Kosma Szczepaniak| 

Groźna choroba w Polsce. Może przenosić się na owocach. GIS ostrzega

37

Lubisz jeść owoce prosto z krzaka? Musisz bardzo uważać. Mogą znajdować się na nich bowiem pasożyty atakujące organizm. Ostrzega przed tym Główny Inspektorat Sanitarny.

Groźna choroba w Polsce. Może przenosić się na owocach. GIS ostrzega
Nieleczona bąblownica może prowadzić nawet do śmierci (Getty Images, Matthew Horwood)

Latem dochodzi do największej liczby zarażeń bąblowicą. Informowaliśmy już o tym, ostrzegając jednocześnie, że należy zachować szczególną ostrożność między innymi podczas kontaktu ze zwierzętami.

Do zarażenia dochodzi w wyniku połknięcia jaj bąblowca. Źródłem tego zarażenia są odchody żywicieli ostatecznych. Człowiek najczęściej zaraża się przez bezpośredni kontakt z sierścią psa lub poprzez spożycie niemytych owoców leśnych.

Spożywanie owoców leśnych prosto z krzaka może zatem okazać się niezwykle ryzykownym posunięciem. GiS ostrzega, że zwierzęta, takie jak np. lisy bardzo często ocierają się o te owoce, przez co zwiększone jest ryzyko pozostawienia na nich pasożytów. Zarażenie bąblowicą jest niebezpieczne dla człowieka, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do śmierci.

Nie ma szczepionki na tę chorobę, wiec musimy się przed nią zabezpieczyć w inny sposób. Bardzo ważne jest regularne odrobaczanie zwierząt domowych. Ponadto owoce, szczególnie leśne, i warzywa powinniśmy myć albo poddawać obróbce termicznej - mówi rzeczniczka sanepidu, Magdalena Smolińska-Kornas.

Jak zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę? GIS radzi

  • zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
  • pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
  • myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne,
  • chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
  • prowadzić regularne zabiegi odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić