o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Historyczna decyzja na Kubie. Koniec ery Castro

10
Podziel się

Raul Castro ustępuje ze stanowiska szefa Komunistycznej Partii Kuby, najpotężniejszej struktury w kraju. Jest to historyczna decyzja - Castro i jego nieżyjący już brat Fidel rządzili na Kubie od rewolucji w 1959 roku.

Historyczna decyzja na Kubie. Koniec ery Castro
Raul Castro rezygnuje z roli przywódcy partii komunistycznej (Getty Images, Sven Creutzmann)
bEarlKiJ

Podczas ósmego kongresu Partii Komunistycznej Kuby, który rozpoczyna się w piątek, nowym sekretarzem generalnym partii Miguel Díaz-Canel. W praktyce oznacza to, że będzie on pełnił najwyższy urząd w państwie. Raul Castro powiedział o planowanym przejściu na emeryturę jeszcze w 2018 roku i właśnie Díaza-Canela wskazywał jako swojego potencjalnego następcę.

60-letni Díaz-Canel reprezentuje tzw. "nowe pokolenie" i obecnie pełni funkcję prezydenta przez pierwszą z dwóch pięcioletnich kadencji. Castro przechodzi na emeryturę w czasie gdy Kuba, jeden z ostatnich krajów komunistycznych na świecie, stoi przed wieloma wyzwaniami. Gospodarka państwa skurczyła się o 11 procent w 2020 roku z powodu pandemii i zmaga się z zaostrzonymi sankcjami USA i spadkiem pomocy ze strony Wenezueli.

bEarlKiL

Castro nadal będzie wpływową postacią

Wielu analityków uważa, że ​​Castro, który w czerwcu skończy 90 lat, pozostanie najbardziej wpływową postacią na wyspie aż do śmierci. Jednak niektórzy eksperci uważają, że rezygnacja Castro jest ważna dla przyspieszenia reform gospodarczych. Rządowi brakuje twardej waluty na import żywności i lekarstw, co oznacza niekończące się kolejki przed sklepami, gdy żywność jest dostępna, oraz jeden posiłek dziennie dla niektórych rodzin.

Wyzwania tego kraju doprowadziły do ​​niezadowolenia społecznego na poziomie rzadko spotykanym od czasu rewolucji komunistycznej z 1959 roku. Mobilny internet umożliwił szybkie rozpowszechnianie filmów protestacyjnych wśród Kubańczyków, a także pomógł aktywistom się zmobilizować.

bEarlKiR

Nowy etap w historii kraju

Obserwatorzy zauważają, że wydarzenie to rozpoczyna nowy etap w historii kraju - zakończy ponad 60 lat rządów Fidela i Raula Castro. Fidel rządził Kubą od 1959 r. do 2006 r., a Raul Castro, który zastąpił swojego zmarłego w listopadzie 2016 roku brata Fidela, kolejnych 12 lat, a przez kolejne lata pozostawał głównym sekretarzem Partii Komunistycznej Kuby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEarlKjm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Artur
miesiąc temu
Źle się dzieje za kilkanaście miesiecy bedziemy miec w polsce plage mini kubanczyków i na dodatek czarnych
Micia
miesiąc temu
Ciekawe czy Maguel będzie brał srebrniki jak nasz Bolo.
Wojciech
miesiąc temu
Ta forma komunizmu przegrała już dawno. teraz będzie komunizm korporacyjny. Z CNN, Fejsem, Google i bankami na czele. Reszta bez zmian. Dla "naszych" wszystko a reszta ma milczeć i ciężko pracować na nasze wygodne życie.
bEarlKjn
Adikszczecin
miesiąc temu
Widziałem zdjęcia Batisty z Kuby, Antonio Salazara z Portugalii, Pinocheta z Peru i podobne fotografie generała Sikorskiego i gen. Franco z Hiszpanii, więc mam jedno zdanie że komunizm sam sobie rozmontował Mur Berliński i wycofał wojsko i na koniec się rozwiązał ZSRR bo spełnił swoje zadania i rozlał się na zachodnie kraje.
emigrant USA
miesiąc temu
pewnie wysla Tfuska na ratunek Cubie
hela z mazur
miesiąc temu
moze kryształ tez tak postąpi?
turysta
miesiąc temu
Zacofanie ideologia pociąga za sobą skutki przykro; współczuc mieszkańcom tych krajow i dzieciom.Jedyny atut to,że nie mają zimy.Pozostale aspekty urągają godności zycia, rozwoju,wegetacja.
Adikszczecin
miesiąc temu
Raul jest tak bogaty, że po operacji na wymienienie organów i odmłodzeniu twarzy, w nowym sezonie wybiegnie na boiska ekstraklasy Hiszpańskiej w Celcie Vigo albo Realu Madryt.
B52
miesiąc temu
Nie róbcie tego bracia Castro. Nie zostawiajcie Kaczyńskiego samego. On was tak podziwiał i wzorował się na was. Co teraz będzie? Jak zostanie sam jak palec? Kim daleko, znikąd pomocy, tylko w Afryce jeszcze są rządy kacyków ale nieliczne.
Swojak
miesiąc temu
No i kto teraz będzie mówić o socjalizmie i smierci
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić