aktualizacja 

Instruktor nie wytrzymał. Pokazał, co robią turyści w Beskidach

236

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, ale w polskich górach nadal roi się od turystów. Niestety, nie wszyscy ruszają na szlak odpowiednio przygotowani, narażając się na duże niebezpieczeństwo. Dowodem tego jest nagranie, które obiegło w ostatnim czasie media społecznościowe.

Instruktor nie wytrzymał. Pokazał, co robią turyści w Beskidach
Tak zachowują się Turyści w górach (Getty Images, TikTok)

Wysokie temperatury w całym kraju kuszą Polaków do korzystania z ostatnich dni wakacji i wyjazdów na wczasy. Jak co roku jedną z ulubionych destynacji rodaków są góry. Trudno się dziwić, polskie pasma są pełne uroku, lecz niektórzy zapominają, że to miejsce specyficzne i wymagające odpowiedniego, skrupulatnego przygotowania.

Do mediów społecznościowych regularnie trafiają nagrania ukazujące turystów wędrujących górskimi szlakami w nieprzystosowanej do tego odzieży i złym obuwiu. Wyruszając w góry, trzeba przecież mieć na uwadze, że pogoda bywa tam skrajna i potrafi zmieniać się z minuty na minutę. Niestety wiele osób nagminnie lekceważy nagminne apele GOPR-owców, prosząc się o tragedię.

Tak zachowują się turyści w polskich górach

Doskonale ilustruje to wideo zarejestrowane z Beskidu, które kilka dni temu udostępnił na TikToku instruktor turystyki górskiej Dawid Kołodziejczyk, prowadzący kanał "zbelfrem". Zachowanie turystów ukazane na nagraniu woła o pomstę o nieba.

Na krótkim filmie widać dwie naganne postawy, które w górach nie powinny mieć miejsca. Na pierwszym planie w oczy rzuca się trójka osób, która w deszczu i burzy stoi pod drzewem, zasłaniając przed spadającymi z nieba kroplami... kocem. Obok nich wyboistym szlakiem przechodzi mężczyzna w sandałach i z parasolem.

To jest proszenie się o tragedię. Tak przygotowani chodzą ludzie po górach. Zamiast kurtek i odpowiednich butów to: sandały, koce, parasolki - skomentował nagranie instruktor.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Specjaliści nieustannie przestrzegają, by w burzę unikać drzew. Osłaniające przed deszczem konary mogą wydawać się kuszące, jednak jeżeli w drzewo uderzy piorun, może ono zranić, a nawet zabić znajdujące się w pobliżu osoby. Parasol z kolei posiada metalowe elementy, które mogą stwarzać "ścieżkę" dla piorunów.

Co do sandałów - takie obuwie w żaden sposób nie odpowiada warunkom w górach. Na szlakach nawierzchnia jest zwykle nierówna i kamienista, a po deszczu - błotnista. Łatwo się potknąć i poślizgnąć. W góry powinno ubierać się stabilne buty z grubą podeszwą i najlepiej usztywnioną kostką. Z kolei zamiast zbędnego balastu w postaci koca, który zabrali ze sobą turyści z nagrania, lepiej wziąć kurtkę typu softshell z kapturem, chroniącą przed wiatrem i deszczem.

Zobacz także: Tatry latem to świetny pomysł. Ekspert mówi, o czym trzeba pamiętać
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić