualnego. Kardynał otrzymał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.

Zobacz także: "Don Stanislao". Burza po filmie o kard. Stanisławie Dziwiszu. Mocny komentarz Leszka Millera
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(388)
NO NO
8 miesięcy temu
TO TYLKO PIERWSZY A ILU MAMY TYCH SWIETYCH..?
dlaczego
2 lata temu
Został ukarany ale pełne tytuły nadal są używane. Fortuna powinna wesprzeć walkę z covid.
pat 16
2 lata temu
Cała to fortuna powinna być zdeponowana na poczet molestowanych dzieci !!! I powinno dotyczyć to wszystkich księży !
za.
2 lata temu
Ze smutkiem informuję że Henryk Gulbinowicz spoczął w rodzinnym grobie na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.Ulica Poprzeczna
nik
2 lata temu
Ale tu zazdrośników. Człowieku! nagi się urodziłeś, nagi pójdziesz do Pana. Dla złych, niewierzących jakże przykre będzie spotkanie
facet_to2
2 lata temu
Księża mają majątki od wiernych. Kiedyś ludzie byli bardziej przekonani że instytucja Kościoła ma dobry wpływ na świat. Czyli potępiacie swoich dziadków i pradzadków itd. Potępiacie całą historię, której kościół jest jednym z niewielu trwałych organizmów. A nie zastanawialiście się dlaczego Kościół był kiedyś tak lubiany ? CO się zmieniło w przeciągu ostatnich 100 lat ? Może to ludzie się zmienili i ich styl życia ? Wrzucacie wszystkie stulecia w jedną przeszłość. ale tam też były pokolenia i ich znamiona. Dzisiejszy świat różni się tylko jednym do tego co było kiedyś. Dzisiaj można iść do sklepu i ukraść bezkarnie tackę z kurczakiem i to zjeść. Dzisiaj można cały rok chodzić do sklepu i wracać do ciepłego mieszkania. Nikogo nie ciekawi jak to było kiedyś. Kościół bronił słabych i biednych. TAK ! Bo kto miał niby ich bronić ? zamożni panowie ? Król ? Może zobaczmy dla porównania cesarstwo rzymskie. Tam nie było kościoła rzymsko katolickeiego tylko pogański. I co ? Niewolnictwo wam się podobało ? zwykli ludzie myślą że umieją myśleć i wyciągać wnioski z historii i znają prawdziwą naturę ludzką . Ale nie bądźmy naiwni. Gdyby kościół był taki zły to przestał by istnieć i zwykli ludzie by się o to zatroszczyli na całym świecie. Dzisiaj oświecona ciemnota pisze że kościół kiedyś ogłupiał biednych wieśniaków. No lepiej gdyby postał inna sekta, która każe chłopom iść do broni jak dla spartakusa. I arystokracja wyrżnęła by 100 wsi. I do dzisiaj bylibyśmy pod uciskiem. Zrozumcie że kościół to nauka jak bogaci mają żyć z biednymi. Bo to najważniejsze. Zawsze będą bogaci i biedni. Zobaczcie że jakoś nam to życie wychodzi. Nie zabijamy się legalnie itd. Ale natura ludzka oczywiście jest taka że dzisją się niesprawiedliwości. Ale jednak tylko kościół jest instytucją, która ma autorytet uwładzy i władza musi się słuchać go w sprawach etycznych i dlatego władza musi chociaż udawać że broni słabych i biednych.
Katolik
2 lata temu
Biskup czy kardynał nie musi kraść aby swojemu potomstwu zostawić spory majątek. Osoba je, pije, sukienki sobie szyje i zlotą biżuterię dostaje za darmo!. Mieszka za darmo. Samochód, kierowcę, dziewczynę do posług (albo i dwie) ma opłacone z kuriewnego funduszu. Mieszkanie w gustownym pałacyku w dobrej lokalizacji za darmo. Ogrodnicy za darmo. Przez dziesięciolecia wszystko co dostaje "na życie" idzie do skarbonki. Teoretycznie to jak nie przehula w kasynie to może uskładać miliony.
Ciekawe
2 lata temu
to policzcie sobie ile w takim razie nieopodatkowanej (bo o tym nie wspomniano) kasy idzie w Polsce w kler. Wystarczy jak przemnożycie ilość miesięcy służby Gulbinowicza przez 5 tys €, potem ilość kardynałów w Polsce itd.
dev
2 lata temu
Ludzie dawali to brał, prosta sprawa. To nie jest problem że jakaś amoralna pijawka i pasożyt urządziła sobie życie na cudzy koszt, tylko problemem jest tu mentalność Polaków, którzy zachowują się jak ociemniali niewolnicy, ludzie pozbawieni godności i poczucia własnej wartości. Widzieli w jakich zbytkach żyje Gulbinowicz, widzieli że ma skłonność do chłopaczków. Kto mu dawał tę kasę, kto zapewniał wikt i opierunek, kto mu podsuwał kleryków do macanek???? Gdzie byli wszyscy ci, co widzieli lub tego doświadczyli? To musiała być cała armia ludzi ułatwiających mu taki styl życia. Co oni zrobili, żeby to ukrócić i nagłośnić? Katole zawsze mówią, że życie nie jest sprawiedliwe, bo sami dają przykład jak bardzo amoralnie, egocentrycznie żyją i tego oczekują od swoich nadzorców.
Wrocław
2 lata temu
Jako kardynał robił różne biznesy o czy nieco pisali w Faktach i Mitach. Bez tej pensji był milionerem. Pożyczał biznesmenom znaczne kwoty. Jednym z przekrętów była obwodnica Wrocławia, gdzie Skarb Państwa dał KK ziemię dla parafii, a te poprosiły w pasie planowanej obwodnicy i potem miasto je wykupiło po cenie rynkowej. To zrobił inny purpurat z tej kancelarii.
anna
2 lata temu
Pomódlcie się za Gulbiego ,bo ciężkie chwile Go czekają,jeśli to jest prawda czego nas nauczają.
I co teraz?
2 lata temu
A w bilbli jest zapis..."prędzej wieloryb przejdzie przez ucho igły,niźli bogacz wejdzie do raju..."
paz-yent
2 lata temu
...nie byłoby o czym mówić, gdyby był rozdział kościoła od państwa...
Ewa
2 lata temu
Gudziowi slawoiowi w czasie wizytacji parafii. Przeszkadzało w czasie kazania chodzące DZIECIE zwrócił uwagę rodzicom aby zabrali dziecko bo mu przeszkadza. NA KACA TO I TUPOT MEW PRZESZKADZA
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić