GOPR ostrzega. W rejonie Gorca żeruje niedźwiedź

18

Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR apelują do turystów o ostrożność. W okolicach wieży widokowej na Gorcu zaobserwowano ślady niedźwiedzia.

GOPR ostrzega. W rejonie Gorca żeruje niedźwiedź
Ślad niedźwiedzia. Zdjęcie ilustracyjne. (Lasy Państwowe)

Turyści przebywający na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego oraz jego okolicach powinni zachować szczególną ostrożność.

"W okolicach wieży widokowej na Gorcu, na terenie graniczącym z Gorczańskim Parkiem Narodowym zaobserwowano ślady niedźwiedzia" - przestrzegają ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR, cytowani przez portal Podhale24.

Spotkania z niedźwiedziem w lasach i na szlakach w ostatnim czasie zdarzają się coraz częściej. Trzeba jednak pamiętać, że niedźwiedzie - nawet te szukające pożywienia po turystach zazwyczaj unikają człowieka. Aby spotkanie takie było bezpieczne i nie zakończyło się uszczerbkiem na zdrowiu, należy przede wszystkim zachować spokój.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zima w Bieszczadach. Leśnicy publikują niezwykłe nagrania z fotopułapek
W razie spotkania z niedźwiedziem nie wpadajcie w panikę, nie uciekajcie raptownie, zacznijcie głośno mówić, śpiewać czy też klaskać w dłonie. Zatrzymajcie się w miejscu, możecie też unieść ręce ponad głowę. Jeżeli niedźwiedź nie zniknie w lesie lub zaroślach wycofajcie się spokojnie. Jeśli jest on bardzo blisko, trzeba rzucić się twarzą do ziemi i osłonić dłońmi głowę. Leżącego zazwyczaj zwierzę nie atakuje - doradzają leśnicy.

Najważniejsze to pamiętać, że zwierzę nie zaatakuje człowieka bez powodu, tylko w przypadku gdy czuje się zagrożone lub gdy jest chore.

Niedźwiedź jest największym drapieżnikiem lądowym w Polsce. Może osiągać nawet 2,5 m długości, a ciężar jego ciała przekracza 300 kg. Mimo dużych rozmiarów, na krótkich odcinkach niedźwiedź może biec z prędkością nawet 65 km/h. Potrafi też pływać i wspinać się wysoko w górach. Jest wszystkożerny, ale najczęściej zjada rośliny.

Jego menu zmienia się w ciągu roku, późnym latem żywi się głównie malinami i owocami borówki czarnej (czarnej jagody). Zimą zapada w sen zimowy (hibernuje) w przygotowanym przez siebie legowisku, zwanym gawrą.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić