Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Grecja. Niesamowite znalezisko. Tablice z klątwą sprzed 2,5 tys. lat

138

Trzydzieści ołowianych tabliczek z wygrawerowanymi klątwami odkryto w Atenach na dnie studni liczącej 2500 lat. Odkrycia dokonano na terenie Kerameikos, głównego cmentarza starożytnych Aten. Klątwy mają związek ze starożytną magią.

Grecja. Niesamowite znalezisko. Tablice z klątwą sprzed 2,5 tys. lat
(German Archaeological Institute)

Podczas wykopalisk prowadzonych w Kerameikos dokonano niecodziennego odkrycia. W studni liczącej sobie ponad 2,5 tys. lat znaleziono 30 ołowianych tabliczek, na których był wyryty tekst klątwy.

Tablice z klątwą mają ponad 2,5 tys lat

#

Archeolodzy mieli już wcześniej do czynienia z podobnymi tabliczkami. Pojedyncze sztuki znajdywano w grobowcach osób, które zmarły przedwcześnie. Badacze sądzili, że przekleństwa miały związek z przejściem do krainy zmarłych lub też pomścić nagłą, nieprzewidzianą śmierć.

Znalezisko z Kerameikos rzuciło nowe światło na tę sprawę. Badacze podejrzewają, że tabliczki mogły być wykorzystywane w życiu codziennym i służyły do przeklinania innych, nie tylko po czyjejś śmierci.

Zobacz także: Tajemnica sztabki złota Azteków

Mimo ponad stu wykopalisk w Kerameikos, studnia nie została wcześniej odkryta. Poprzednie prace w tym obszarze były wykonywane jeszcze przed II wojną światową. Dopiero niedawno je wznowiono.

Wewnątrz studni archeolodzy znaleźli wiele innych cennych przedmiotów. Były tam naczynia do mieszania wina, gliniane lampy, garnki, specjalne gliniane naczynia do czerpania wody. Wyciągnięto także wiele monet z różnych lat i pozostałości organiczne m.in. pestki po owocach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić