Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Cztery lata od pokonania ISIS. Tak dzisiaj wygląda Mosul. Budzi grozę

6
Podziel się:

W 2017 roku bojownicy ISIS stracili kontrolę nas Mosulem. Mimo upływu lat miasto nie zdołało podnieść się z ruiny. Nagranie z drona ujawniło rozmiary zniszczeń. Najbardziej zdewastowane są budynki, które mają związek z tragiczną przeszłością miejsca.

Cztery lata od pokonania ISIS. Tak dzisiaj wygląda Mosul. Budzi grozę
Mosul nie podniósł się ze zniszczeń po tym, jak stoczono w nim zaciętą walkę z bojownikami ISIS. (YouTube, Ruptly)

Od czerwca 2014 roku Mosul w północnej części Iraku pozostawał pod kontrolą bojowników ISIS. Terror w mieście trwał aż do lipca 2017 roku, gdy miasto zostało wyzwolone przez armię iracką i kurdyjskich peszmergów.

Mosul był miejscem zaciętych walk z ISIS. Jak dziś wygląda to irackie miasto?

Bitwa o Mosul trwała aż dziewięć dni i zakończyła się pokonaniem sił Państwa Islamskiego. Mimo że rząd Iraku odzyskał kontrolę nad miastem, nie udało się naprawić wszystkich zniszczeń, które stanowią "pamiątkę" po bitwie.

W trakcie ofensywy z Mosulu uciekło nawet kilkaset tysięcy cywilów. Z wyliczeń Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że tylko w pierwszych tygodniach walk mogło być ich nawet dwieście tysięcy. W konsekwencji konieczne było utworzenie obozów dla uchodźców.

Jak informuje rosyjski serwis informacyjny Ruptly, najbardziej zrujnowaną częścią Mosulu pozostaje starówka. Właśnie na tym terenie toczyły się najzacieklejsze walki, w wyniku których zniszczeniom uległy m.in. zabytkowe kościoły oraz klasztory.

Zobacz także: Zobacz też: ''Swąd palonego mięsa odebrał mi oddech''. Brytyjski komandos o torturach w Iraku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Gal Anonim
rok temu
I bardzo dobrze, że się nie podniosło z ruin. Dzicz trzeba tępić do ostatniej sztuki.
pawel
rok temu
Hiroszimy i Nagasaki też jankesi nie odbudowali ...
ip123
rok temu
Całość tragedii należy przypisać sprawcom napaści na Republikę Iraku a za którą żaden z najeźdźców nie odpowiedział prawnie, moralnie i materialnie. A były tam podczas napaści na ten odległy a przyjazny Polakom kraj wojska europejskie (w tym polskie). Trybunał Sprawiedliwości w Hadze już niedługo powinien zakładać togi. Teraz ma problem z napaścią i wzburzeniem państwa : Jugosławia .
SuperGość
rok temu
Muzułmanie jakiego by nie byli odłamu nie są w stanie ani duchowo ani intelektualnie stworzyć funkcjonalnej państwowości na wzór państw wyrosłych na kulturze chrześcijańskiej. Jeżeli już jakaś zbiorowość muzułmańska stworzy państwowość to jest ona oparta w mniejszym lub większym stopniu na szariacie a to równa się dyktaturze mniej lub bardziej totalnej a ta zabija ludzi zarówno fizycznie jak i twórczo i jest gwarantem w najlepszym razie całkowitego zacofania i degradacji cywilizacyjnej takiej społeczności. Niektóre kraje muzułmańskie funkcjonują nieźle tylko dzięki zasobom naturalnym które sprzedają krajom wyrosłym na kulturze chrześcijańskiej - historia "sułtanatu ISIS" najlepiej to udowodniła
Dziobak.
rok temu
Jak mają odbudować skoro wszyscy architekci i inżynierzy uciekli do Niemiec ?
Laps
rok temu
Ciapaki niech wracają odbudować własne gniazdo, nam po II WŚ nikt nie pomagał
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić