o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Historyczny lot. Śmigłowiec na Marsie

9
Podziel się

Historyczne chwile na Marsie. W poniedziałek 19 kwietnia maszyna bez napędu rakietowego po raz pierwszy wzniosła się nad powierzchnią innej planety! Dokonał tego niewielki śmigłowiec NASA Ingenuity.

Historyczny lot. Śmigłowiec na Marsie
Niewielki śmigłowiec Ingenuity na Marsie. (NASA)
bEDhvYzV

Premierowy lot na Marsie zakończył się sukcesem. To bez wątpienia niemałe osiągnięcie, które odbija się szerokim echem w mediach. Mówi się o tym na całym świecie.

Śmigłowiec Ingenuity wzniósł się na wysokość około 3 metrów. Nieco później opadł na powierzchnię Marsa.

bEDhvYzX

Lot trwał około 40 sekund. Sieć obiegają zdjęcia z tej akcji, a nawet krótkie nagranie z łazika Perseverence.

NASA. Będą kolejne loty

Misja przewiduje kolejne loty. Tym razem już nie tylko w górę i w dół, ale również z przemieszczaniem horyzontalnym.

bEDhvYAd

Zadania mają być wykonywane aż do pełnego wyczerpania energii - podaje serwis komputerswiat.pl. Najważniejsze jednak już za nami. Dzięki poniedziałkowemu wydarzeniu można oficjalnie ogłosić, że latanie na Marsie jest możliwe.

Latanie na Marsie jest trudniejsze niż na Ziemi. Wszystko za sprawą tego, że atmosfera jet tam aż 100 razy rzadsza niż na naszej planecie. By wznieść się w powietrze na Czerwonej Planecie, potrzeba 100 razy większej siły lub 100 razy mniejszej masy.

bEDhvYAe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDhvYAy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
PS81
5 miesięcy temu
Fajnie, że odkrywamy nową planetę. Będziemy mieli co zaśmiecać
.Xx
5 miesięcy temu
Jaka jest pewność że to jest Mars? Równie dobrze może to być pustynia w Nevadzie, albo Góry Skaliste ? Z tym lądowaniem człowieka na księżycu też są jakieś wątpliwości.
Tomek
5 miesięcy temu
Jak zwykle żeby prawda nie wyszła na jaw nagranie kręcone pralką w jakości z lat 80-90. Widać, że Hollywood nie próżnuje.
bEDhvYAz
CośTuNieGra
5 miesięcy temu
Dlaczego filmik jest tak słabej jakości i składa się z połączonych pojedynczych zdjęć (klatek) robionych co kilka sekund? Niczym pierwsze filmy z końca XIX wieku? Przecież na łaziku są rzekomo bardzo wysokiej jakości kamery, które mogłyby zarejestrować obraz w jakości 4K. Aha, to pewnie celowo pogorszona jakość, żeby trudniej było wykryć fałszerstwo. Bo zrobić realistyczną komputerową symulację lotu w warunkach marsjańskich jest bardzo trudno.
pawel
5 miesięcy temu
a w południowej Kenii dzieci Masajów chodzą w podartych ubraniach ....
pilot
5 miesięcy temu
"Tym razem już nie tylko w górę i w dół, ale również z przemieszczaniem horyzontalnym"... Czyli po polsku mówiąc - będzie po prostu latał.
Redaktorze!
5 miesięcy temu
To że atmosfera jest 100 razy rzadsza oznacza, iż trzeba wytworzyć większą siłę nośną w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Po korekcie na siłę ciążenia wychodzi iż siła nośna musi być około 40 razy wyższa niż w ziemskich maszynach. A to uzyskano dzięki ogromnej prędkości obrotowej śmigieł.
Redaktorze zl...
5 miesięcy temu
Jak można pisać, że skoro atmosfera jest sto razy rzadsza to trzeba sto razy większej siły? Za coś takiego należy się jedynka z fizyki w podstawówce! Siła nośna musi pokonać siłę grawitacji. Skoro grawitacja na Marsie to 38% ziemskiej, więc i siła nośna która jest potrzebns jest ponad dwa razy mniejsza.
Mimi
5 miesięcy temu
Dron wielkości kostki masła śmigłowcem zwą...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić