Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Gorąco na Bliskim Wschodzie. Izrael otworzył ogień do żołnierzy sąsiada

27 maja doszło do strzelaniny pomiędzy izraelską i egipską armią. W wyniku ostrzału zginął co najmniej jeden egipski żołnierz. Niektóre źródła mówią nawet o czterech zabitych. Egipt odpowie atakiem na Izrael?

Gorąco na Bliskim Wschodzie. Izrael otworzył ogień do żołnierzy sąsiada
Gorąco na Bliskim Wschodzie. Izraelska armia otworzyła ogień do żołnierzy sąsiada (Getty images, Marcus Yam)

W poniedziałek 27 maja rano na przejściu granicznym między Izraelem a Egiptem w Rafah doszło do strzelaniny. Siły Obronne Izraela (IDF) oświadczyły, że do ich oddziału oddano strzały. W wyniku wymiany ognia zginął egipski żołnierz.

Stało się to zaledwie kilkanaście godzin po tym jak ministerstwo spraw zagranicznych Egiptu potępiło izraelski atak na Rafah. W jego wyniku zginęło co najmniej 45 cywilów. Izrael twierdzi, że był to atak na członków Hamasu - dwóch z nich zginęło.

Śmierć swojego rodaka potwierdza Egipskie Ministerstwo Obrony. W mediach społecznościowych Egipskie Siły Zbrojne wydały krótki komunikat.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Egipskie Siły Zbrojne prowadzą dochodzenie prowadzone przez właściwe organy w sprawie incydentu strzelaniny w pasie granicznym Rafah, który doprowadził do męczeńskiej śmierci jednego z funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa - podały Egipskie Siły Zbrojne na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwa fronty Izraela. "Dużo zależy od USA"

Wyjątkowo napięte relacje Izraela i Egiptu

Z kolei Izraelskie media potwierdzają jedynie, że do wymiany ognia z Siłami Zbrojnymi Egiptu rzeczywiście doszło. Nie podają żadnych szczegółów ani doniesień o ofiarach po stronie izraelskiej.

Przypomnijmy, że wyjątkowo chłodne relacje między Egiptem a Izraelem trwają od lat. W swojej historii oba państwa toczyły ze sobą już kilka wojen. Jednak od 45 lat panuje między nimi względny pokój.

Ostatnio sytuacja zaczęła się jednak zmieniać w wyniku działań IFD w Strefie Gazy. Egipt jest zdecydowanym sojusznikiem Palestyny i potępił izraelską kampanię wojskową i zabijanie tysięcy cywilów uwięzionych w Strefie Gazy. Po strzelaninie, w której z rąk IDF zginął egipski żołnierz napięcie między oboma państwami nie było tak napięte od niemal pół wieku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić