o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Archeolodzy zbadali szczątki niemowląt. Co odkryli? To jedyny taki przypadek w historii

23
Podziel się

To odkrycie zszokowało cały świat. W całej historii badań archeologicznych nie spotkano się jeszcze z podobnym przypadkiem. O co chodzi? Naukowcy trafili na szczątki niemowląt sprzed tysięcy lat. Kiedy zbadali, co miały na sobie dzieci, nie mogli uwierzyć.

Archeolodzy zbadali szczątki niemowląt. Co odkryli? To jedyny taki przypadek w historii
(Society for American Archaeology)
bDJdqnhh

To prawdziwy precedens w historii światowej archeologii. Grupa naukowców zajmowała się badaniami na terenie Ameryki Południowej – w Salango u wybrzeży środkowego Ekwadoru. Podczas prac trafili na szczątki aż jedenastu osób.

Jak oceniono, wszyscy zmarli ponad dwa tysiące lat temu. Największa uwaga archeologów skupiła się jednak na szczątkach dwojga niemowląt. Przed pochówkiem na ich główkach umieszczono hełmy z kości.

bDJdqnhj

Po dokonaniu dokładniejszej analizy okazało się, że nakrycia głowy zostały wykonane z kości innych dzieci. Jak przyznali badacze, nigdy wcześniej nie spotkano się z podobnym przypadkiem. Swoim odkryciem i spostrzeżeniami zdecydowali się podzielić w czasopiśmie "Latin American Antiquity".

Dlaczego zmarłe niemowlęta pochowano w hełmach, które zostały wykonane z czaszek innych dzieci? Nie istnieje pewna odpowiedź na to pytanie. Archeolodzy wysnuli jedynie hipotezę.

bDJdqnhp

Zdaniem badaczy, hełmy z kości miały służyć ochronie. Dzięki takiemu nakryciu głowy dusze niemowląt pozostawały wolne od niebezpieczeństwa ze strony złych duchów, czyhających na nie w życiu pozagrobowym. Nie sposób również ustalić dokładnej przyczyny śmierci zmarłych dzieci. Naukowcy mają jednak pewne przypuszczenia.

Prawdopodobną przyczyną śmierci niemowląt było niedożywienie, na co zresztą wskazuje stan ich kości. Szczególnie że w tamtym okresie doszło do erupcji wulkanu, w wyniku której teren uległ zniszczeniu, a ludność zaczęła cierpieć głód. Dzieci mogły również zostać poświęcone przez lud i złożone w ofierze, by przebłagać siły decydujące o klęskach żywiołowych.

bDJdqnhq

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.*

bDJdqnhK
KOMENTARZE
(23)
dentysta
rok temu
Od kiedy to niemowlęta mają zęby? To musiały być kilkuletnie dzieci, a nie niemowlęta. Gratuluję wiedzy autorowi artykułu.
NO BEZ JAJ
rok temu
CO TO ZA NIEMOWELĘTA Z TAKIMI ZĘBAMI ................
Kama
rok temu
Odkąd to niemowlę ma wykształcone zęby????!!!!
bDJdqnhL
Ffghhn
rok temu
Ale brednie na tym germańskim portaliku...
Tom Ash
rok temu
2000 lat, a zęby w lepszym stanie od moich...
Najnowsze komentarze (23)
asser
rok temu
To nie jest homo sapiens(szczęka dolna znacznie szersza od górnej) i inny kształt oczodołowy!!!Pomijam zęby i brak kłów
cos tam cos
rok temu
po 1 zaden news podany na tej stronie nigdy nie zostal poprawnie zrobiony wiec nie ma sensu pisac komentarzy i czepiac sie autora newsa bo to pewnie lysy z dresem ktory ledwie podstawowke skonczyl a po 2 naukowcy daja hipotezy itp a nie pomysla czasem ze to moglo byc dzialanie jakiejs sekty/zabobonow lub szalenstwo ludzkie ze cos takiego zrobiono...
raja
rok temu
co w tym dziwnego, zdarzają się w medycynie takie sytuacje że ciąża bliźniacza wchłania inną ciążę. czasami niemowlęta też mają zęby to także nie nowość.moja ciotka ma kilka organow zdublowanych bo odkryli ze musiala w lonie matki wchlonąc inne plody.
artur
rok temu
nawet gdyby to byly 5-7 latnie dzieci to chyba zeby mleczki by nie dolezaly 2 tys lat ?
Mądrala
rok temu
Nic nie wiecie pseudo naukowcy, ostatnio pomyliliscie się o 59 mln lat, masakra
ama
rok temu
Rozne byly kiedys zwyczaje np indianie chowali swoich zmarlych na siedzaco (zeby szybciej mogly is do swiata zmarlych) . W Europie ludzi chowa sie na lezaco i w ubraniu lub kremuje , w Indii, pali zwloki itd
Ffghhn
rok temu
Ale brednie na tym germańskim portaliku...
marynarz
rok temu
Zostawcie titanica
bDJdqnhD
łowca wampiró...
rok temu
wampirze dzieci mają zęby
Ancient Rider...
rok temu
To byli starożytni motocykliści, kaski robili wtedy z czaszek
Ja
rok temu
Z Wronek
olo
rok temu
Niemowlęta mają wykształcone zęby!!! One tylko muszą wyrosnąć. Ale już są. Widać to doskonale na RTG. Podobnie kilkulatek ma w szczęce i żuchwie zalążki zębów stałych. Zanim wyrodną będą całkowicie ukształtowane, choć jeszcze niewidoczne.
Tom Ash
rok temu
2000 lat, a zęby w lepszym stanie od moich...
Autorze!
rok temu
A kuku!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić