Angelika Karpińska| 

Gigantyczny tajfun zbliża się do Japonii. Do ewakuacji wezwano 8 mln osób

24

Potężny tajfun Haishen w niedzielę zbliżył się do regionu Kiusiu w Japonii. Zapowiadane są ulewne deszcze, gwałtowne sztormy i wiatry przekraczające 160 km/h. Lokalne władze wezwały do ewakuacji 8 milionów mieszkańców.

Gigantyczny tajfun zbliża się do Japonii. Do ewakuacji wezwano 8 mln osób
(EPA, YONHAP, PAP)

Nakazy i zalecenia ewakuacji wydano dla ponad 8,59 milionów osób z ponad 4 milionów gospodarstw domowych na wyspie Kiusiu i w zachodniej Japonii - podała agencja Kyodo. Mieszkańcom zalecono przeniesienie się do wyznaczonych schronień m.in. w szkołach i domach kultury.

Z powodu tajfunu rannych zostało co najmniej 17 osób z prefektur Kagoshima, Kumamoto, Miyazaki i Nagasaki. Haishen spowodował również przerwy w dostawie prądu w ok. 142 tys. domów.

Tajfun Haishen w Japonii. Władze ostrzegają przed sztormami i powodziami

Japońska agencja meteorologiczna wezwała do zachowania maksymalnej ostrożności. Mieszkańcy muszą być przygotowani na ulewne deszcze, silne wiatry, wysokie fale i powodzie.

Tajfun przeszedł w pobliżu Okinawy i południowego krańca wyspy Kiusiu. Oczekuje się, że do poniedziałkowego ranka przeniesie się na północ od zachodniego wybrzeża Kiusiu i dotrze do Korei Południowej.

Aby zapobiec powodziom, ministerstwo infrastruktury podało, że wypuściło wodę przy 73 tamach w 11 prefekturach, skupionych na Kiusiu i na zachodzie kraju. Władze przewidują, że rzeka Kuma, która w lipcu z powodu ulewnych deszczy wylała i zabiła 14 osób w domu opieki, prawdopodobnie ponownie wyleje.

Tajfun Haishen doprowadził do zamknięcia fabryk, szkół i przedsiębiorstw w zachodniej Japonii. Odwołano również setki lotów i połączeń kolejowych.

Zobacz także: Huragan widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wideo zapiera dech w piersiach

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić