o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
mmc
|

Zwiastun katastrofy. Bardzo niepokojące zdjęcie NASA

141
Podziel się

Lodowce topnieją w zatrważającym tempie. Zmiany klimatyczne zaczęły nam doskwierać szybciej, niż się tego spodziewaliśmy. Ale globalne ocieplenie to bynajmniej nie problem wyłączenie ludzi.

Zwiastun katastrofy. Bardzo niepokojące zdjęcie NASA
Góra, która zagraża pingwinom i fokom to ten najbielszy punkt na zdjęciu. (NASA)
bEEICjCJ

Góry lodowe od wieków naturalnie odrywają się od Antarktydy. Tym razem jednak dzieje się to szybciej, niż powinno. Zmiany klimatyczne przyspieszyły ten proces - w tym przypadku na potencjalnie niszczycielskie konsekwencje narażone są dzikie zwierzęta, a w szczególności pingwiny zamieszkujące Brytyjskie Terytorium Zamorskie w Georgii Południowej.

Góra lodowa, która stanowi teraz zagrożenie oddzieliła się już w 2017 roku. Należała do szelfu lodowego Larsen na Zachodnim Półwyspie Antarktycznym, który ogrzewał się szybciej niż jakakolwiek inna część najbardziej wysuniętego na południe kontynentu Ziemi.

bEEICjCL

Jeśli góra lodowa osiądzie na mieliźnie w pobliżu Georgii Południowej, szlaki pingwinów i fok żerowania mogą zostać zablokowane. Niestety wiele wskazuje na to, że właśnie tak się wydarzy. Pingwiny i foki stracą miejsca do polowania.

Globalna liczba pingwinów i fok spadnie - powiedział w wywiadzie dla AFP Geraint Tarling, również z British Antarctic Survey.

Nadciągająca góra lodowa zmiażdżyłaby także organizmy i ich ekosystem dna morskiego. Ich odbudowa wymagałaby dziesięcioleci lub wieków.

Odrywanie się gór lodowych to nie tylko szkody. Przez setki lat góry gromadzą wiele składników odżywczych i pyłu, które zaczynają wypłukiwać i użyźniać oceany. Niestety tak drastyczne oderwania gór i topnienie lodowców w takich ilościach to jednak ogromny problem.

bEEICjCR
Zobacz także: Ten lodowiec topnieje najszybciej na Antarktydzie. Naukowcy odkryli konkretny punkt pod lodowcem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEICjDm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(141)
co jeszcze?
11 miesięcy temu
Wtedy góra jeszcze bardziej się wynurzy, szybko nadtopi się od efekty cieplarnianego i spłynie dalej. bo odzyska pływalność.
imteligentv
11 miesięcy temu
Ktoś na tej głupocie ludzkiej zarobi niezla kasę ociepla się klimat bo lodówce są mniejsze szybciej się topią bo to normalne jak lodowiec jest mniejszy natura nic wiecej a durnie mysla ze ocala swiat segregacja śmieci poprostu ktos na tym zarobi a ktoś inny straci ze śmieci niesegregowanych powstaje paliwo a z segregowanych powstają gory smieci niedosc ze lud ciemny płaci wiecej to i jeszcze ma wiecej pracy bo we własnym domu babra sie w smieciach
biały misio
11 miesięcy temu
Zimny lód jest dobry na kaca po demonstracjach, polecam demonstrujacym.
bEEICjDn
***** ***
11 miesięcy temu
smutne, mam dopiero 40 lat, chcę żyć...kaczkę na stos i podpalić razem z kurwizją i przestępcami pis od prezydenta po premiera
***** ***
11 miesięcy temu
smutne, mam dopiero 40 lat, chcę żyć...kaczkę na stos i podpalić razem z kurwizją i przestępcami pis od prezydenta po premiera
Riko
11 miesięcy temu
To jak to jest: stare góry lodowe topnieją,a nowe już nie powstają? Dlaczego ?Pytam całkiem poważnie.
Patriota
11 miesięcy temu
Efekt ocieplenia klimatu to uboczny efekt przemagnesowywania się Ziemi a nie jakieś tam bzdury ' ekologów ' za ciężki pieniądze !!!!!!!!!!! Ziemi rozgrzewa się od środka wskutek ruch olbrzymich mas magmy w Jądrze Ziemi i to ma główny wpływ na zmiany klimatyczne na powierzchni planety .
dfg
11 miesięcy temu
gory lodowe odrywaja sie od milionow lat i niszcza to co napisaliscie, wiec nie panikowac na cos na co nie mamy juz i tak wplywu
kanonier
11 miesięcy temu
Walnąć w nią 2-3 solidnymi rakietami i będzie spora szansa że po przełamaniu się ewentualne szkody będą niższe. Albo wręcz mniejsze kawałki zmienią kurs i miną wyspę.
arczu
11 miesięcy temu
Najwiekszym ekologiem byl Hitler, dlatego jak slucham ekologow to mi sie noz w kieszeni otwiera
Rob
11 miesięcy temu
teraz ważniejsza jest PSEUDOPANDEMIA a nie jakieś tam lodowce
konkretny
11 miesięcy temu
Ocieplenia nie da się powstrzymać, więc nie ma sensu z nim walczyć
smith
11 miesięcy temu
pamiętacie z filmu matrix: ludzkość to zaraza, rak toczący tą planetę..
bEEICjDf
Kris
11 miesięcy temu
Tych pingwinów i fok jest o 50/70% za dużo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić