Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Horror w polskim schronisku. Wyłudzanie pieniędzy na "opiekę" nad zwierzętami

39
Podziel się:

Dzięki interwencji obrońców praw zwierząt oraz policji i prokuratury może udać się przerwać dramat tysięcy zwierząt przetrzymywanych w fatalnych warunkach w schronisku w Radysach w województwie Warmińsko-Mazurskim. Organizacje chroniące zwierzęta rozpoczęły zbiórkę, która pozwoli na zakończenie nieludzkiego procederu wyłudzania pieniędzy za "opiekę" nad bezdomnymi zwierzętami.

Horror w polskim schronisku. Wyłudzanie pieniędzy na "opiekę" nad zwierzętami
W pierwszej kolejności udzielono pomocy zwierzętom w najgorszym stanie. (YouTube)

Schronisko w Radysach jest jednym z największych w Polsce. Według organizacji "Pogotowie dla zwierząt", może być tam przetrzymywane nawet 3 tysiące psów i kotów. O tym, że mieszkające tam psy oraz koty żyją w tragicznych warunkach było wiadomo już od dawna, jednak teraz szereg organizacji pomocy zwierzętom oraz prokuratura i policja postanowiły zewrzeć szeregi.

Zwierzęta mieszkały, w małych boksach albo klatkach. Często miały nieleczone infekcje, niegojące się rany, były spragnione i niedożywione. Z pierwszych kilkudziesięciu psów, które zostały zabrane przez policję oraz organizacje i towarzystwa opieki nad zwierzętami, wiele miało udar społeczny spowodowany brakiem dachu.

Okazuje się, że właściciele schroniska w Radysach zrobili, kosztem zdrowia i życia zwierząt, dobry biznes na ich przygarnianiu.

Właściciele tego miejsca wygrywają kolejne przetargi w gminach na bezdomne psy, ponieważ proponują najniższy koszt za przyjęcie zwierzęcia pod opiekę – „kasują” za jego dalsze życie niewiele ponad 1000 złotych. Jak wygląda dalsza opieka za taką cenę? Nie trudno przewidzieć - piszą członkowie organizacji "Pogotowie dla zwierząt" na stronie zbiórki.

Czytaj także:

Kara za znęcanie się nad zwierzętami

Obecnie teren schroniska przeszukuje około 100 osób. Wielokrotnie znajdują tam psy i koty w stanie skrajnego wyczerpania, albo, niestety, już martwe, których ciała były pozostawione same sobie.

Na szczęście jednak koszmar zwierząt powoli się kończy. Może to być też sygnałem dla innych, którzy pod płaszczykiem pomocy dla bezdomnych psów robią okrutny interes i tych, którzy na to zezwalają. Sprawę bada bowiem prokuratura.

Planuje ona postawić zarzuty nie tylko właścicielom schroniska, ale też wojewódzkiemu weterynarzowi, który ignorował wcześniejsze informacje o warunkach w Radysach i nie przeprowadzał odpowiednich kontroli.

Każdy pies zostanie zbadany, sprawdzony czy potrzebuje pomocy i czy nie doszło przypadkiem do znęcania się nad zwierzętami. Psom, które będą wymagały pomocy, zostanie ona udzielona - komentował dla TVP3 Olsztyn, rzecznik tamtejszej prokuratury, Krzysztof Stodolny.

Na pomoc zwierzakom udało się zebrać w błyskawicznym czasie już prawie milion złotych. Na stronie ratujemyzwierzaki.pl, organizatorzy zbiórki informują, że dziennie są w stanie zebrać ze schroniska około 200 psów. Jednak koszty takiej jednej interwencji to kilkadziesiąt tysięcy złotych - potrzebni są weterynarze, zoopsycholodzy, behawioryści, należy opłacić transport i przygotować całe przedsięwzięcie.

Link do zbiórki oraz więcej informacji na temat akcji i szokującego zachowania właścicieli ośrodka znajdziemy tutaj.

Zobacz także: Zaniedbany lew w cyrku. Mieszkał w małej klatce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Wet
2 lata temu
Najprościej jest rozwalić schronisko.Ale przejąc je to by było coś. A gdyby tak fundacje przejęły schronisko?Taki jest cel takich akcji. Byśmy wtedy zobaczyli jak się takim molochem zarządza i czy faktycznie w takim schronisku byłoby lepiej.Schronisko to mniejsze zło.Wałęsające się psy są zagrożeniem epizootycznym, polują na zwierzynę łowną, atakują ludzi, prznoszą choroby.Niech gminy płacą więcej kasy na rozwiązanie problemy i będzie po sprawie.
Karolina
2 lata temu
Odpowiedzialność za to powinna ponieść też Gmina nie wierzę że tam nikt nic nie wiedział. Po prostu nie wierzę to nie trwało kilka miesięcy tylko kilka lat. Jak można przekazywać pieniądze na zwierzę i tego nie kontrolować. W to musi by uwikłanych masę ludzi włącznie z weterynarzami którzy tych psów doglądali. To obłęd jak ludzie są chciwi na pieniądze. Po trupach aby mieć więcej 😔
Skandal
2 lata temu
To nieprawdopodobny skandal? A gdzie są organizacje, które miały nadzór nad tak wielkim schroniskiem? Czy nikt tego nie widział, co tam sie dzieje? Szlag trafia, gdy to się czyta! Wszystkich, ale to wszystkich, jtórzy byli odpowiedzialni za nadzór nad schroniskiem surowo należ ukarać, przede wszystkim dużymi mandatami, skoro czerpali materialne korzyści z tego schroniska. A swoją drogą, kiedy tak naprawdę w dziejach ludzkości spełni się hasło: "Człowiek - to brzmi dumnie!" Niestety - nasze niedoczekanie!
Jola
2 lata temu
No i kolejną zbiórka. Te wszystkie fundacje to jedna wielka pralnia pieniędzy. Najwięcej cierpią Ci, którzy mieli na tych aktach dobroci skorzystać.
Nick
2 lata temu
Proponuję aby sprawdzić następne schroniska i fundacje,bo takich procederów może być więcej.
Oooo
2 lata temu
Nie wierze ze nie da się ich transportowac taniej! Lolka tysięcy złotych! Dziennie. za transport. bo potrzebni są zoolopsycholodzy, itd. A w którym schronisku w Polsce jest super, może w większy miastach. Dobrze ze nastały czasy,koedy takie miejsca są piętnowanie a ludzie karani! W końcu.. Noo ale za drogo za ta interwencję. Ciekawe, jak zawzięta była walka o wygranie przetargu, lub kto miał znajomości by wziąć udział w akcji pomocy i sie nachapac. Niby dobro czynią, ale ja bym im na ręce patrzył. Tak czy siak. Zostało zebrane 1mln złotych! Za to postawiliby nowoczesny hotel dla zwierząt, ale muszą poniesc oficjalnie koszta by się rozliczyc. Jak zwykle zachłanność. SĄ glodne zwierzaki i ludzie! Bijemy brawa. ciekaw jest czy słusznie. W każdym razie. nawet jeśli nie zasługują na brawa, to cieszy mnie fakt, że chyba te zwierzaki nie cierpią już.
jajco
2 lata temu
ale jaja, ale jaja, ale jaja hahahahaha
Andrzej
2 lata temu
ZAPYTAM CZY SŁUŻBY państwowe to całkowita prywata gdzie organy kontrolne właściciel MUSI BYĆ ukarany ale nie TYLKO ON
Ewa
2 lata temu
Dlaczego nie obciąża tych co powinni opiekować się zwierzętami? To nie była jedna osoba. Ktoś pewnie ich kontrolował albo powinien to robić. Weterynarz też pewnie maczał tam palce. Ich wszystkich obciążyć leczeniem, prócz oczywistej kary za znęcanie.
PAP
2 lata temu
Czy ktoś zrobi porządek z ujadającymi i wyjącymi psami w blokach lub miauczącymi kotami , kiedy szczekają i miauczą w dzień i po całych nocach za ścianą. Wybić co do jednego i zaprosić rzeźnika , aby zrobił z nich kiełbasy, zaprosić mieszkańców na grilla i ucztować z tej okazji.
PAP
2 lata temu
Czy ktoś zrobi porządek z ujadającymi i wyjącymi psami w blokach lub miauczącymi kotami , kiedy szczekają i miauczą w dzień i po całych nocach za ścianą. Wybić co do jednego i zaprosić rzeźnika , aby zrobił z nich kiełbasy, zaprosić mieszkańców na grilla i ucztować z tej okazji.
stary baca
2 lata temu
Wiecie może ja niepoprawny politycznie jestem, ale po co gromadzimy takie zwierzęta i przetrzymujemy w nieludzkich warunkach.Po okresie karencji/ adopcja?/ należy zlikwidować .Nie żal nam dzików ,świń i krów, tuczonych kurczaków i innego drobiu.. Nie żal nienarodzonych dzieci
BCD
2 lata temu
Bezdomne zwierzęta nie biorą się znikąd. Każdy posiadacz zwierzęcia musi być odpowiedzialny i płacić za utrzymanie zwierząt bezpańskich. Z jakiej racji mamy wszyscy ponosić koszty utrzymania schronisk dla zwierząt? Niech właściciele, skoro zwierzęta lubią, łożą na schroniska, bo to oni wyrzucają swoich podopiecznych, albo o nich nie dbają. Żebractwo w Polsce staje się co raz powszechniejsze: Federacja Kobiet żebrze w internecie o jałmużnę, obrońcy zwierząt, cwaniacy i nie wiadomo kto jeszcze
(_)
2 lata temu
jedno jest pewne, że za niedługo zabronią nam jeść drobiu, pić mleka etc.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić