Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Groźna choroba atakuje w Polsce. GIS wydał ostrzeżenie

18

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed bąblowicą. Latem dochodzi do największej liczby zachorowań. Niestety, w dużej mierze przyczyniają się do tego nasze psy. Jak to możliwe? Co to jest bąblowica i co ją powoduje?

Groźna choroba atakuje w Polsce. GIS wydał ostrzeżenie
GIS ostrzega przed bąblowicą (Pixabay)

Bąblowica. Dlaczego jest groźna?

Bąblowica jest chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych, która przenosi się ze zwierząt na ludzi. Latem dochodzi do największej ilości zachorowań - informuje GIS.

Bąblowice powodują larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemców są uwalnianie z kałem zakażonych psów i lisów. Sam pies również może być rezerwuarem tasiemców bąblowco­wych.

Jak może dojść do zakażenia? Do organizmu człowieka larwy tasiemców bąblowcowych mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

Bąblowica - objawy

Bąblowicę jest trudno zdiagnozować, ponieważ przez długi okres jest bezobjawowa. Cysty umiejscawiają się w wątrobie, śledzionie, płucach, nerkach, ośrodkowym układzie nerwowym i w kościach. Od miejsca, gdzie się pojawią, zależą objawy. "Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci" - ostrzega GIS. Do wyleczenia konieczne jest chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką.

Jak zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę? GIS radzi

  • zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
  • pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
  • myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne,
  • chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
  • prowadzić regularne zabiegi odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić