Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Internauci chcą zmiany brytyjskiego orderu. Przypomina im śmierć George'a Floyda

25

Internauci stworzyli petycję o zmianę wyglądu jednego z najważniejszych brytyjskich odznaczeń nadawanych osobiście przez królową. Twierdzą, że Order św. Michała i św. Jerzego przypomina śmierć George'a Floyda.

Internauci chcą zmiany brytyjskiego orderu. Przypomina im śmierć George'a Floyda
Order św. Michała i św. Jerzego to jeden z najważniejszych brytyjskich odznaczeń (Wikimedia Commons)

Order św. Michała i św. Jerzego został ustanowiony w 1818 r. Jest tradycyjnie przyznawany ambasadorom, dyplomatom i wyższym urzędnikom ministerstwa spraw zagranicznych za szczególne zasługi i osiągnięcia. Mogą być nim odznaczeni również cudzoziemcy. Otrzymali go m.in. Ryszard Kaczorowski, Aleksander Kwaśniewski i Włodzimierz Cimoszewicz.

Internauci są oburzeni wyglądem brytyjskiego orderu. Utworzyli petycję

Na awersie odznaczenia znajduje się wizerunek św. Michała, który depcze szatana. Twórcy petycji twierdzą, że obraz przypomina zabójstwo czarnoskórego George'a Floyda, który został uduszony przez policjanta w USA.

Petycja, która wzywa do zmiany wyglądu orderu, zebrała na stronie change.org niemal 5,5 tys. podpisów. Internauci twierdzą, że obraz jest rasistowski i ma pokazywać wyższość białej rasy.

Obraz przedstawiony na orderze to anioł o białej skórze, stojący na głowie/szyi czarnoskórego diabła. To bardzo obraźliwy obraz, przypomina także niedawne morderstwo George'a Floyda przez białego policjanta w taki sam sposób, jak prezentowany w tym medalu - napisała Tracy Reeve, autorka petycji.
Pierwotny obraz mógł przedstawiać św. Michała zabijającego szatana, ale postać ta nie ma rogów ani ogona i jest wyraźnie czarnoskórym mężczyzną. Jest to szokujące przedstawienie, a jeszcze bardziej szokujące jest to, że obrazem ten można nagradzać ambasadorów reprezentujących ten kraj za granicą - powiedział "The Guardian" Sir Simon Woolley, dyrektor i jeden z założycieli organizacji Operation Black Vote.

Zobacz także: Zburzyli pomnik Kolumba. Odkrywca Ameryki symbolem rasizmu

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić