Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Głódź żyje luksusowo. Pałac wart miliony i bajońska emerytura

2015
Podziel się:

Dziennikarze dotarli do majątku emerytowanego arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia. Mieszka w rodzinnej miejscowości w wartej miliony posiadłości. Dostaje też kilkanaście tysięcy złotych emerytury. 29 marca Stolica Apostolska ukarała go za ukrywanie przypadków pedofilii.

Głódź żyje luksusowo. Pałac wart miliony i bajońska emerytura
Luksusowa posiadłość arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia (Agencja Gazeta, Getty Images, Agnieszka Sadowska, NurPhoto)

Jak informuje Fakt, Głódź przeszedł na emeryturę kilka lat temu. Metropolita gdański miał dawny zamiar, aby emeryturę spędzić w rodzinnej wsi Bobrówka. Jest właścicielem 20-hektarowej posiadłości z pałacem. Ziemia jest warta ok. milion złotych, a budynki i ich wyposażenie nawet dwa, trzy razy tyle.

Dziennikarze Newsweek dotarli do informacji, że w latach 90. arcybiskup skupował ziemię od sąsiadów w rodzinnej Bobrówce. Łącznie przez te lata kupił 21 hektarów i na nich wybudował spory luksusowy budynek. Główny budynek z kolumnami przypomina pałac szlachecki. Przed wejściem stoją gipsowe figurki lwów i jeleni.

Wyposażenie budynku też jest luksusowe. Są w nim marmurowe podłogi, pozłacane meble, żyrandole z poroża jeleni, meble w stylu ludwikowskim czy własne portrety Głodzia w złoconych ramach. Wiadomo też, że środku jest też ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny i warsztat terapii zajęciowej Caritas Archidiecezji Białostockiej, z którego korzystają dzieci i osoby niepełnosprawne z sąsiednich powiatów.

Na te cele arcybiskup kupił szkołę, w niej właśnie powstał jego pałac. W kilku skromnych salach prowadzona jest rehabilitacja niepełnosprawnych, na nie Archidiecezja Białostocka otrzymuje ponad 500 tys. złotych rocznie. Niepełnosprawni nie mieszkają tutaj na stałe, tylko pojawiają się w czasie zajęć rehabilitacyjnych.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, był między innymi biskupem polowym Wojska Polskiego do 2004 i z tego tytułu pobiera dużą emeryturę generalską. W 2020 roku nabył też prawa do emerytury biskupiej, wraz z ukończeniem 75 lat. Razem ze wszystkimi dodatkami może otrzymywać około kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo ma prawo do darmowego mieszkania z kaplicą, dodatek na wyżywienie oraz pokrycie kosztów leczenia.

29 marca Stolica Apostolska ukarała emerytowanego arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia za wieloletnie ukrywanie przypadków pedofilii w kościele. Głódź otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych i nawet w spotkaniach świeckich w archidiecezji gdańskiej. Jest zobowiązany też wpłacić z osobistych funduszy odpowiednią sumę na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2015)
Erwin
2 tyg. temu
Gdyby Polska była krajem praworządnym, to Głódź nie miałby generalskiej emerytury, bo pełnił tę funkcję przez 12 lat, a do wojskowej emerytury potrzeba minimum 15 lat służby. Polska to taki kraj, że daliby Głódziowi emeryturę nawet po 5 latach. No Folwark Zwierzęcy się kłania.
Proszę
12 miesięcy temu
się nie dziwić, biskup dobrodziej już od małego chłopca wrzucał pieniążki do świnki, która na starość rozrosła się do gigantycznej świni. Jak mawia inny dobrodziej, Morawiecki- grosz do grosza i będzie kokosza.
olo
rok temu
Taki majątek to mają ludzi pracujący, oszczędzający prowadzacy działalnośc nic szczególnego 4 kolumny z betony kłują w oczy ludziom zazdrosnym - żenujące wpowiedzi. bedzie pamiątka....
Kot
rok temu
Jak Jezus !!!
trzeżwy
rok temu
No przecież musi mieć dużo miejsca na popijawy przyjaciół,jak fama głosi!
trzeżwy
rok temu
No przecież musi mieć dużo miejsca na popijawy przyjaciół,jak fama głosi!
trzeżwy
rok temu
No przecież musi mieć dużo miejsca na popijawy przyjaciół,jak fama głosi!
takaprawda
rok temu
Jak pomyślę o Chrystusie położonym w żłobku na sianku,to mi się "nóż w kieszeni otwiera"!!!!
takaprawda
rok temu
Jak pomyślę o Chrystusie położonym w żłobku na sianku,to mi się "nóż w kieszeni otwiera"!!!!
Karol
rok temu
Tak to już jest jak się wierzy w klechę a nie w Boga. To ludzie im dawali ofiarę i dają nadal. Szczególnie w Polsce klechy się rozkokosili jak głową watykańskiej mafii został Wojtyła. Tyle co pamiętam to żadnego surowiej nie ukarał, a może nawet nikogo.
ajak
rok temu
" dodatek na wyżywienie " ?! hi hi hi hi
zibi
rok temu
ale mu narobili, strach się bać
cimb
rok temu
to tusk ma wieksza emeryture a zbłi prezydenta a generłąem głódz by za kwasniewskiego wiec co wy chcecie od dudy nich kwasniewski załozy sprawe sadowa
Dodatkowo
rok temu
"Dodatkowo ma prawo do darmowego mieszkania z kaplicą, dodatek na wyżywienie oraz pokrycie kosztów leczenia." Dodatkowo autor powinien się uczyć pilnie, bo jego znajomość języka polskiego jest na poziomie podstawowym.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić