Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Jedno z największych zwierząt świata. Morze wyrzuciło na brzeg 30-tonowego giganta

24

15-metrowego humbaka znaleźli plażowicze spacerujący po piasku w Rio de Janeiro.

Jedno z największych zwierząt świata. Morze wyrzuciło na brzeg 30-tonowego giganta
(Instagram.com)

Morze wyrzuciło martwe zwierzę na brzeg. Szybko na plaży Ipanema zaczęli gromadzić się wokół niego przechodnie. Na miejscu zjawili się także biolodzy z Uniwersytetu w Rio de Janeiro i epidemiolodzy, którzy odsunęli gapiów na bezpieczną odległość. Gdy gołym okiem nie widać przyczyny śmierci takiego giganta, istnieje ryzyko, że może przenosić niebezpieczne choroby - donosi oglobo.com.

Nie tylko rozmiar czyni tego humbaka wyjątkowym. Biolodzy twierdzą, że może on być okazem jedynym w swoim rodzaju. Znani dotąd przedstawiciele gatunku mieli bowiem czarny kolor, a ten jest prawie cały biały.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Musimy go dokładniej zbadać. Na razie jest zbyt wcześnie, by cokolwiek wyrokować - skomentował Rafael Carvalho z Uniwersytetuw Rio de Janeiro.

Usuwanie giganta z plaży wymagało użycia ciężkiego sprzętu. Potrzebny był dźwig i ciężarówka, mogąca przetransportować tak wielkiego humbaka. Akcja trwała ponad 12 godzin. Wszystko uwiecznili internauci, relacjonujący poczynania naukowców.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Jeszcze do niedawna humbaki były gatunkiem na wyginięciu. Nadal są częstym łupem wielorybników, ale stopniowo udaje się zwiększyć ich populację. Jeszcze w latach 40. XX wieku liczyła ona tylko kilka tysięcy sztuk na całym świecie. Aktualnie jest ich ok. 40 tys.

Zobacz także: Nie przegap: Krzeszówek: opuszczona kopalnia

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić