Imigranci chcieli porwać statek. Szturm włoskich sił specjalnych

160

Włoscy komandosi opanowali sytuację na statku Galatea Seaways, który w drodze z Turcji do Francji chcieli przejąć nielegalni imigranci. Ci znaleźli się na pokładzie i z zaskoczenia zaatakowali załogę. Na miejsce szybko wysłano siły specjalne, które uniemożliwiły porwanie. Sprawców aresztowano, odpowiedzą za piractwo.

Imigranci chcieli porwać statek. Szturm włoskich sił specjalnych
Piraci chcieli porwać na morzu statek. Szturm sił specjalnych z Włoch zapobiegł tragedii (Twitter, Marina Militare)

Takiej sytuacji na Morzu Śródziemnym nie było od lat. Piraci wdarli się na pokład tureckiego statku Galatea Seaways i próbowali wziąć marynarzy jako zakładników. Okręt płynął z Turcji do Francji, ale został przechwycony przez włoskich komandosów, którzy zostali zaalarmowani przez załogę.

Włoska marynarka wojenna zaraz wysłała dwa śmigłowce ze specjalsami, a ci szybko opanowali sytuację i zatrzymali napastników. Było ich piętnaścioro, wszyscy to nielegalni imigranci z Syrii, Afganistanu i Iraku. Według różnych źródeł na pokładzie znaleźli się jako pasażerowie na gapę, albo zostali podjęci z morza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajne radary ZSRR. Polacy w opuszczonym miejscu nad Bałtykiem

Napastnicy byli uzbrojeni w noże i chcieli przejąć kontrolę nad jednostką.

Włoscy komandosi ruszyli do szturmu zaraz po zaalarmowaniu przez załogę, która starała się zatrzymać piratów. Sygnał dał kapitan, który zgłosił napaść do tureckiego armatora. Ten zaalarmował Włochów, bo okręt płynął raptem 90 mil od wybrzeży Italii. Potem wszystko działo się bardzo szybko.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dwa helikoptery przeprowadziły desant na pokład, gdzie wysadzono kilkunastu żołnierzy. Ci zaraz opanowali sytuację i aresztowali sprawców. Akcja ratunkowa trwała niemal siedem godzin, bo sprawcy zabarykadowali się w ładowni statku i nie chcieli ułatwiać zadania Włochom. Wszyscy odpowiedzą za piractwo.

"Okręt został odbity, a cała 22-osobowa załoga tureckiego statku jest bezpieczna" - poinformowało włoskie ministerstwo obrony narodowej.

Statek towarowy Galatea Seaways został sprowadzony przez włoskie służby do portu w Neapolu. Tam czekała już policja, o czym informowały lokalne media. Jednostka jest przeznaczona do przewozu pojazdów i pływa pod turecką banderą. Wyruszył 7 czerwca z Topçular w Turcji i kierował się do Sète w południowej Francji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Problem nielegalnych imigrantów, którzy starają się pokonać Morze Śródziemne i dotrzeć z Afryki do Europy wciąż jest bardzo aktualny. Ludzie pokonują morze na prowizorycznych tratwach, starają się pokonać trasę w kontenerach czy podróżując "na gapę". I często płacą życiem za ryzykowną i bardzo niebezpieczną podróż do lepszego świata.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić