Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|

Gigantyczny teleskop w Puerto Rico uległ zniszczeniu. Na świecie nie ma większego

68
Podziel się

Obserwatorium w Arecibo musi zmierzyć się z kolejną awarią. 7 listopada pękła kilkunastocentymetrowa metalowa lina, który spowodował poważne szkody. W sierpniu tego roku przerwał się inny, istotny dla konstrukcji element.

Gigantyczny teleskop w Puerto Rico uległ zniszczeniu. Na świecie nie ma większego
Obserwatorium Arecibo zostało po raz drugi uszkodzone. (Twitter)
bEJGZAlN

Uszkodzone w sierpniu Obserwatorium Arecibo po raz kolejny musi mierzyć się z ogromną usterką. 7 listopada jedna z 12 głównych lin podtrzymujących konstrukcję pękła i przedarła się przez główną czaszę radioteleskopu.

Incydent miał miejsce zaledwie 3 miesiące po awarii innej liny. Naukowcy obawiają się, że w związku z obecnymi usterkami, pozostałe liny są zbyt mocno naprężone i wkrótce mogą doprowadzić do kolejnych awarii i zawalenia się części konstrukcji.

bEJGZAlP
Monitorujemy sytuację i rozważamy wszystkie możliwe opcje przyspieszenia stabilizacji konstrukcji. Naszym najwyższym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo pracowników Arecibo - przekazuje w oświadczeniu NSF International.
Zobacz także: Nowe planety do zamieszkania. Wielkie odkrycie naukowców

Teleskop znajdujący się w Arecibo działa od 1963 roku i do 2020 r. był największym na świecie teleskopem z jedną tarczą. Jego średnica wynosi aż 305 metrów. Ostatnie zdarzenia doprowadziły jednak do powstania 30-metrowej dziury. Zniszczeniu uległy też liczne kable oraz platformy podtrzymujące antenę. Wstępna ocena szkód, w którą zaangażowane są: UCF, a także NASA i National Science Foundation nie wykazały uszkodzeń elektroniki w teleskopie.

bEJGZAlV

Jest to jeden z nielicznych teleskopów zdolnych nie tylko do odbierania fal radiowych, ale także ich emitowania. Pomaga naukowcom śledzić pobliskie asteroidy, które mogą zagrażać Ziemi.

Oberwatorium w Arecibo doznało pierwszych zniszczeń w 2107 przez huragan, który nawiedził Puerto Rico. Do napraw przystąpiono w 2019 roku. Niestety w sierpniu pękła stalowa lina, która poważnie uszkodziła teleskop. W zeszłym miesiącu University of Central Florida (UCF) złożył wniosek o 10,5 miliona dolarów na naprawy Arecibo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJGZAmq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
Omg
11 miesięcy temu
Aldona, wróć do szkoły. Do SZKOŁY, nie do PRZEDSZKOLA!
Marzena
11 miesięcy temu
... pękła kilkunastocentymetrowa metalowa lina, który spowodował poważne szkody. Boże, widzisz i nie grzmisz!
heh
11 miesięcy temu
Aldona, czwarte zdanie i błąd. Umiesz go znaleźć? "7 listopada pękła kilkunastocentymetrowa metalowa lina, który spowodował poważne szkody."
bEJGZAmr
heh
11 miesięcy temu
Aldona, drugie zdanie i też kłamstwo. Największy radioteleskop jest w Chninach, FAST, o średnicy ok. pięćset metrów. cyt. Z Aldony "Na świecie nie ma większego"
heh
11 miesięcy temu
Aldona, pierwsze zdanie i już kłamstwo. To jest radioteleskop, a nie teleskop. OGROMNA różnica! "Gigantyczny teleskop w Puerto Rico uległ zniszczeniu"
heh
11 miesięcy temu
Boszsz, jednak podróże w czasie są możliwe, redachtory byli w przyszłości i wrócili! "Oberwatorium w Arecibo doznało pierwszych zniszczeń w 2107 przez huragan"
dsfrss
11 miesięcy temu
Oberwatorium w Arecibo doznało pierwszych zniszczeń w 2107 .....czyli co cofnęli się w czasie i je naprawili żeby usterka z roku 2107 się nie wydarzyła ???
Anty anty
11 miesięcy temu
Poziom dziennikarstwa z telewizji śniadaniowej. Dno.
lui
11 miesięcy temu
aldona Brauła
Kosmita
11 miesięcy temu
Dlaczego nikt wcześniej nie zmodernizował tego teleskopu skoro awaria zdarzyła się w 2107... Przecież w tym roku Marsjanie mogli to naprawić..! Hehehe ale bajka... Hehe
png
11 miesięcy temu
w chinach jest największy
baśka
11 miesięcy temu
Radioodbiornik nie działa bo u mnie telewizji trwam nie ma a szkoda
*hmmm*
11 miesięcy temu
Tak, pamietamy, jak naukowcy w 1974r wyslali w przestrzen kosmiczna informacje dot. Ziemi i ich mieszkancow za pomoca wlasnie tego teleskopu. Wiadomosc ta znana jest jako arecibo message. Z wikipedii: "Wiadomość zawierała zakodowane w kodzie dwójkowym informacje o strukturze kwasu DNA, wyglądzie człowieka, liczbie ludzi na Ziemi, miejscu Ziemi w Układzie Słonecznym oraz samym radioteleskopie w Arecibo. Została wysłana w kierunku kulistej gromady gwiazd M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa" Bardzo nierozsadna decyzja, za ktora pomyslodawcy powinni byc pociagnieci do odpowiedzialnosci.
bEJGZAmj
ciekawy
11 miesięcy temu
Te wypociny są opisem wizji pana Jackowskiego, że mówią o roku 2107?!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić