Grób "Szarego Człowieka". Po wyborach uwagę zwraca szczegół

38

Piotr Szczęsny dokonał samospalenia w proteście przeciwko rządom PiS. "Ja, zwykły, szary człowiek wzywam was wszystkich - nie czekajcie dłużej!" - napisał w pożegnalnym liście. Sam nie doczekał politycznej zmiany. Sześć lat od śmierci "Szarego Człowieka", gdy w Polsce formuje się nowy, opozycyjny rząd, odwiedziliśmy grób Piotra. Naszą uwagę zwrócił pewien charakterystyczny symbol.

Grób "Szarego Człowieka". Po wyborach uwagę zwraca szczegół
Urna z prochami Piotra Szczęsnego spoczywa na krakowskim cmentarzu (Agencja Wyborcza.pl, o2.pl)

O wydarzeniu na placu Defilad w Warszawie mówiła cała Polska. 19 października 2017 roku, nieznany nikomu mężczyzna puścił przez głośniki piosenkę "Kocham wolność" Chłopców z placu broni i podpalił się na oczach przechodniów.

Media, reklama, zakupy- Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.

Chwilę wcześniej rozrzucił wokół siebie ulotki, które okazały się jego pożegnalnym listem.

Pisał w nim: "Ja, zwykły, szary człowiek wzywam was wszystkich - nie czekajcie dłużej! Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj, zanim całkowicie pozbawi nas wolności. A ja wolność kocham ponad wszystko, dlatego postanowiłem dokonać samospalenia i mam nadzieję, że moja śmierć wstrząśnie sumieniami wielu osób, że społeczeństwo się obudzi, i że nie będziemy czekać aż wszystko zrobią za was politycy, bo nie zrobią. Obudźcie się, jeszcze nie jest za późno!"

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pogrzeb Piotra Szczęsnego. Mężczyzna zmarł po podpaleniu się w centrum Warszawy

Sześć lat po tej wstrząsającej śmierci postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda miejsce pochówku Piotra Szczęsnego na krakowskim Salwatorze. Urna z prochami mężczyzny spoczywa w kolumbarium.

Na urnie znajduje się fotografia mężczyzny. O tym, że jego czyn pozostaje w ludzkiej pamięci, świadczą pozostawione przy niej znicze i estetyczny wieniec z wikliny.

W miejscu pochówku Piotra Szczęsnego nie brakuje też politycznych symboli. Najbardziej wymownym zdaje się być przypinka z pamiętnym cytatem "Wolność kocham i rozumiem". Są też białe róże, które licznie, na znak solidarności na pogrzeb mężczyzny przynosili żałobnicy.

O tym, że pamięć o tej śmierci wciąż pozostaje żywa świadczyć może jeden, drobny szczegół. Przy urnie "Szarego Człowieka" ktoś przyczepił naklejkę z białym sercem w czerwonej ramce, symbol Marszu Miliona Serc, który odbył się z ramienia opozycji dosłownie na kilka dni przed wyborami.

Ostatecznie to właśnie ostatnie wybory parlamentarne z 15 października 2023 roku zakończyły rządy, z którymi nie zgadzał się Piotr Szczęsny.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić