Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Grupa Wagnera planuje atak? Gen. Skrzypczak: Wybijemy wam resztki zębów

Rosjanie znowu próbują wywierać presję na Polskę. Część bojowników Grupy Wagnera prowadzi przy polskiej granicy ćwiczenia z żołnierzami białoruskiej obrony terytorialnej. A rosyjskie media łakomie spoglądają w stronę Suwalszczyzny. Na prowokacje ostro odpowiada w rozmowie z o2.pl gen. Skrzypczak.

Grupa Wagnera planuje atak? Gen. Skrzypczak: Wybijemy wam resztki zębów
Gen. Skrzypczak ostro do Rosjan: My wam pokażemy, gdzie jest Władywostok. (PAP, Piotr Polak)

Bojownicy z Grupy Wagnera są na Białorusi. Nie jest jasne, ilu ich tam przebywa i jakie są ich zadania. Niemal na pewno będzie to element wywierania presji na Polskę i Litwę. O ile trudno oczekiwać otwartej agresji militarnej, o tyle działania pod progiem konfliktu (np. działania hybrydowe, takie jak dywersja, prowokacje) mogą się pojawić.

Elementem takich działań może być np. ogłoszenie wspólnych ćwiczeń białoruskich żołnierzy z wagnerowcami. Jest to element budowania napięcia i z pewnością skupi uwagę naszych wojsk i służb na granicy polsko-białoruskiej. I jednocześnie odciągnie ją od konfliktu toczącego się w Ukrainie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Białoruś do tej pory nie wysłała formalnie swoich wojsk na Ukrainę. Pozostaje jednak bezpośrednio zaangażowana w konflikt po stronie Rosji, m.in. poprzez udostępnianie agresorowi swojego terytorium i infrastruktury wojskowej. Ale w przeszłości potrafiła napsuć krwi otaczającym ją sąsiadom, w tym Polsce. Wszyscy pamiętamy kryzys uchodźczy, jaki dwa lata temu rozpętali Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin. Polska granica była szturmowana przez kierowanych tam uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fatalna wiadomość dla Ukrainy? Padła data. Wtedy mogą wkroczyć

Wagner, Białoruś i przesmyk suwalski

Pojawienie się na Białorusi wagnerowców może dodatkowo zaostrzyć sytuację. Niejasny jest przede wszystkim ich status. Nie wiadomo, czy przebywają w tym kraju jako "goście" czy jako forma dodatkowego nadzoru Putina nad Łukaszenką, by ten nie wykonywał żadnych ruchów, które mogą być dla zaangażowanego w wojnę Kremla niemiłą niespodzianką.

Nie należy też się spodziewać, że nagle wybuchnie wojna Białorusi i Polski. Nawet jeśli za naszą wschodnią granicą pojawili się bojownicy, to jest ich od kilkuset, do maksymalnie kilku tysięcy. Nie są to siły, które mogłyby zagrozić regularnej armii kraju NATO.

Ale Rosjanie podgrzewają atmosferę. Elementem tego jest choćby wypowiedź przewodniczącego Komitetu Obrony w Dumie Państwowej, czyli izbie niższej rosyjskiego parlamentu. Były zastępca ministra obrony Rosji a obecnie poseł Andriej Kartapołow stwierdził, że bojownicy z Grupy Wagnera zostali wysłani na Białoruś, by zająć przesmyk suwalski.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Gwoli wyjaśnienia: przesmykiem suwalskim nazywa się wąski kawałek terenu między Polską a Litwą. Zajęcie go przez obce wojska mogłoby nastręczyć NATO dużych problemów, bo oznaczałoby faktyczne odcięcie krajów bałtyckich od dostaw i pomocy NATO. Problem przesmyku znany jest od lat. Między innymi do obrony takich jak ten terenów w Polsce stacjonuje batalionowa grupa bojowa NATO.

To około 1,5 tys. żołnierzy, którzy - w razie konfliktu - mają wspomóc obronę naszego kraju. Stacjonują oni w Orzyszu. Ich obecność w Polsce to efekt inicjatywy NATO na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa flanki wschodniej Sojuszu, czyli tzw. enhanced Forward Presence - wzmocniona wysunięta obecność.

"Retoryka pijanego Miedwiediewa"

Trudno oczekiwać, by zajęta wojną w Ukrainie Rosja zdecydowała się wszczynać kolejną wojnę, tym razem z NATO. Trudno również wyobrazić sobie, by na taki krok zdecydowała się zależna od Rosji Białoruś. Ale podgrzewanie atmosfery i budowanie napięcia, klimatu zagrożenia wojną - to już inna sprawa. To najważniejszy cel Rosjan.

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z o2.pl wskazuje, że właśnie na takie wytwarzanie poczucia grozy i nadciągającego konfliktu liczą Rosjanie. I powinno to spotkać się z naszą zdecydowaną odpowiedzią.

Sianie propagandy o wagnerowcach, którzy chcą zaatakować przesmyk suwalski, to retoryka skacowanego albo wręcz pijanego Miedwiediewa czy Łukaszenki. Na mówienie o tym, że wagnerowcy z Białorusi zajmą przesmyk suwalski należałoby odpowiedzieć: to chodźcie i spróbujcie! Zobaczymy, czy dacie radę! Jeśli chcecie tu przyjść, to my wam pokażemy, gdzie jest Władywostok - mówi ostro Skrzypczak.

Dodaje zarazem, że Rosjanie "nie przekroczą granicy", bo wiedzą, czym by się to dla nich skończyło. I ma rację, bo agresja Białorusi lub Rosji na Polskę oznaczałaby aktywację art. 5 traktatu o NATO i rozpoczęcie kolektywnej obrony Sojuszu. Innymi słowy - wojnę z NATO. A to, dla osłabionej przedłużającą się wojną w Ukrainie Rosji, mogłoby być gwoździem do trumny. Byłoby to zresztą, jak zauważa generał, korzystne także dla Ukrainy, która od dłuższego czasu próbuje wciągnąć do tej wojny Sojusz.

Trzeba jasno powiedzieć, że Rosjanie nie mają szans z NATO. Ale Rosjanie tym straszą – i zdarza się, że reagują na to zastraszanie niestety ale nasi politycy. Jak chce się budować odporność narodu, jeśli zastraszeni – a nawet powiem to głośno: przerażeni po pachy – są politycy. Rosjanom trzeba jasno powiedzieć: przyjdźcie i spróbujcie, to wybijemy wam resztki zębów, których nie wybili wam Ukraińcy - mówi dalej Skrzypczak.

Na granicy mogą zdarzać się incydenty. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której nasi pogranicznicy czy żołnierze zostają ostrzelani z terenu Białorusi. W obecnych warunkach Białorusini zawsze będą mogli powiedzieć, że takich działań dopuścili się wagnerowcy. A skoro niedawno zbuntowali się przeciwko armii i Putinowi, to dlaczego mieliby liczyć się z Łukaszenką?

Można bać się, że bojownicy Grupy Wagnera "wejdą" w temat nielegalnego przerzutu ludzi przez granicę. A o ile białoruscy pogranicznicy zachowywali choćby pozory przestrzegania jakichkolwiek, choćby najbardziej podstawowych praw człowieka, o tyle w przypadku wagnerowców może to być zupełnie inaczej. Mogą też próbować uzbrajać uchodźców, przed czym przestrzegała Łotwa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić