Gorąco nad Tajwanem. Na niebie pojawiło się 18 chińskich samolotów

27

W piątek chińskie samoloty bojowe wleciały do strefy obrony powietrznej Tajwanu. Spotkało się to z natychmiastową reakcją władz w Tajpej. Tajwańskie systemy rakietowe zostały postawione w stan gotowości.

Gorąco nad Tajwanem. Na niebie pojawiło się 18 chińskich samolotów
Chińskie samoloty wojskowe naruszyły w piątek przestrzeń obrony powietrznej Tajwanu (Getty Images)

O sprawie poinformowało w piątek za pośrednictwem Twittera Ministerstwo Obrony Tajwanu. 18 samolotów chińskiej Armii Narodowo-Wyzwoleńczej miało znaleźć się w tajwańskiej strefie obrony powietrznej.

W celu monitorowania działań postawiono w stan gotowości systemy rakietowe obrony przeciwlotniczej – przekazali urzędnicy.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

18 chińskich samolotów w strefie obrony powietrznej Tajwanu

To kolejne naruszenie przestrzeni obrony powietrznej Tajwanu przez Chiny. Państwo Środka od dawna utrzymuje, że autonomiczny region na Pacyfiku jest jego pełnoprawnym terytorium.

Al Jazeera podaje, że to druga co do wielkości operacja zaczepna przeprowadzona w tym roku przez Pekin. Na początku roku do tajwańskiej strefy obrony powietrznej wleciało 39 chińskich samolotów.

Warto zaznaczyć, że strefa obrony powietrznej to nie to samo co przestrzeń powietrzna kraju. W przypadku Chin i Tajwanu, strefy obrony powietrznej w niektórych miejscach się na siebie nakładają.

Chiny modernizują armię. Niepokojące doniesienia Pentagonu

Piątkowy incydent może być niepokojący w kontekście ostatnich doniesień Pentagonu. Amerykanie poinformowali, że prezydent Chin Xi Jinping chce, aby jego armia osiągnęła zdolność ataku na Tajwan do 2027 roku.

Nie oznacza to, że zamierza taki atak przeprowadzić – zaznaczył jednocześnie rzecznik Pentagonu John Kirby.

Obejrzyj także: Amerykańskie wojsko na Morzu Południowochińskim

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić