o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Gigantyczny teleskop w Puerto Rico uległ zniszczeniu. Na świecie nie ma większego

68
Podziel się

Obserwatorium w Arecibo musi zmierzyć się z kolejną awarią. 7 listopada pękła kilkunastocentymetrowa metalowa lina, który spowodował poważne szkody. W sierpniu tego roku przerwał się inny, istotny dla konstrukcji element.

Gigantyczny teleskop w Puerto Rico uległ zniszczeniu. Na świecie nie ma większego
Obserwatorium Arecibo zostało po raz drugi uszkodzone. (Twitter)
bDnkiGyd

Uszkodzone w sierpniu Obserwatorium Arecibo po raz kolejny musi mierzyć się z ogromną usterką. 7 listopada jedna z 12 głównych lin podtrzymujących konstrukcję pękła i przedarła się przez główną czaszę radioteleskopu.

Incydent miał miejsce zaledwie 3 miesiące po awarii innej liny. Naukowcy obawiają się, że w związku z obecnymi usterkami, pozostałe liny są zbyt mocno naprężone i wkrótce mogą doprowadzić do kolejnych awarii i zawalenia się części konstrukcji.

bDnkiGyf
Monitorujemy sytuację i rozważamy wszystkie możliwe opcje przyspieszenia stabilizacji konstrukcji. Naszym najwyższym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo pracowników Arecibo - przekazuje w oświadczeniu NSF International.
Zobacz także: Nowe planety do zamieszkania. Wielkie odkrycie naukowców

Teleskop znajdujący się w Arecibo działa od 1963 roku i do 2020 r. był największym na świecie teleskopem z jedną tarczą. Jego średnica wynosi aż 305 metrów. Ostatnie zdarzenia doprowadziły jednak do powstania 30-metrowej dziury. Zniszczeniu uległy też liczne kable oraz platformy podtrzymujące antenę. Wstępna ocena szkód, w którą zaangażowane są: UCF, a także NASA i National Science Foundation nie wykazały uszkodzeń elektroniki w teleskopie.

bDnkiGyl

Jest to jeden z nielicznych teleskopów zdolnych nie tylko do odbierania fal radiowych, ale także ich emitowania. Pomaga naukowcom śledzić pobliskie asteroidy, które mogą zagrażać Ziemi.

Oberwatorium w Arecibo doznało pierwszych zniszczeń w 2107 przez huragan, który nawiedził Puerto Rico. Do napraw przystąpiono w 2019 roku. Niestety w sierpniu pękła stalowa lina, która poważnie uszkodziła teleskop. W zeszłym miesiącu University of Central Florida (UCF) złożył wniosek o 10,5 miliona dolarów na naprawy Arecibo.

bDnkiGyG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
Adam
2 tyg. temu
Kto pisze te artykuły? Kto to sprawdza i zatwierdza? Poprawcie błędy, bo aż oczy bolą!!!
Ciekawy
2 tyg. temu
to który mamy obecnie rok skoro obserwatorium zostało uszkodzone w 2107 a później cofnęli się w czasie i naprawili je w 2019 cud
mg63
2 tyg. temu
to nie jest teleskop tylko radiotelesko, a wlasciwie gigantyczna antena paraboliczna nadawczo-odbiorcza.
bDnkiGyH
AFH
2 tyg. temu
Czy ktoś przeczytał ten bełkot przed publikacją? To są artykuły pisane za karę czy jak?
Zimnydrań
2 tyg. temu
Nie wiem czy Pani, która to pisała .... cos BRAUŁA ... ale, na to wyglada !! :)
Najnowsze komentarze (68)
Omg
2 tyg. temu
Aldona, wróć do szkoły. Do SZKOŁY, nie do PRZEDSZKOLA!
Marzena
2 tyg. temu
... pękła kilkunastocentymetrowa metalowa lina, który spowodował poważne szkody. Boże, widzisz i nie grzmisz!
heh
2 tyg. temu
Aldona, czwarte zdanie i błąd. Umiesz go znaleźć? "7 listopada pękła kilkunastocentymetrowa metalowa lina, który spowodował poważne szkody."
heh
2 tyg. temu
Aldona, drugie zdanie i też kłamstwo. Największy radioteleskop jest w Chninach, FAST, o średnicy ok. pięćset metrów. cyt. Z Aldony "Na świecie nie ma większego"
heh
2 tyg. temu
Aldona, pierwsze zdanie i już kłamstwo. To jest radioteleskop, a nie teleskop. OGROMNA różnica! "Gigantyczny teleskop w Puerto Rico uległ zniszczeniu"
heh
2 tyg. temu
Boszsz, jednak podróże w czasie są możliwe, redachtory byli w przyszłości i wrócili! "Oberwatorium w Arecibo doznało pierwszych zniszczeń w 2107 przez huragan"
dsfrss
2 tyg. temu
Oberwatorium w Arecibo doznało pierwszych zniszczeń w 2107 .....czyli co cofnęli się w czasie i je naprawili żeby usterka z roku 2107 się nie wydarzyła ???
Anty anty
2 tyg. temu
Poziom dziennikarstwa z telewizji śniadaniowej. Dno.
bDnkiGyz
lui
2 tyg. temu
aldona Brauła
Kosmita
2 tyg. temu
Dlaczego nikt wcześniej nie zmodernizował tego teleskopu skoro awaria zdarzyła się w 2107... Przecież w tym roku Marsjanie mogli to naprawić..! Hehehe ale bajka... Hehe
png
2 tyg. temu
w chinach jest największy
baśka
2 tyg. temu
Radioodbiornik nie działa bo u mnie telewizji trwam nie ma a szkoda
*hmmm*
2 tyg. temu
Tak, pamietamy, jak naukowcy w 1974r wyslali w przestrzen kosmiczna informacje dot. Ziemi i ich mieszkancow za pomoca wlasnie tego teleskopu. Wiadomosc ta znana jest jako arecibo message. Z wikipedii: "Wiadomość zawierała zakodowane w kodzie dwójkowym informacje o strukturze kwasu DNA, wyglądzie człowieka, liczbie ludzi na Ziemi, miejscu Ziemi w Układzie Słonecznym oraz samym radioteleskopie w Arecibo. Została wysłana w kierunku kulistej gromady gwiazd M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa" Bardzo nierozsadna decyzja, za ktora pomyslodawcy powinni byc pociagnieci do odpowiedzialnosci.
ciekawy
2 tyg. temu
Te wypociny są opisem wizji pana Jackowskiego, że mówią o roku 2107?!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić