o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Groźna choroba atakuje w Polsce. GIS wydał ostrzeżenie

11
Podziel się

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed bąblowicą. Latem dochodzi do największej liczby zachorowań. Niestety, w dużej mierze przyczyniają się do tego nasze psy. Jak to możliwe? Co to jest bąblowica i co ją powoduje?

Groźna choroba atakuje w Polsce. GIS wydał ostrzeżenie
GIS ostrzega przed bąblowicą (Pixabay)
bEiFByuZ

Bąblowica. Dlaczego jest groźna?

Bąblowica jest chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych, która przenosi się ze zwierząt na ludzi. Latem dochodzi do największej ilości zachorowań - informuje GIS.
bEiFByvb

Bąblowice powodują larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemców są uwalnianie z kałem zakażonych psów i lisów. Sam pies również może być rezerwuarem tasiemców bąblowco­wych.

Jak może dojść do zakażenia? Do organizmu człowieka larwy tasiemców bąblowcowych mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

Bąblowica - objawy

Bąblowicę jest trudno zdiagnozować, ponieważ przez długi okres jest bezobjawowa. Cysty umiejscawiają się w wątrobie, śledzionie, płucach, nerkach, ośrodkowym układzie nerwowym i w kościach. Od miejsca, gdzie się pojawią, zależą objawy. "Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci" - ostrzega GIS. Do wyleczenia konieczne jest chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką.

bEiFByvh

Jak zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę? GIS radzi

  • zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
  • pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
  • myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne,
  • chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
  • prowadzić regularne zabiegi odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiFByvC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Agata
11 miesięcy temu
Ja poczestowalam się tym od psa... Wyszło na jaw przypadkiem, przy antybiotykoterapii dostałam wstrząsu (pasożytowi nie podpasowal i doszło do takiej reakcji gdy ten się zaczął bronić). Moj na szczęście usadowił się na wątrobie, połowę mi wycieli. Jeśli ktoś nie mial z tym styczności to niech się nie wypowiada. W szpitalu oprócz mnie na oddziale leżało 12 innych osób z tym gównem do wycięcia. To realne zagrożenie dla życia.
Fan Prezesa
11 miesięcy temu
Dlatego mam kota jak Pan Prezes
Kasia
11 miesięcy temu
No to pewnie własciciele psów muszą koniecznie nosic maski i rekawice ochronne 24 godziny. A jak nie to kwarantanna. Czy sa juz testy na to? Ha ha. Czym jeszcze bedziecie nas straszyc?
bEiFByvD
Bzdura2020
11 miesięcy temu
Trupy zgony zakażenia, ciała na ulicach ciężkie zgony okulary maski gogle rękawiczki pomarańczowe zakażenia tyle w temacie...
Odegra
11 miesięcy temu
Artykuł nierzetelny. Największe zagrożenie niesie jedzenie jagód, poziomek, jeżyn prosto z krzaka w lesie. Także spożywanie jedzenia brudnymi rękoma w czasie grzybobrania. Tylko higiena nas broni. Psy mogą zarażać, ale to rzadkość.
Domino
11 miesięcy temu
No chyba jednak nie psy są winne. Winni są ludzie, którzy psów nie odrobaczają, zaniedbują,trzymają w fatalnych warunkach, znęcają się i porzucają. Wszystko, co złe pochodzi od człowieka.
Bat Chłopski
11 miesięcy temu
Kliknąć do mnie nie ma problemu
Należy
11 miesięcy temu
Zapytać Kiepskiego ....on się zna na Bolaku...
Słowianin
11 miesięcy temu
Jak bąblowica jest bezobjawowa to znaczy, że jest niegroźna, tak myśli każdy płaskoziemny parafianin. No i jest oczywiste, że bąblowica to spisek Billa Gatesa, którym chce wszystkich zaczipować.
Beka xd
11 miesięcy temu
Pademiaaa xdxd trzeba zamknąć wszystkie lasu auuuuu orly to je Pademia wiezka niż korona xdxdxd
Zagłoba
11 miesięcy temu
Ja ma nie dochodzic do zakażeń jak niektóre z psami spia w jednym łuzku=a czym brzydsza dama tym ma wiekszego pieska ha ha
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić